Aké je to mať deti v Anglicku?

Martina 62

Začnem tým, že neviem z vlastnej skúsenosti aké je to mať deti na Slovensku – všetko čo viem, sú informácie z tejto stránky a z toho ako moja mama rodila pred 30 rokmi. Zdá sa, že veľa sa toho nezmenilo 🙁 Takže z tohto vychádzam pri mojom porovnávaní.

Musím povedať, že keď som prišla do Anglicka, bola som tunajšou zdravotnou starostlivosťou zhrozená. Na všetky choroby vám odporučia dve tabletky Paracetamolu a pacient občas skôr umrie ako sa dostane k odbornému lekárovi. Ale so starostlivosťou počas tehotenstva a pôrodu som bola maximálne spokojná a ak budem mat ďalšie deti, tak určite tu. Na Slovensku by som si netrúfla.

Poistenie

V Anglicku, podobne ako na Slovensku, existuje verejné zdravotné poistenie, ktoré zabezpečuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých. V poskytovanej starostlivosti však existujú veľké regionálne rozdiely, a to v závislosti od financií a miestnych zvyklostí. Starostlivosť v tehotenstve, počas pôrodu aj po ňom je bezplatná. Samozrejme, je tu aj možnosť súkromnej starostlivosti pre tých, čo na to majú.

Starostlivosť o tehotné ženy je organizovaná inak ako na Slovensku. Začína to tým, že gynekológ tu nie je lekár prvého kontaktu, ale odborník v nemocnici. Zdravá žena sa ku gynekológovi nedostane. Bežné veci ako antikoncepciu, prevenciu či menej závažné ochorenia rieši praktický lekár (GP – General Practicioner). 10 – 20 GP zvykne spoločne pracovať v rámci jedného zdravotného strediska (Surgery). Spolu s lekármi v takýchto strediskách pracujú aj sestry a pôrodné asistentky (CM – Community Midwife).

Tehotenstvo

Ak si žena mysli, že by mohla byť tehotná, kúpi si v lekárni tehotenský test. Ak sa tehotenstvo potvrdí… tak nič. Nie je potrebné utekať hneď k lekárovi.

A vôbec, tu je všetko dobrovolné. Ak matka nechce mať tehotenstvo monitorované, tak nemusí. Ak chce niektoré vyšetrenia a s inými nesúhlasí, môže ich odmietnuť.

Prvá kontrola sa koná až okolo 10. týždňa. Tehuľka môže chodiť na kontroly k svôjmu GP alebo priamo k CM. Pokiaľ je tehotenstvo rizikové, tak bude chodiť na kontroly k pôrodníkovi (obstetritian), ale ak všetko prebieha v poriadku, je pravdepodobné, že pôrodníka vôbec neuvidí.

Pri bezproblémovom prvom tehotenstve sa koná cca 10 kontrol. Pri prvej kontrole u CM sa odoberá krv, moč, meria sa tlak a vypĺňa sa hora papierov, budúca mamička tiež dostane kopec letákov a brožúrok o tehotenstve, dojčení a podobne. Že som zabudla na vaginálne vyšetrenie? Nezabudla. Nekoná sa. Je to zbytočné.

V regióne, kde žijem, sa v 13. týždni koná prvé ultrazvukové vyšetrenie. Toto slúži jednak na datovanie tehotenstva a jednak na skríning pre Downov syndróm (Nuchal Translucency Scan). V regiónoch, kde sa tento skríning robí len pomocou krvného testu, býva prvý ultrazvuk skôr, alebo sa neponúka vôbec a datuje sa len podla dátumu poslednej menštruácie.

V 16. týždni je ďalšia kontrola, k dispozícii by mali byť výsledky skríningu na Downov syndróm. V 20. týždni opäť ultrazvuk – tento sa robí vo všetkých regiónoch. Jeho cieľom je zistiť, či sa plod vyvíja normálne. Potom nasledujú kontroly v mesačných, neskor v dvojtýždenných intervaloch – kontroluje sa tlak, moč, ozvy srdca, meria sa veľkosť brucha (fundal height measurement) a kontroluje sa poloha plodu.

Že som zasa zabudla na vaginálne vyšetrenie? Nezabudla. Počas celého tehotenstva som nemala ani jedno. Zázrak, že som dokázala vynosiť dieťa, čo? Zdalo by sa, že to bez vyšetrení nejde. Štandardne sa robia ešte 2 odbery krvi, ale na rozdiel od Slovenska sa test na cukrovku nerobí u všetkých tehotných, iba u tých, kde je podozrenie, že by cukrovku mohli mať.

Predpôrodná príprava

Väčšina nemocníc ponúka predpôrodnú prípravu – jej obsah a rozsah sa dosť odlišuje.

My sme aj s manželom strávili predpôrodnou prípravou jednu sobotu okolo 30. týždňa.

Jej súčasťou bolo: mechanizmus pôrodu; možné komplikácie (pôrod kliešťami či vakuovým extraktorom – mohli sme si tieto nástroje pozrieť a dotknúť sa ich); úľava od bolesti – okrem obligátneho Paracetamolu, ktorý sa odporúča pri nástupe kontrakcií, je možné použiť TENS (to sú také elektródy, čo sa prilepia na chrbát, ale treba si zabezpečiť vlastné, nemocnica ich nemá k dispozícii), pôrod do vody (nemocnica má k dispozícii jednu vanu a „kto prv príde, ten prv melie”), rajský plyn, injekcia pethidinu (opiát), epidurál – toto všetko je k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia, bez príplatkov, bez potreby vopred si niečo dohadovať…

Po prestávke na obed nasledovala prehliadka pôrodnice a lekcia o dojčení.

Pôrod

Väčšina žien sa rozhodne pre pôrod v nemocnici, ale je možné rodiť aj v pôrodnom centre (Birth Centre) alebo doma. Ak je pôrod bez komplikácií, odvedie ho pôrodná asistentka (Midwife), lekára volajú len ku komplikáciám.

Po príchode do nemocnice rodičku vyšetria – áno, konečne! – a ak je pôrod rozbehnutý, pridelia jej pôrodnú izbu. Ak nie, pošlú ju domov.

Na každej pôrodnej izbe je len jedna rodička, prítomnosť otca, prípadne inej sprevádzajúcej osoby je samozrejmosťou. Žiadne holenie, žiaden klystír (koniec koncov tvrdá stolica sa ľahšie utrie).

Pokiaľ rodička nemá epidurál, alebo nie je pripojená na monitor, môže sa voľne pohybovať. Nikto jej nebráni v jedení a pití. Pôrodnú polohu si rodička volí sama. Nástrih hrádze sa robí len v odôvodnených prípadoch (napríklad pri kliešťovom pôrode).

Tesne po pôrode

Po pôrode dieťa podajú hneď matke – utrú ho, ale neumývajú. Väčšina matiek potom dostane injekciu na pôrod placenty (ale nemusí ak nechce) a dieťa môže dostať vitamín K.

Novopečená mamička potom pobudne ešte hodinku – dve na pôrodnej izbe a potom sa presunie na šestonedelie – spolu s dieťaťom. Deti sa dávajú na novorodenecké, len ak sa s nimi niečo nie je v poriadku, zdravé detičky ostávajú s mamičkami. Po 6 hodinách možno ísť domov – väčšina matiek sa rozhodne ostať 1-2 noci.

Moja pôrodná skúsenosť

Ja som osobne rodila cisárskym – mala som zavedený epidurál, takže som bola pri vedomí, manžel bol prítomný na operačke. Potom ma na 6 hodín presunuli na oddelenie intenzívnej starostlivosti – a dcérka šla so mnou. Manžel ju obliekol, chvíľu s nami pobudol a potom sa šiel domov vyspať. Aj my s malou sme spali.

