Môj druhý pôrod

Petra Polovková 2

Po prvom pôrode som si povedala, že na druhý pôrod sa lepšie pripravím a že spravím všetko pre to, aby prebiehal podľa mojich predstáv.

Moje predstavy:
aby bol pôrod prirodzený, aby bol manžel so mnou pred, počas, ale aj PO pôrode.

Ako som vyberala pôrodnicu

Získala som viacero dobrých referencií na pôrodnicu v Banskej Štiavnici. Celé tehotenstvo som rátala s tým, že pôjdeme rodiť tam. V ôsmom mesiaci tehotenstva sme sa konečne vybrali obzrieť si pôrodnicu. Bola príjemná, malá, ale mala jednu rozhodujúcu chybu. Toaleta a sprcha  bola spoločná pre celú chodbu. Plán A padol.

Začala som teda hľadať inú pôrodnicu. Aby ste mali správnu predstavu, zohnať pôrodnicu, ktorá by spĺňala jeden alebo druhý bod mojej predstavy je na Slovensku takmer nereálne. Nieto ešte oba body naraz.

Postupne som to začala vzdávať a Plán B nadobudol tento tvar:
Pôjdeme do Spišskej Novej Vsi k mojim rodičom. Tí sa postarajú o prvorodeného. Prvý bod mojej predstavy hádam vydiskutujeme počas pôrodu, prípadne pár dní pred pôrodom. Druhý bod bol splnený na 50%, lebo tam mali cez deň neobmedzené návštevné hodiny.

Potom som raz náhodou našla na internete článok o prirodzených pôrodoch. Napísala som autorke a tá mi odporučila pôrodnú asistentku v Levoči. Nastal obrat. Objavila som super pôrodnú asistentku pani Furmanovú a  levočskú pôrodnicu s veľmi dobrým hodnotením a popisom.

Rozhodli sme sa pre Plán C: Pôjdeme do Spišskej Novej Vsi k mojim rodičom a keď nastanú kontrakcie, odvezieme sa do Levoče.

A tak sa aj stalo (:

Ako prebiehal pôrod

Termín pôrodu bol stanovený na 16.5.2011.
Slabé kontrakcie začali v pondelok 9.5. nadránom. Veľmi nepravidelné, niekedy skoro aj hodinu nič. V utorok okolo obeda sa už zdalo, že to teda už naozaj ide, tak sme sa pomaly vybrali do Levoče. Bol veľmi pekný deň, tak sme sa chvíľu poprechádzali po parku. O štvrtej sme vošli do pôrodnice. Skontrolovala ma pôrodná asistentka – bola som otvorená ešte len na 3-4 cm. Ach jaj, dúfala som, že aspoň na 9 (:

Odovzdali sme pôrodný plán a postupne ich oboznamovali s našimi požiadavkami.

Body pôvodného pôrodného plánu boli tieto:

Neželám si klystír ani čipok.


Klystír sa dáva kvôli:

  •  vyprázdneniu – nepotrebovala som to, vyprázdnila som sa ráno sama
  • a urýchlenie priebehu pôrodu – nemala som pocit, že moje telo potrebuje pomoc

V pôrodniciach to robia bežne, aj mne navrhli klystír, ale odmietla som.

Rada by som mala možnosť piť aj jesť počas prvej doby pôrodnej.


V tejto oblasti nebolo nič explicitne zakázané. Pila som vodu a hladná som nebola.

Neželám si vaginálne vyšetrenia, resp. obmedziť na minimum.
 Pôrodná asistentka ma skontrolovala len na začiatku a na konci. Ja som ju však o to prosila hádam každú polhodinu, lebo som dúfala, že už teraz konečne budem otvorená na 10cm a môžem tlačiť (:

Neželám si zavedenie kanyly do žily.


Kanyla je v podstate ihla v žile, ktorá je tam prilepená. V prípade potreby sa tam ľahko pripojí infúzia. Pri prvom pôrode mi to odlepili až na druhý deň. Keďže som nebola rizikový pacient a cítila som sa dobre, bol veľmi nízky predpoklad, že sa niečo pokazí. A i keby sa predsa len niečo pokazilo, stále sa dá pichnúť normálna ihla, nemusím byť na infúzke vkuse.


Hlavným dôvodom zavedenia kanyly (a v prípade bezproblémových pôrodov aj jediným dôvodom) je podávanie oxytocínu. Keďže som odmietla aj oxytocín, s ťažkým srdcom mi teda kanylu nezaviedli.

Neželám si „pásy“, počúvať ozvy ručným prístrojom.


Monitor je prístroj, ktorý meria sa tlkot srdiečka a silu kontrakcií. Počúvatko sa priloží na brucho, na druhom konci je mašina, ktorá robí grafický záznam. Trvá to 20 minút. Počúvatko sa pripevní na brucho pásmi, aby nespadlo a aby sa nehýbalo, zároveň mamička leží a čo najmenej sa hýbe. To môže byť nepríjemné, lebo počas kontrakcie chce mamička zaujať rôzne pohodlné polohy.
Na pásy ma na začiatku predsa len dali.
Neskôr tlkot srdiečka kontrolovala len tak, že na pár sekúnd priložila k bruchu počúvatko.
Prístroj ukazoval silu kontrakcií 30%. Blbý prístroj (: Ja som mala s každou kontrakciou pocit, že práve táto je najsilnejšia v mojom živote. Najhoršie na tom bolo, že doktor sa riadil prístrojom a nie mojimi pocitmi. Asistentky nie, tie sú ženskejšie. Doktor vyhlásil, že to sú slabé kontrakcie, že nevytlačím dieťa a chcel mi dať oxytocín.