Ráno nás presunuli na šestonedelie. Žiadne ležanie 24 hodín – šup do sprchy! Prevláda názor, že čím skôr sa matka po cisárskom „rozpohybuje”, tým rýchlejšie sa zotaví. Lieky na utíšenie bolesti sú samozrejmosťou.

Šestonedelie v pôrodnici

Deti sú na šestonedelí s matkami 24 hodín denne a sestry sa o ne nestarajú – matky dojčia, prebaľujú a umývajú deti. Nie je zvykom babätka kúpať, iba sa umývajú mokrou utierkou.

My sme boli na izbe 4, z toho 2 po cisárskom. Aké-také súkromie je zabezpečené pomocou závesov okolo postelí. Oteckovia môžu prichádzať a odchádzať kedykoľvek – po cisárskom alebo ťažkom pôrode veru pomoc s bábätkom príde vhod. Ostatne návštevy by mali dodržiavať návštevné hodiny… Hm, mali by. Angličania majú vo zvyku húfne navštevovať mamičky a bábätká v nemocnici. Nechápem prečo – aj tak prídu na druhý deň domov, mohli by im dopriať aspoň chvíľku pokoja.

Neexistuje tu niečo ako slovenské „vizity”. O mamičky sa starajú pôrodné asistentky, pri vyšetrovaní je prítomná len jedna – dve a zatiahnutie závesov okolo postele je samozrejmé.

 

Detičky na druhý deň po pôrode skontroluje pediater. Po 1-2 dňoch ide väčšina mamičiek a detičiek domov (po cisárskom som šla domov na 5. deň). Oteckovia majú možnosť zobrať si 2 týždne otcovskej dovolenky (Paternity Leave), ale mnohí túto možnosť nevyužijú, lebo je to slabo platené. Väčšina mamičiek nemá problém sa o svoje bábätko postarať. Neviem, či sú v tomto Angličanky iné ako Slovenky… nechápem, prečo Slovenky ostávajú v nemocnici tak dlho. Ja by som asi ušla.

Šestonedelie doma

Šestonedieľku doma niekoľkokrát navštívi pôrodná asistentka, aby sa uistila, že je všetko v poriadku s mamičkou aj s bábätkom. Na 10. deň väčšinou preberá starostlivosť detská sestra (HV- Health Visitor). HV navštívi mamičku doma 1-2-krát, potom chodí mamička k nim do poradne. 6 týždňov po pôrode skontroluje mamičku aj bábätko GP – žiadne iné rutinné lekárske kontroly sa nekonajú.

V Anglicku neexistujú obvodní pediatri – ak je bábätko choré, stara sa on GP. Zdravé bábätká majú na starosti HV. V poradniach babätká vážia (dĺžku nie je zvykom merať) a ak majú mamičky nejaké otázky, poradia. Návštevy poradne sú dobrovolné. Ani očkovania nie sú povinné, ale väčšina rodičov sa rozhodne svoje deti zaočkovať.

Baby friendly England

Anglicko je veľmi „priateľské” k malým deťom – nie je problém isť do kaviarne s kočíkom, prebaliť bábätko v nákupnom centre, či dojčiť na verejnosti… ale to je už o inom.

Zdá sa mi, že anglické mamičky sú na tom lepšie ako slovenské… ale nebolo to vždy tak. Terajšia situácia je výsledkom dlhoročného snaženia – či už jednotlivých mamičiek alebo rôznych charitatívnych organizácií. Hádam sa to raz podari dosiahnuť aj na Slovensku…

Držím slovenským mamičkám palce. Ja zatiaľ (zbabelo) ostávam v Anglicku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (93 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tento clanok je jedna velka hlupost, zbytocne strasi mamicky! Mam za sebou 2 porody na SK a nic z toho, co pani popisuje nie je pravda. V tehotenstve Vas nikto nemusi vysetrovat, kontrol je asi tak 10 a nikto nikoho do nicoho nenuti. Porod prebiehal prirodzene! Ziadna epiduralka, oxytocin, ziadne holenie, klystir a ani nastrih. Nic z toho som nepodstupila. Vystrasena takymito hlupymi clankami, som sa pytala, kedy toto vsetko pride. Nikto nechapal… Na porodnej sale som bola sama s manzelom, sem tam sa niekto prisiel spytat, ci nieco netreba. Volne som sa prechadzala, k dispozicii bola lopta, neobmedzene sprchovanie a pod… Rodit som mohla v lubovolnej polohe, vsetko som si regulovala sama. Akurat za pritomnosti nekonecne sympatickej doktorky, sestry a fantastickej porodnej asistentky. Tomuto timu nohy bozkavat za odvedenu pracu <3

    Po narodeni som dietatko ihned dojcila, pomahala laktacna. Dieta so mnou ostalo po celu dobu, otec ho akurat potom odvazil a obliekol.

    Dalsie dve hodiny, rovnako ako pocas porodu, sme ostali cela rodinka spolu v prijemnom tlmenom svetle. Top sluzby, top pristup. Tento stav sa zopakoval spominanych dvakrat.

  2. Váš komentár na slovensku som potratila prve babo. A ozaj sa ku mna spravali ako ku psychiateickej pacienke. A este ma dali na čakacku na izbu kde som cakala na anesteziologa pred vycistenim. To by sa v uk nemohlo stat. Uz by som ich za to sudila keby sa stalo. A sestry sa spracali ako majsterky sveta ze co rumazgam. A ja som len pred par hodinamy prisla o vytuzene diedatko ktore nam trvalo splodit 2 roky. Po dalsich teoch rokoch prislo dalsie tehotenstvo a to som uz bola presvedcena ze slovensku nepachnem ani z daleka a to mame ryzikoveho gynekologa v rodine. V uk sa o mna a onas starali ako o princeznu a bol to najkrajsi den v mojom zivote. A po vyrozpravani mojho pribehu slovenskemu gynekologovi mu vysli slzy do oci a povedal ze prial by som to kazdej slovenskej mamicke si vychutnat tak krasny porod. A verte ze aj ja.

  3. Mam za sebou dve tehotenstva a porody na SK a som rada. Ako tak citam, pocet vysetreni sa nejako lisi v UK od tych na SK, aspon teda v mojom pripade.

    Pocas tehotenstva som neabsolvovala ani jedno vaginalne vysetrenie (az tesne pred porodom), mala som celkom 3 ultrazvuky (hradene poistovnou). Vysetrenia vsak robil gynekolog, nie sestricka, hoci by ich zvladla aj ona. Pri prvom porode nastrih hradze, kvoli predcasnemu porodu. Ale spolahla by som sa na rozhodnutie personalu aj v inych pripadoch – radsej ako sa dotrhat a dlhsie sa hojit. Holenie, k nemu nemam vyhrady, pretoze mi pride opodstatnene. Klystir nebol potrebny, kedze som sa precistila sama prirodzene. Ostane vymezenosti som nevyuzila. Syna mi len ukazali a na 2 hodiny vzali, kedze bol predcasniatko. Manzel bol pri porode, to bolo platene. Po 2 hodinach presun na oddelenie sestonedelia, room-in samozrejmostou. Matka sa kompletne stara o dieta, personal pomaha, ak je to potrebne. Ukazu ako kupat, drzat spravne dietatko, poskytnu informacie a pod. Pri druhom porode som zazila aj bonding, kedze sa dcera narodila v termine. Uzasny pocit!

    Hospitalizacia 5 dni. Bolo mi trosku dlho, no pri druhom som si uzivala, ze sa o mna niekto stara a nemusim hned behat aj za starsim dietatom, viest kompletne domacnost a pod, hoci som dve hodiny po porode behala, po siestich som si normalne sadla. Vyzerala som ako nadopovana stastim, tolko energie som asi nikdy nezazila 🙂 V kazdom pripade pocas hospitalizacie robia detom potrebne vysetrenia. Kedze su absolvovane este v nemocnici, mamicka potom nemusi s novorodeniatkom behat nasledujuce dni po ambulanciach, ale si ho moze viac uzivat v pohodli domova 🙂

    V konecnom dosledku si nemyslim, ze by sa tu nieco prehanalo. Mozno preto, ze som nemala komplikacie a nemala som prehnane ocakavania. Mozno je to nastavenim cloveka, psychika. Podla prispevkov mam skor pocit, akoby v UK boli akosi o storocie pozadu…

  4. Tiež by som rada prispela troška vlastnou skúsenosťou čo sa témy týka. Žijem viac ako rok v Anglicku.Ako som zistila že som tehotná,tak som sa najskôr objednala ku svojmu gynekológovi na SK. Bola som v 9.týždni na kontrole a všetko bolo v poriadku.Potom som sa objednala v Anglicku na ďalšiu prehliadku a tu sa začali moje problémy.

    Ďalšia kontorla mala byť 6.januára,kde nám povedali že bude dvojitá schôdzka,najskôr s GP a potom Midwife. Keď sme prišli na kontrolu,bola som len u GP,a on nás vyviedol z omylu keď nám oznámil že si musíme počkať až mi prídu papiere na pozvanie k midwife.Bola som sklamaná,lebo sme sa moc tešili na sono,bola som vtedy akurát v 12.týždni. Čakali sme vyše týždeň a pol,nič sa nedialo,tak už nervózna a aj nahnevana,sme si vypýtali číslo na nejakú midwife. Oni nám potom oznámili že im nič neprišlo od môjho GP a do týždňa nám prišiel termín na sono a stretnutie s midwife. Ked som bola s midwife,tak hodinu a pol sme tam trávili a vypisovali papiere…a za dva dni sme šli na sono,kde mi oznámili zlú správu,môjmu dieťatku prestalo biť srdiečko od 13.týždňa Cry To som na druhý deň čakala asi 6 hodín na operáciu,pretože o mne vraj nevedeli,už som bola s nervami v koncoch…Ale teraz sa cítim už dobre a dúfam že som v poriadku a že sa raz dočkám vytúženého bábätka. Takže čo sa týka pôrodu,skúsenosti nemám,ale súhlasím že starostlivosť v tehotenstve na SK je na správnom mieste,kde mi ešte doktor bral výter na cyt.vyšetrenia a predpísal mi kém na kvasinky ktor ma troška trápili.Ešte ako preličku uvediem,keď mi brali krv v Anglicku,tak slečna ani nevedela či mi má vziať krv na Downa,lebo som mala papier že si to želám. Tak mi brala krv na trikrát a z tej istej dierky…no naozaj je to tu zaujímavé…

  5. Zijem v centre Londyna a starostlivost pocas tehotenstva mam v ST. Marys Hospital ( v sukromnej casti tejto nemocnice rodila aj Kate Middleton). Myslim si, ze zdravotna starostlivost v Londyne samotnom je velmi rozdielna a asi cim viac mimo centra tym lepsia a pravdepodobne mimo Londyna este lepsia.

    Vsetci su sice mili a chapajuci, tehulka sa moze rozhodnut ci to vysetrenie alebo ono, ale inak tu vladne chaos. Stratena ci zle oznacena ampulka krvi, novy odber, stale iny clovek s ktorym komunikujete, dlhe cakania, atd. K porodu som sa este nedostala, ale myslim ze system jedneho gynekologa ako na SVK s ktorym prechadzate cele tehotenstvo je ovela menej stresujuci.

    A celkovo, to ze sa tu clovek od GP tazko dostane k specialistovi, to je skutocne oravda. Niektore Anglicanky mozno ani cely zivot u gynekologa neboli.

    V ramci inej veci som bola na zaciatku tehotenstva na vysetreni aj cez private hospital a to bolo naozaj uzasne, v Chelsea, vsetko perfektne, priamo u gynekologicky. Ale zato si clovek aj pekne zaplati smile

  6. Hovorte si, čo chcete, ale ja by som dala prednosť UK pred SK, ak by som mala možnosť voľby.

    Tu s rodičkou zaobchádzajú ako s psychiatrickým pacientom, aj keď má pôrodný plán, oni ho drzo porušia ani sa nepýtajú na súhlas s nástrihom. TU každá žena odchádza s chirurgickými ranami – buď sekcia alebo zašitie hrádze.

     

    Chystajú sa aj ďalšie legislatívne novinky – žena, ktorá nechce trpieť s bábätkom v hrozných podmienkach v špitáli až 6 dní – na tú pošlú sociálku! Preto tu máme takú rozvinutú pôrodnú turistiku – Rakúsko, Čechy a tak

  7. uprimne precitanie clanku potvrdilo zas moje presvedcenie ze v Anglicku by som nerodila a bala by som sa byt s chorym dietatom. Potvrdzuju to aj moje kamosky ktore tam ziju…uprimne nie som presvedcena ze starostlivost je dostacujuca, ale to je samozrejme moj nazor mamickam tam zelam len to najlepsie. Ale pristup zdravotnikov ze nepozerat odspodu…no moja kamoska tak prisla o deta lebo vraj bolo vsetko ok a nebol dovod ju kontorlovat…to len na okraj.

  8. Zostala som dost prekvapena po precitani tohto clanku. Ja som sice len na zaciatku tehotenstva ale uz teraz sa mi vsetko nepaci. Dokonca len obycajne potvrdenie tehotenstva by som ocakavala uplne inak, nie len pocut od GPho ze si urob test a ak je raz pozitivny tak si tehotna. Ked som sa konecne dostala k Midwife tu viac zaujimalo kde a ako byvame a akeho sme vyznania ako to ci som naozaj tehotna. Pride mi to ako keby sa ani nezaujimali. Taktiez ma dost sokovalo, ze na prvy scan ma objednala az v 15tom tyzdni. Dovtedy vobec nic. To ze ma bolieva brucho vlastne ani nemam komu povedat. Nikoho to nezaujima. Vdaka za sukromne polske kliniky v Londyne so specializovanym personalom. Uz som tam objednana a radsej si budem platit a vediet ze s babetkom je vsetko v poriadku ako neskor lutovat. Vazne stale zvazujem porod na SK ako v UK.

    Jedna kamaratka mojej svagrinej rodila v UK ale asi s takym pristupom, ze ked prisla do nemocnice jej povedali ze ma ist domov ze este nerodi, a keby nezachytila hlavicku babetka na zachode este v nemocnici asi by on prisla. Taka je super starostlivost v UK. Ani len nevedia posudit kedy sa zacal porod.

     

    Zdravotna starostlivost je ovela horsia ako u nas pred tymi 30timi rokmi. A vlastne pred 30timi rokmi sme sa u nas narodili a aspon na mne a vsetkych ludi okolo mna to nenechalo ziadne nasledky, vsetci sme zdravi.