Na pásy ma chceli dať aj neskôr, ale to som už odmietla. Lepšie povedané, jedine ten matematický doktor ma tam chcel dať.

Neželám si urýchľovať pôrod oxytocínom.


Oxytocín je látka, ktorá napomáha sťahom maternice. Pred pôrodom zosilňuje kontrakcie a tým urýchľuje pôrod. Po pôrode zmenšuje maternicu na pôvodnú veľkosť. Telo matky produkuje potrebné množstvo oxytocínu samo, podporiť sa dá trením bradavky, neskôr cicaním bábätka.


Doktorovi sa zdali moje kontrakcie slabé. Keby mi dal oxytocín, asi by som tú bolesť neprežila. Navyše som CÍTILA, že ho vytlačím a nakoniec som aj v pohode vytlačila.
 Lieky a iné medicínske výrobky odmietam preto, lebo môžu mať nežiadúce účinky (hádam všetky okrem celaskonu). Takže ak to ide aj bez nich, tak načo riskovať?


Neželám si pustenie plodovej vody
, kým nie som otvorená na 10cm.
 Plodová voda sa púšťa kvôli urýchleniu pôrodu. Ak však všetko postupuje, hoci aj pomalšie, nie je dôvod na zásah. (Ibaže by sa niekto niekam ponáhľal (:) 
Keď som bola otvorená asi na 7-8cm, pri jednej kontrakcii som zacítila niečo, čo neviem presne popísať (tlak, bublinu) naplo ma na tlačenie a vtedy praskla blana a vytiekla mi voda.

Možnosť slobodnej voľby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie, možnosť rodiť na kolenách na štyroch. 
Neviem o pôrodnici na Slovensku, kde by to bolo možné. Nakoniec som aj ja rodila klasicky. Do poslednej chvíle mi asistentky dovolili chodiť, stáť, ba ma k tomu aj vyzývali, aby pomáhala gravitácia. Občas som si však aj ľahla, lebo som nevládala. Nakoniec som bola rada, že rodím poležiačky, lebo by som to asi neustála.

Neželám si nástrih hrádze
.

Hrádza sa nastrihuje preto, aby sa predišlo ťažkým potrhaniam. To je však kontroverzný dôvod. Predstavte si na chvíľu, že vieme predpovedať budúcnosť. Existujú 2 možnosti:

  • Hrádza sa nenatrhne sama – v takomto prípade by bol zbytočným
  • Hrádza sa natrhne sama a menej ako by bol nástrih – v takomto prípade by bol nástrih väčším poranením a teda zbytočným.
  • Hrádza sa natrhne sama a viac ako by bol nástrih – v takomto prípade nástrih (zvyčajne vedený šikmo, aby trhanie minulo konečník) pokračuje v trhaní.

Sama som sa natrhla tak na 3 jednoduché stehy.
Po samotnom pôrode nasleduje tretia fáza – odlúčenie placenty. Samo od seba by to trvalo aj pol hodinu, ale keďže doktori sú nedočkaví, pichá sa metyl-neviemaký. Na túto fázu som nemala špeciálne požiadavky, keďže to už neovplyvňuje dieťa, takže to pichli aj mne a za 5 minút bola placenta vonku.

Manžel

Po celý čas prvej až štvrtej doby pôrodnej bol pri mne aj manžel.
Po pôrode nás presunuli na izbu a my sme vyrukovali s požiadavkou, že manžel chce ostať so mnou. Oficiálne majú túto možnosť v cenníku (všeobecne ako doprovod pacienta), ale prekvapili sme ich, lebo to ešte nikto nikdy nežiadal. Ceníme si ich ochotu a ústretovosť, že akceptovali manžela celé 4 dni. Dokonca si mohol zaplatiť aj za stravu.
Ja som bola rada, lebo keď som si chcela cez deň pospať, podvedomie som si mohla nastaviť tak, že sa nemusím budiť na každé zamrnčanie bábätka. Taktiež mi bol psychickou podporou, čo je na začiatku laktačného procesu veľmi dôležité.
Osobne si myslím, že ak sa žena rozhodne pre rooming-in, nemala by ostať sama. Mať pri sebe dieťa po náročnom pôrode je pre ňu ťažké.
Na druhej strane, ak jej dieťa nosia len na kojenie, tak to má jednoduchšie a to by som si bez manžela vedela predstaviť.

Pridelili nám dvojku izbu so samostatným WC a sprchou. Celkovo sme boli spokojní, vybavenie izby nám vyhovovalo.