  9. Tento alebo podobny clanok som myslim ze uz dakedy davnejsie citala a pamatam si to najma preto, ze je neuveritelne iritujuci! Znie skor ako PR na britske nemocnice, ako odraz reality. Len strucne: Ja som porodila jedno dieta na Slovensku a jedno v Anglicku a ano, mozem suhlasit, ze porod v Anglicku bol stopercentne lepsi. Tam to asi ale aj konci! Prenatalna starostlivost viac menej nulova (a nehovorim to kvoli chybajucim vaginalnym vysetreniam, tie mi naozaj velmi nechybali). Ako priklad uvediem, ze tu nerobia ani taky banalny test ako je Strep B (musela som si ho sama spravit aj zaplatit), pritom na SK (a inych eur. krajinach) je to samozrejmy standard. Ako bonus uvediem, ze ked mi prisli vysledky, moj GP (ako uvadza clanok „profesional“ nevedel ani co s tym ma robit a mna sa pytal, ze ako budeme postupovat…!!) Poskytnute informacie (letaky) su silno komercne. Britske matky sa vo vacsine NEVEDIA o svoje deti postarat (davaju ich partnerom, starym mamam, kto sa len naskytne). Je uplne normalne, ze sa babatiek zbavuju na den/noc dokonca uz aj v novorodeneckom veku, lebo „potrebuju cas pre seba“, „potrebuju cas s partnerom“, „idu na party“… Pre Martinu: Matky v na SK zostavaju tak dlho v nemocnici bohuzial nie preto, ze chcu, ale preto lebo „musia“ (ak nechces, musis podpisat reverz a pracne si obehat vsetky vysetrenia, takze to vlastne nema zmysel.). Na druhej strane musim priznat, ze mi ako prvorodicke tento cas v nemocnici velmi pomohol – o babatko som sa starala vyhradne ja SAMA, ale sestricky mi na zaciatku vela toho ukazali aj mi dali vela uzitocnych rad ohladne starostlivosti a dojcenia. Dojcenie je v UK zalostne neexistujuce a poradenstvo neadekvatne (po tom, co som bola svedkom „odbornych rad od profesionalov v nemocnici“ sa necudujem, ze tu tak malo zien dojci. Health Visitors su totalne neschopne, ked som sa s nimi bavila o pre mna standardnych veciach, velakrat nevedeli ani o com tocim. Keby som pocuvala ich rady, tak by som teda dlho nedojcila. Ja skutocne dakujem Bohu, ze som mala prve dieta na Slovensku, takze som uz mala dobre skusenosti a ked som porodila druhe dieta v UK, uz som vedela co a ako, takze som sa vedela zariadit aj napriek ubohemu zdravotnictvu a starostlivosti.

  10. v UK sa lekari vyjadruju ze NIECO SA STALO…NIECO NAHODOU BOLO V NEPORIADKU. Kazdy inteligetny clovek je si vedomy ako velmi to je nebezpecne.

    Zijem v UK uz dlho a mam to tu velmi rada.

    Ale zdravotna starostlivost je hrozna a cokolvek sa deje utekam domov na Slovensko. Urobili mi obycajny ster z krcka maternice, pardon vydrali mi krcok, sposovili infekciu. Sestra lebo tu to nerobi lekar ale nejaky vraj vytrenovany personal( pochybujem ze to vobec bola sestra.Potom nasledovala biopsia, lekar venoval viac casu tomu ze ci som v strese ako tomu aby svoju pracu robil poriadne ..Krvacala som mesiac chodila som od jedneho lekara k druhemu ti mi davali jeden recept za druhym z ktorych som mala vseliake tazkosti. Prosila, dupala o vysetrenie konecne mi ho dopriali. Vyzeralo asi tak: 15 min ma presviedcali ze lekar neurobil chybu a potom mi povedali z Z krcka sice tecie krv ale to je v poriadku ze ked o dalsie dva mesiace budem stale krvacat sa mam vratit. Podotykam tej krvy vobec nebolo malo.Utekala som na Slovensko kde mi okamzite robili ultrazvuk vsetky potrebne vysetrenia, lekar mi povedal ze to vyzera ako keby do mna zarezal masiar. mala som infekciu, zapaleny krcok maternice. Ked som mu ukazala ake lieky mi predpisovali podotkol len ze necudo ze ste vracali to su davky ako pre kona. navyse ani nie spravne lieky..Ale ako by to GP mohol vediet ked sa na mna ani nepozrel len Googlil. Lebo to je v uk normalne ze lekar nevie tak googli. Za mesiac som ich vystriedala 8!!! a ani jeden si nemyslel ze by sa na mna mal niekto pozriet. Rodicom tu poskodili deti,,,Tehotnu pacientku poslali domov s akutnym zapalom obliciek ZE MA POHLAVNU CHOROBU!! Zijem tu roky a ked som videla ako tehotnej pacientke OPRASILI RUKU namiesto dezinfekcie A POTOM JEJ VZALI KRV. Alebo ze sestra sa napchava sandwichom a potom vam ide pichat injekciu, ako inak bez rukavic,,, mala som dost.

    Priatelka rodila dieta a zabudli na nu a potom sa jej ospravedlnovali , nastastie to dopadlo dobre. Chcela by som Vas moje mile vidiet, keby ste museli odrodit Vase mrtve dieta lebo lekar nepovazoval za nutne ziadne vysetrenia lebo vsetko je ok.Tej matke skuste tliachat o sandwichoch a cdckach co ste mali na izbe…Mohla by som za tie roky skusenosti pokracovat do nekonecna asi.

    Netvrdim ze SK system je dokonaly a ze je spravne ze sa k nam casto nechovaju pekne ani ze by sa to nemalo zmenit. Ale od toho sme tu my. Presne ako jedna z odpovedajucich poznamenala treba s stazovat, nenechat to tak, mat partnera pri porode. Pytat sa. To je len o sluzbe.

    Ale to ked zanedbaju vase zdravie, ostanete neplodne alebo s este s vacsie tragedie to si nevydupete v slavnom spojenom kralovstve.

    1. Tina, suhlasim! Na SK som mala sice otrasny porod (otrasny pristup, co uz), ale za celu starostlivost som sa nebala o zdravie a zivot seba alebo babatka. V Anglicku som sa veru bala… viem aki su tu neschopaci. Nastastie som mala ukazkovy porod.

  11. urcite su vsade klady a zapory. ja som tiez v anglicku a k lekarom chodim na slovensko. sami anglicania ma povzbudzuju aby som to tak robila, lebo ani oni nemaju dobre skusenosti s lekarskou starostlivostou. Nedavno som pocas cakania v kadernictve citala clanok o anglickej rodine, ako aj ona apelovala na zmeny v kvalite a lepsom odbornom pristupe lekarov k tehotnym zenam. Mali neprijemnu skusenost, tragicku skusenost, kedy matka vdaka nedostatocnej odbornej starostivosti, prevetivnym vysetreniam prisla o dieta. zomrelo v maternici. Neopisatelne velka kritika na anglicky pristup k predporodnym vysetreniamm, ktore tu odbiju sice s usevom na tvari a veli milo ale odbiju. Vsetko je vzdy ok, normalne, netreba sa znepokojovat. Tak isto tu pred mesiacom prisla o dietatko moja slovenska kamaratka. Vysetrenia veskere zadne a potom len konstatovanie, ze nieco muselo nebyt v poriadku ked sa stalo, co sa stalo. Slovenski lekari sa mozu s urcitostou ucit ludskejsiemu pristupu k tehotnym zenam, a anglicki znovu odbornosti a profesionalnemu pristupu. Radsej nech ma vysetria aj 5 krat a budem si ista, ze vsetko je vporiadku, ako prechodit tehotenstvo v strachu, ze nieco je zanedbane a pridem o dietatko. Poznam vela sloveniek a cesiek, ktore po skusenostiach s lekarskym pristupom odisli odrodit na slovensko a ja sa k nim urcite pridam.

  12. Nedá mi nereagovať na článok s ktorého vznikla táto diskusia a taktiež musím reagovať aj na diskusné príspevky ktoré vznikli pod článkom. Myslím si že je dehonestujúce od autorky článku hodnotiť zdravotnú starostlivosť o rodičku v štádiu tehotenstva a po pôrode a o dieťa v perinatálnom a popôrodnom období na Slovensku keďže ako sama píše nemá osobné skúsenosti s pôrodom len zhodnotila to čo počula od svojej mami, ktorá rodila pred 30 rokmi. Aj keď sa jej to nezdá a taktiež aj ďalším diskutujúcim, ktoré ako čítam nemajú odborné vzdelanie, v zdravotníctve na Slovensku sa toho veľa zmenilo, či už v materiálnom, odbornom alebo personálnom zabezpečení chodu príslušných oddelení. Ďalšia nemenej dôležitá vec je že pacient, má slobodnú voľbu lekára, sestry, zdravotníckeho zariadenia, ktorým sa dotyční zverí do starostlivosti, toto však počíta s tím že pacient je zodpovedný, rozumní a inteligentní človek. Je veľmi jednoduché znevažovať niečo čo nepoznám. Nehovorím že netreba upozorňovať na situácie, ktoré sa deju v zdravotníctve sú nevhodné, neprimerané a znevažujú ľudskú dôstojnosť, pretože úprimne k tomu zo strany zdravotného personálu najčastejšie dochádza, sama som sa veľa dozvedela a poučila na rôznych diskusných fórach týkajúcich sa starostlivosti v zdravotníctve. A aj keď neberiem väčšinou nič osobne, musím povedať že pani Martina urazila všetkých poctivo pracujúcich, s veľkým zanietením a láskou pre prácu ktorú si zvolili. A dúfam že všetky svoje zdravotné problémy alebo pôrody, vyrieši a do zdárneho konca dovedie v UK. Veľa pevného zdravia.

    1. Nedalo mi nereagovat na Vasu diskusiu.
      Som porodna asistentka, vystudovala som na Slovensku ale 7 rokov som zamestnana ako porodna asistentka v jednej z najlepsich nemocnic v Londyne.
      Ja viem z vlastnej skusenosti ako to je na Slovensku a aj v Britanii. Porovnavat zdravotnictvo teraz nechcem, ale co sa tyka porodov tak urcite vyhrava Britania. Kto neskusil ten nevie.
      Sama mam 4 deti, takze som si to vyskusala aj ako zdravotnicky profesional aj ako rodicka.
      Slovenske porodnictvo ma pred sebou este velmi dlhu cestu a verim v tom, ze sa do ciela dostane.

  13. na Slovenske zdravotnictvo v porovnani s tym anglickym nedam dopustit, hlavne co sa tyka starostlivosti o tehulky, potom mamicky a hlavne deticky/novorodencov. nechapem autorku clanku ako moze vychvalovat opisanu starostlivost ci uz o tehulky alebo babatka!!!! ale chapem, pretoze nema paru o tej slovenskej starostlivosti:-) nakolko to ja osobne viem porovnat, na tu nasu SVK starostlivost nedam dopustit!!!!!!! bohuzial mnoho mojich znamych na tu anglicku doplatilo…

  14. No ja sice nesom doktor alebo GP ci ako sa ty ludia volaju v nemocniciach ale ked som ich tak pozoroval ako vysetruju a zistuju ludske zdravotne problemy tak uvazujem ci si neotvorim vlastnu ambulanciu.Preco ?No ja osobne ked idem nieco vyriesit tak si zystim prve co vlastne riesim a potom zacnem ucinne riesi.Ti v UK prve liecia „vecsinou paracetamolom“az potom robia vysledky je to pravda moja zena to zazila a ja tiez.Moja zena mala problemy s ladvinamy a ked prisla do GP tak prvy ju odbyl ze to nic neni a tenn druhy chvala bohu aspon moc vysetril taky specialny pasilom a potom to skontroloval podla obalu a povedal ze tam asi bude zapal alebo kamen!!!!Is te bolo iba to ze bola v bolestiach a potom az na nase naliehanie ju poslal na ultrazvuk az po pomaly 4 tyzdnoch predtym dostala nejake anty biotyka ktore zabrali a ultrazvuk ukazal co nic!!!Tak isto prehliadka je tu taka uboha ze si ju budem robyt sam zvazit sa a odmerat si vysku to zvladnem aj sam take ako vysetrenie krvy alebo mocu to naco to tu v uk netreba tasko sa tomu very ale je to tvrda realita. Big Grins Big Grins Tak nechajme to slovenske zdravotnictvo na pokoji.

  15. hm, prave prechadzam „telefonicky“ narodenie dietatka mojej kamaratky, ktora zije v britanii. a to, co si zazila sa teda pekne rozchadza s tymi romantickymi opismi. zacnem tym, ze to, co sa povazuje za „dobrovolnost“ je v podstate radost z toho, ze to mamicky nevyzaduju, lebo to potom nic nestoji. cize vdaka bohu za vsetky vysetrenia, ktore na slovensku su. ona len otvarala oci, ked som jej povedala, ze co sa u nas testuje, sleduje. ak si o tom poziadala, tak ju vzdy odbili. a zvacsa pocula odpovede: to vsetky tehodne sa na to stazuju, to sa vam iba zda, to je v tehotenstve normalne. pravda bola, ze koniec bol dost zly, malinky – vdaka tomu, ze ho len pocuvali tym predpotopnym pristrojom cez brucho mamicky – bol dlhu dobu v brusku omotany pupocnou snurou, ktora mu stlacala rucicku a tym mu zastavovala cirkulaciu v tele. presne si spominam, ked toto opisala svojej vseobecnej midwife, tak ta jej povedala, ze nech z toho nerobi velku vedu, ze to je normalne. ked kamaratka argumentovala, ze ale on sa tak velmi inak zacne hybat, ked lezim na lavej strane, tak ako keby mal zachvat (malinky bol prave vtedy vzdy priskrteny pupocnou snurou!), tak ju totalne odignorovali.

    porod bol zly, najprv jej povedali, ze nech ani nechodi do nemocnice, ze porodi az za 2-3 tyzdne, ale ked tam napriek tomu prisla, povedali, ze vlastne uz rodi. lakarka na ultrazvuku zistila, ze malinky ma zastaveny rast a ze porod treba vyvolat. cele to trvalo dlhe dlhe hodiny, malinky ako sa ukazalo bol komplet zamotany v pupocnej snure a ktora mu nedovolila vyjst von… nakoniec skoncila obkolesena vsetkymi lekarmi na oddeleni a jednu sialenu midwife museli zo saly odviest, lebo bola zivotu nebezpecna mamicke aj dietatku.

    cize pre mna vyplyva: v anglicku mozu zit len zdravi ludia, chori a stari nech tam ani nevkrocia.

    povazujem z rozpravania ludi, ktori zazili anglicky system zdravotnictva za nehumanny a dehonestujuci ludsku dostojnost.

  16. Tiez som rodila v Anglicku a potvrdzujem, co pise Martina. Dalsie babatko zase pojdem rodit tam, bola som maximalne spokojna uplne so vsetkym. Na Slovensku som si odkrutila tehotenstvo a velmi mi vadil pristup nasich zdravotnikov – brali ma ako choru, nesvojpravnu pacientku Evil V Anglicku to bolo uplne o niecom inom, konecne som si pripadala ako zdrava, plnohodnotna zena a mohla som sa tesit na babatko bez toho, aby ma stale niekto strasil moznymi komplikaciami a posielal ma na rozne vysetrenia, o ktore som ani nemala zaujem a vadili mi.