Novorodenec

Po vytlačení hlavičky bola ihneď prestrihnutá pupočníková šnúra. Nemám jednoznačný názor na to, či odstrihovať hneď, po minúte, alebo až po dotepaní. Ak je dieťa vitálne a dýcha, tak je to asi jedno. Je pravda, že ak sa neodstrihne, dieťa dostane viac červených krviniek, ale tie sa postupne rozpadajú a uvoľňujú bilirubín (podstata novorodeneckej žltačky).

Bezprostredne po pôrode mi bolo dieťa položené na brucho. Ale iba na chvíľu, potom ho vzali odvážiť a obliecť a potom mi ho doniesli a zvyšné 2 hodiny na sále už bol so mnou. Odvtedy som ho nepustila z očí. Takmer….

Na druhý deň ráno bola detská vizita. Prišli a vzali dieťa. Ach jaj, bola som málo asertívna. Trvalo to len chvíľu, ale i tak som si povedala, že sa to už nestane. Na ďalší deň sa to podarilo. Jednak bola iná, ústupnejšia sestrička, dvak ja som bola pripravenejšia. Bola som jediná rodička, čo sprevádzala svoje dieťa. Sestričky boli milé a už sa zmierili s tým, že som divná. Bola som s ním na všetkých vyšetreniach, niektorí doktori mi pekne komentovali, čo robia. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné a hlavne som spoznávala svoje dieťa.

Dieťa som si prikladala k prsníku od začiatku. Pekne sa prisal a cical. Kolostrum som zrejme mala hneď, lebo keď si grckol, vyšlo mu cez noštek. Prvú noc prespal celú, to mal ešte zásoby, nebol hladný. Druhú noc už zaspať nechcel, kolostrum mu nestačilo, stále plakal. Okolo polnoci som stratila nervy a dovolila sestričkám, nech ho dokŕmia. A potom spal až do rána. A ráno sa mi už spustilo mlieko. Odvtedy pekne papá a bruško sa mu zaguľaťuje.

Na posledný deň som odmietla očkovanie (BCG – tuberkulóza). Zaznačili to veľkým červeným písmom do karty, ja som podpísala a tým to bolo vybavené. Super.

Na štvrtý deň nás pustili domov.

Ďalšie porovnanie

Prvé dieťa som rodila v Bratislave v Ružinove roku 2009 a nemocnica má titul Baby Friendly Hospital. Druhé v Levoči roku 2011 a nemocnica nemá titul BFHI  
Odporúčali vytierať pupček liehom Odporúčali nerobiť nič s pupčekom Ešte pred pôrodom som sa rozhodla nerobiť nič s pupčekom, ale hlavne mu umožniť, aby „dýchal“
Nedokrmovali, prípadne dokrmovali striekačkou Dokrmovali umelým mliekom z fľaše s cumlíkom Osobne mi to je jedno. Ak sa dieťa vie prisať, 1-2 dokŕmenia to hádam nepokazia.
Odporúčali dávať rukavičky, aby sa dieťa nepoškrabalo. Odporúčali nedávať rukavičky, lebo je dobré ak si dieťa cmúľa prstíky. A poškrabanie až tak nevadí. Druhému dieťaťu som už rukavičky nedávala.
Odporúčali ležať na bruchu, aby bol tlak na maternicu. Ležiacu polohu nešpecifikovali, ale odporúčali mať nohy spolu kvôli šitiu.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Presne to iste sa stalo aj mne. Aj mna presviedcali ze nemam kontrakcie hoci som bola otvorena na 6 cm ked som prisla do nemocnice a za kazdu cenu mi chceli nanutit oxytocin a pustenie plodovej vody. Pocas celeho porodu som len odhanala lekarov a odmietala ich zakroky…

     

    Je to smutne ze rodiaca zena, ktora sa chce spoliehat na svoje telo musi bojovat s personalom…najradsej by som rodila doma pretoze lekarom uz neverim.

  2. osobne sice nie som az tak velmi zastancom naturalnych porodov, ale o tom som tu tocit nechcela, clanok je zaujimavy, to pre mna staci, ale reagovat som chcela na pristroj merajuci kontrakcie, ja som mala kontrakcie a vybiehalo to maximalne na 20 a uz ked boli riadne silne, tak na 30, ale to uz vedeli, ze budem rodit, dokonca, ked som lezala na boku, tak to kontrakcie vobec nezaznamenavalo a mne cely den neverili, ze naozaj mam kontrakcie a kedze som bola prvorodicka, tak som prestavala uz aj sama sebe verit, nakoniec ked sa dr predsalen rozhodol ma skontrolovat, lebo uz od zaciatku som mala kontrakcie v rozmedzi maximalne 5-10 minut, tak zistil, ze som na 5cm a bez cohokolvek som sa podla nich na prvorodicku uzasne rychlo otvarala Cool kontrakcie mi pri samotnom porode nekontrolovali, ale tymto mozem aj ja napisat, ze ten pristroj je riadne nespolahlivy a lekari by mali viacej verit rodickam, lebo potom su len zmatene a prestavaju verit sebe a to pri porode nie je dobre, ja som dostala kontrakcie rano, asi do druhej poobede mi ich neverili a vecer uz bola dcerka na svete Cool

Pridaj komentár