  17. Je zaujimave ako si niekdo pochvaluje co najmenej starostlivosti. Pre zaujimavost niektore infekcie su bezbolestne a jedna, dva kontroly za 9 mesiacov neuskodia. Ja som kvoli nim zvlast chodila na SR z UK. Klystir je pre mna samozrejmostou a ked mate s tym problem tak si ho spravte doma, to sa da aj na Slovensku. Priviest dietatko do ‚spiny‘ je si myslim horsie ako sa na 5 minut zavriet na zachod. V UK som v najlepsej sukromnej starostlivosti ale vsetko si musim ‚vypytat‘ sama. O tej statnej sa ani neodvazim hovorit. To skor clovek umrie ako sa niecoho docka. Prosit sa u statneho alebo si zaplatit cez 300£ u sukromneho za nejake zakladne ockovanie? Tomu ja nehovorim starostlivost. Doma na Slovensku som mala pripraveneho doktora, dohodnuty plan aj zabzpecene vsetky veci. Tiez mi na zaciatku kazdy tvrdil toto sa tu nerobi. Staci trosku casu, vole nastudovat si aj to menej potrebne a vsetko bude take ako si zelate. Je pravda ze na Slovensku je plnu veci pozadu ale kazda jedna schopna zena si to pre dietatko dokaze vydupat. Staci ked nebude len somrat a nadavat ale namiesto toho nieco fakt spravite. Slavne Anglicko vas bud necha napospas hociakemu zdravotnemu stavu alebo si to pekne musite zaplatit. Mimochodom rozdiel 300£ a 50£ za scan je si myslim dost velky rozdiel. Oba su u sukromnika akurat v inej krajine. (na SR je uz vacsina gynekologov aj tak sukromnych)

  18. No v Anglicku som zila dost dlho na to aby ma presla euforia co vsetko je tam lepsie. Aj ked po pravde spravaju sa k sebe slusnejsie, ked som odtial prisla na SK a ako som bola zvyknuta pozdravila som sofera v autobuse alebo predavacku v obchode slovaci cumeli na mna ako na mimozemstana.

    Mne osobne caste prehliadky v tehotenstve nevadia – pre pokoj duse. Volba lekara je slobodna vec, ked som neni spokojna, zmenim ho. S rozumnym clovekom sa da dohodnut, ak by mi vadily caste vaginalne vysetrenia alebo by som bola proti ultrazvuku, je to vec dohody a normalny lekar to respektuje. Ked nie pojdem inde.

    Horsie je to s porodnicami. V strede porodu sa sotva vezmem prec alebo budem mat silu sa hadat. Lenze tu je nas hlavny problem na SLOVENSKU. My sme narod neuveritelne konzervativny, proste ked sa nieco robi takto 50 rokov nieje dovod to menit ( takto myslia lekari a aj mnohe zeny, proste ked sa takto rodily deti aj predtym a prezily to prezijem aj ja, ked mna takto ucily na medicine v oku 1950 budem aj ja tak ucit teraz……) Jedna PA mi porodny plan skomentovala slovami ze dalsia co skopirovala z netu tie blbosti. Mozno je to pozostatok komunizmu, drzat hubu a pocuvat autoity. Hlavne sa do nicoho nestarat. My si vsetky pofrfleme, ponadavame, porozmyslame ze to mohlo byt aj lepsie. Ale ktora z nas napise oficialnu staznost? Keby do nemocnice pride kazda s porodnym planom a chce napriklad moznost vyuzit porodnu stolicku tak ju ta nemocnica kupi. Keby kazda napise staznost ze napriklad personal neklope pred vstupom do izby tak verte ze po case by naozaj kazdy klopal…atd atd. Ved uz cechy maju porodne domy, moznost rodit doma, ambulantny porod. Preco? Lebo nieco aj pre to robia. Je mi luto ked pocuvam kamosky a tie porodne pribehy ktore su len o tom ze lekar nastrihol, lekar prepichol, lekar kazal…bez toho aby sa ich ten lekar vobec informoval. Ale ani jedna sa ho nepitala, neriesila nic.

  19. Ahoj Martina.plne s tebou suhlasim.Rodila som v UK a bola to ta najkrajsia skusenost.mala som svoju izbu,kde boli tlmene svetla,hralo CD s mojou hudbou,moj partner a jedna midwife.porod prebiehal bez problemov,nikto na mna nekrical push,push.MW ma povzbudzovala,radila,povedala kedy netlacit,aby sa hradza stihla roztiahnut,ziadny nastrih,ziadne natrhnutie,ziadne sitie.po porode mi maleho dali hned na brucho,pockali kym dotepe pupocnik, a ja som ho rovno aj nakojila.prirodzene som porodila placentu.priniesli mi sendvice (aj pre partnera),dala som si sprchu a asi po 2-3 hodinach po porode som presla na sestonedelie.na druhy den,po vysetreni maleho pediatrom, sme isli domov.a potom ma uz chodili navstevovat MW a HV domov.

    Porovnat zo Slovenskom viac-menej mozem,kedze som pracovala ako detska sestra.co sa tyka starostlivosti o tehotne,mne osobne vyhovuje UK model.pretoze ak sa MW nieco nezda,tak vas tak-ci tak posle ku porodnikovi.a pokial je vsetko v poriadku,tak naco zbytocne vysetrovat.

    A co sa tyka samotneho porodu v SR,tak zavisi od toho ,na koho mate stastie v sluzbe.Aj ked niektore porodnice uz dokazali,ze aj na Slovensku sa da rodit dostojne.Klobuk dole pred porodnicou v Banskej Stiavnici!!! aj ked na druhej strane si myslim,ze by to malo byt samozrejmostou.

    a co sa tyka zdravotnej starostlivosti samotnej,tak ta je fakt tu v UK mizerna.Aj ked nikdy sa mi nestalo,ze by som nedostala termin do par hodin od zavolania.

    Ideal by pre mna bol sklbit nasu zdravotnu a preventivnu starostlivost,hlavne pediatricku s anglickym porodom.

    ale nemozem mat vsetko.takze vzdy ked pridem na slovensko,absolvujem s malym vysetrenie u znamej pediatricky a urobim si zasoby liekov,pre celu rodinu.

    tolko moja skusenost a nazor.

    Drzim paste vsetkym maminam,aby mali vzdy len tie najlepsie skusenosti,lebo si to zasluzia.

  20. S Martinou plne suhlasim. mozem porovnat – rodila som na Sk pred 10 rokmi a v zahranici (Kanada) pred rokom. Asi ma hned zrusite, ze pred 10 rokmi to bolo inak, ale podla info od kamaratiek, rozdiel nevidim. Neustale vaginalne vysetrovanie, napchavanie sa magneziom, kopec sono vysetreni (naco?) holenie, klystyr, nevrlost az drzost sestriciek, dolezitost doktorov, zaobchadzanie ako s nesvojpravnym teliatkom, do smrti nezabudnem na tie nedostojne vizity po porode, neochota sestriciek… Dietatko som uvidela na chvilku po porode (rodila som vecer) a dostala som ho az na druhy den rano, ze nech sa vyspim Evil , co to miminko muselo prezivat nechcem ani vediet, este teraz po rokoch je mi z toho do placu, ako sa ku nam spravali, citila som sa uplne bezmocna. Trcala som v nemoznici po fyziologickom porode 5 dni – zdrava, aj dieta zdrave, pomoc pri kojeni nulova, dieta niekolko krat zobrane na vysetrenie, odber krvi bezo mna

    A v Kanade? znacne skratim, lebo keby som mala opisat vsetky uzasne (pre mna so skusenostou zo Sk) malickosti, tak by to bolo dost dlhe, takze… aj bez vagin. vysetreni som porodila v termine, i ked mi brucho tvrdlo od 3. mesiaca a magnezium som tentokrat neuzivala, pristup lekarov a sestriciek uzasny, zachovana dostojnost pri vysetreniach, vsetko vysvetlene, nic nespravene bez mojho suhlasu, bez klystyru, bez nastrihu, bez prepichovania plod. vody, s manzelom na porodnej izbe aj poporodnej po cely cas, dieta neodobrate ani na 1 min, potrebne vysetrenia robili pri mne, konzultacie s laktacnou poradkynou, ubezpecenie, ze dieta sa vie spravne prisat a pije pred tym, nez prepustene, po 24 h sme isli domov (nic nam nebolo, naco lezat v posteli), na druhy den nas bola doma navstivit zdrav. sestra, skontrolovat, ci je vsetko v poriadku odmerat zltacku, odvazit, poradit…

    Nehnevajte sa na mna, ale na Sk to stale nie je OK, pristup zdrav. personalu, ale i cely system je otrasny, mozno je to o cosi lepsie ako pred tymi 30 rokmi ale nechcela by som tam rodit ani za nic na svete Cry

  21. s autorkou clanku plne suhlasim, tiez zijem v UK a cakam tu svoje druhe dieta. Myslim si vsak, ze kazdy stat sa ma co ucit od toho druheho.

  22. Tiez si myslim, ze na Slovensku je to celkom v pohode. Odrodila som tu 4 deti, nemam z toho ziadne traumy. Starostlivost v porodnici bola velmi dobra, nas system my vyhovuje. Ked sa mi nieco nepacilo, alebo som nieco chcela, komunikaciou som dostala, co som potrebovala, alebo mi bolo vysvetlene normalnym sposobom, ze su aj ine moznosti. Kamaratka, ktora zije v UK mi rozpravala zazitok, ze jej sym mal 2 dni vysoke teploty a ked volala lekarovi, ze kedy moze prist, chcel ju objednat o 2 tyzdne! Jedine co pomohlo bolo, ze mu povedala, ze ma podozrenie na meningitidu. Samozrejme ju nemal ale iba vtedy bol lekar ochotny objednat ju na druhy den. U nas viem, ze mozem prist k lekarovi kedykolvek, alebo mu zavolat a dockam sa pomoci.

    1. Uplne suhlasim s tym, ze mat tu chore dieta je problematicke, hlavne ak clovek nema skusenost s tym „ako sa v tom chodi“ – a vobec, ked je chory dospely clovek, to je problematicke tiez, najma ak treba navstivit odbornika. Neexistuje tu siet obvodnych pediatrov, o male deti od narodenia sa stara GP. Tiez tu nie je ten system ako na Slovensku, ze clovek pride do cakarne a caka az kym nepride na rad – treba sa objednat. Vacsina zdravotnych stredisk aspon tu kde zijem poskytuje moznost objednat sa v ten den ak ide o surny pripad, mne sa zatial nestalo, ze by mna alebo dceru neobjednali do par hodin (cize rovnaky cas ako by som stravila v cakarni) ak to bolo nieco surne; ked mala horucky a nevedelo sa co jej je tak ju aj prijali do nemocnice a robili jej vysetrenia, nebolo treba cakat, sama som bola prekvapena. Ale ak problem nevyzaduje urgentnu starostlivost tak sa to vlecie – napriklad potrebovala som rentgen, tak som cakala 2 tyzdne kym ma objednali a dalsie 2 tyzdne kym poslali snimky GP.
      Akurat mi unika co ma spolocne starostlivost o chore dieta so starostlivostou o normalne prebiehajuce tehotenstvo a porod. A podla mna tu je pes zakopany! Niekomu viac vyhovuje, ked sa s tehotnymi zaobchadza ako s pacientkami a niekomu viac vyhovuje pristup ktory nepovazuje tehotenstvo a porod za chorobu. Mne osobne sa viac pozdava anglicky pristup k tehotenstvu – ale to neznamena, ze by sa mi pozdaval aj ich pristup k lieceniu chorob, prave naopak.

      1. tak pridam sa aj ja som prave v 34tt v UK a vobec nic mi tu nechyba kedykolvek pridem za GP alebo CM s tym ze nieco nieje v porodaku hned ma poslu do nemocnice a robia mi vsetky vysetrenia ktore sa len daju mala som zapal ladvin bola som v nemocnici na pozorovanie a popri rieseni ladviny monitorovali plod a zistili ci sa neotvaram a pre istotu ci mi neodteka plodova voda a ked som sa pytala preco to vsetko robia lebo som sa samozrejme zlakla ze nieco nieje v poridku z babatkom povedali ze pre istotu uz som musela ist aj v noci na pohotovost toho som sa bala najviac kedze viem ako funguje pohotovost u nas ale tu nemozete prist len tak na pohotovost zavolate na opacnej strane sedi velmi mila pani neviem ci lekarka alebo sestra a pyta sa vas otazky ohladne zdravotneho stavu potom vas objedna uz som bola par krat na pohotovosti a vzdy som bola objednana o 20min neskor a ked som prisla na miesto bolo tam vzdy max 5ludi takze ziadne preplnene cakarne a toci sa to tam rychlo kedze vsetci su objednany takze tak o pohotovosti vzdy mi pomohli ked bolo treba a aj ked samozrejme mam obavi s porodu predstava aky tu maju pristup vsetko zlachcuje a samozrejme pocit ze moj partner bude cely cas pri mne je tiez prijemny tiez sme boli na obhliadke nemocnice a vsetkych priestorov vieme kam presne mame ist kde sa bude porod odohravat takze nam drzte palce

  23. Nejdem sa vyjadrovať k článku ako takému, len mi nedá, že autorka článku napisala, že: „(po cisárskom som šla domov na 5. deň). a v zápätí, že: “ nechápem, prečo Slovenky ostávajú v nemocnici tak dlho. Ja by som asi ušla. Mr. Green Takže, milá autorka, ostala si v nemocnici tak dlho, ako zvyknú ostávať ženy na Slovensku… Eek Už len nechápem, prečo si teda z nemocnice neušla… Big Grins Big Grins

    P.S.: Ja som rodila na Slovensku a bola som v nemocnici len 4 dni… zwinker

    1. 5 dni som bola po cisarskom (vratane porodu). Ak by som bola porodila bez komplikacii, tak by som tam nebola 5 dni

      1. Ja vlastne neviem ako dlho ostavaju zeny v nemocnici na SK po cisarskom – vie niekto? Viem len tolko ze prvy den sa nesmu ani len postavit a deti im zoberu na novorodenecke.
        Po normalnom porode sa mi 4 dni zda vela – hlavne ak by som nemala dieta cely cas pri sebe a ak by som musela absolvovat kazdodenne „vizity“, s tym by som mala naozaj problem. V Anglicku som nemala potrebu nikam utekat, lebo nic taketo sa tam nedialo

        1. …po cisarskom sa ostava 5-7 dni, podla toho ako sa ma mamicka a dietatko. a ja sa priznam, ze som celkom ocenila, ze dietatko som mala na novorodeneckom. lebo skor ako za 24 hodin som sa aj tak nebola schopna postavit. rodila som 12 hodin (viem, ze niektore aj viac, ale mne sa to zdalo ako vecnost) a potom na cisarsky. bola som rada, ze som sa vyspala. dietatko mi aj tak doniesli ukazat a s dojcenim som zacala na druhy den, mlieko sa mi rozbehlo treti den a nemala som ziadny problem (az na pristup laktacnej, ale to nekomentujem).
           
          a starostlivost sa mi zda vyborna. moj gynekolog sa o mna staral do porodu a aj ma odrodil. na novorodeneckom tiez ziadny problem. naucili ma tam prebalovat, kupat, no take veci co som potrebovala…
           
          jedine co sa mi nepaci je lekarsky riadeny porod. s tym by sa malo nieco zmenit. mozno keby tak dokrot netlacil na cas, tak by som nemusela rodit cisarskym. preferovala by som tiez menej liekov, bez holenia a klystiru, bez nastrihu a prepichovania plodovej vody. len ak je to nevyhnutne. viem, ze chcel pre mna to najlespie a mozno sa to ani inak nedalo. a mozno ano. teraz uz to je tazko posudit, ked sa to stalo ako sa stalo… druhy krat sa uz tak nepohrniem do nemocnice zbytocne skoro…

          1. Dakujem za informaciu. Nic proti tomu ak mamicka CHCE aby jej dieta zobrali na novorodenecke – ja osobne by som ale nechcela, neviem si predstavit ze by mi mali babo zobrat. Podla mna by sa to dalo zariadit aj na SK keby bola vola. Ze by som po 6 hodinach pobytu na intenzivke vyskocila z postele ako gazela to sa tiez neda povedat, skor som sa len suchtala Ale prebalit malu nebol problem a tiez manzel mohol prist kedy chcel a pomoct. Ak by som bola potrebovala pomoc PA, tiez by nebol problem. Ak maju mamicky potrebu aby im niekto ukazal ako sa prebaluje a kupe, tak to sa da aj v UK Ale „novorodenecke“ pre zdrave babatka neexistuje, iba „special care“, to je asi nieco ako oddelenie patologickych novorodencov? Proste pre babatka co musia byt napojene na pristroje.

          2. chceli ste informacie a diskusiu… tak tu ju mate… tak preco ste taka tvrdohlava, odmietava a netolerantna… ja som sa do vas nobuvala, len som konstatovala…
            …toto bola moja posledna reakcia.

          3. Ospravedlnujem sa ak moje slova vyzneli tvrdohlavo, odmietavo a netolerantne, taky umysel som urcite nemala.

  24. Odborna uroven zdravotnej i porodnej starostlivosti na SK sa rozhodne neda oynacit ako zla, ALE

    je devalvovana casto (nie vzdy!) nedostatkami komunikacie zdravotnik/klient a obycajnej ludskej slusnosti a RESPEKTU voci klientovi

    clanky, ako tento, su potrebne prave preto, aby sa o problematike hovorilo, nesluzia na „hura zmenu na obraz cudzi“

    a na SK mi chyba zdravotna starostlivost v domacom prostredi…nastastie „terenne PA“ opat pomaly ozivaju!

  25. Martina, neviem, ci mas skusenosti s diskusiami na tomto portali. Ja sa snazim sirit aku-taku osvetu aspon tym, ze poukazujem na praktiky, ktore sa stale deju na Slovensku a pisem, ako ich riesia v Holandsku. Holandsky system je velmi podobny anglickemu, poradne, ak je tehotenstvo zdrave, len s PA, bez vaginalneho vysetrenia, porod len s PA, ambulatny porod (po 3 hodinach domov) alebo porod doma. Po porode starostlivost v domacom prostredi po dobu jedneho tyzdna. Atd… Mozno sa neviem dobre vyjadrovat, ale uz som si na svoju adresu precitala kadeco, ako sa vytahujem, ako nie je vsetko v zahranici lepsie (od ludi, co to nikdy inak ako na Slovensku nezazili!), ako mi ide len o to, aby som ociernila Slovensko, ako sa to uz vsetko na Slovensku zmenilo… proste to, co tu citam v tychto prispevkoch tiez. Nedaj sa, prosim, znechutit. Neviem, preco ludia nechcu pocut o tom, ze sa veci daju aj lepsie, preco o to neziadaju a uspokoja sa s tym, ze to nejako preziju. Neviem, preco sa ludom, co chcu menit veci aspon tak, ze poskytnu na vec iny pohlad a tym aj priestor na zamyslenie sa, zacne vycitat, ze len ociernuju. Nebyt toho, ze sme sa inspirovali zahranicim, dodnes by sa otcovia k porodom vlastnych deti nedostali, dodnes by neexistoval rooming. A to treba priamo povedat, ze ani dnes v 21.storoci to na Slovensku este nie je vsade pravidlom! O nejakej moznosti volby ani nehovorim – spokojne mozu byt len zeny, ktorym nevadi citit sa 9 mesiacov vystrasene a chore, absolvovat mnozstvo zbytocnych (a drahych!) vysetreni, a byt prave v tie prve intimne dni, ktore patria rodine, uzavrete s cudzimi ludmi v zariadeni, ktore ma navstevne hodiny a kopec nezmyselnych pravidiel. A tie, ktore to chcu inak, musia bojovat a casto ani nevybojuju, akoby tiez nemali pravo na kvalitnu starostlivost. A o kvalite zdravotnej starostlivosti na Slovensku sa, zial, hovorit neda, sme na chvoste EU, staci si pozriet kazdorocne hodnotenie.

    Martina, pichla si do osieho hniezda a ja som to, pravdupovediac cakala, aj ti to sem chcela napisat, ale povedala som si, ze nebudem predbiehat, ze sa mozno konecne nieco v mysleni ludi zmenilo a ze pochopia… zial, stale su zli ti, ktori poukazuju na nedostatky a ukazuju aspon nejaku moznost, ako to zmenit. Hlavne nehovor ludom, ze sa to niekde da aj lepsie a ze by sa z toho dalo poucit, lebo bude ohen na streche. Mne je z toho velmi smutno… a nechapem to.

    Kazdopadne drzim do Britanie palce a zelam vsetko dobre! A nenechaj sa znechutit. Podla mna skusenosti s tym, ze sa to da aj inak, Slovensko potrebuje ako sol, aj ked sa vsetci tvaria, ze ich tym obtazujes. Uz len preto, aby to aspon nase dcery mali uz konecne lepsie!

    1. Jednoznacne o tom, ze to ide i inak reba hovorit. Lebo tak by si zena, ktorej sa to u nas nepaci se vsim vsudy uz uplne pripadala ako z marsu.
      Zaklad je pisat, povzbudzoovat a sirit myslienky. Niekto to inak nechc, niekoho presvedcia, niekto sa necha presvedcit a nakoniec zisti, ze to nebolo dobre…
      Aspon v druhom kole bude vediet, co sa da zmenit. Ja si nenahovaram o ziadnom porodnom systeme ziadne superlativy, pravda je ale taka, ze aj v nemecku nastali zmeny, auz ked ich chceli sami mamicky, takze bez nich to nepojde…
      A sme opat pri osvete, clankoch, otazkach a pokusoch a vzzajomnom povzbudeni

    2. Podla mna je dobre ze sa tu tento clanok ocitol a ze mozeme medzi sebou takto diskutovat, ved si tu len porovnavame skusenosti. mozno keby autorka clanku mala rovnake skusenosti s porodom a starostlivostou na Slovensku ako ja, clanok by znel inaksie, mozno keby som ja osobne rodila v nemocnici v uk kde ona, tiez by som Slovensku starostlivost nevychvalovala do neba. takze nazory su tu len velmi subjektivne.
      ale vety: „…ze nebudem predbiehat, ze sa mozno konecne nieco v mysleni ludi zmenilo a ze pochopia…“ „spokojne mozu byt len zeny, ktorym nevadi citit sa 9 mesiacov vystrasene a chore“ naznacuje ze tie co sme boli s porodom na Slovensku spokojne, sme ako poslusne kravky co idu na bitunok a su zmierene so svojim osudom niektore porodnice, pristup lekarov a sluzby su vsak uz na vysokej, ak nie aj rovnakej urovni ako u nasich zapadnych susedov takze sa nemame na co stazovat, tak preco porovnavat situaciu davno minulu s dneskom???

      1. Zuzana, tipujem, ze tu sa prejavuje asi moja neschopnost vyjadrit poriadne svoje myslienky, aj ked mne osobne to z toho, co som napisala nevychadza, ze kritizujem to, co je uz dobre, ale prave to, co je este zle.
        Ak co i len jedna jedina mamina zazije v porodnici nepekny pristup, vyhodenie partnera od porodu, odnesenie novorodenca prec,… tak si myslim, ze treba na to poukazat, hoci mozno vsetky ostatne zeny to tak nemali. To nie je, ze porovnavam, ako rodila moja mama pred 30 rokmi. Tieto veci sa deju aj dnes a kazda jedna zena ma pravo, aby sa s nou jednalo slusne. Je uplne jedno, ze ty a tvoje zname a kamaratky mali pekne dostojne porody, ked niekde 100km dalej je prax uplne otrasna. A castokrat tie zeny ani nevedia, ze to moze ist aj inak! Ved napokon, komu pride nelogicke otca dietata nechat vysetrovat psychologom len preto, aby mohol byt pritomny pri jeho narodeni? Preco ten, co je rodicom rovnako ako matka, musi za svoju pritomnost platit??? Tieto absurdity su brane na Slovensku ako nieco uplne normalne, kto iny to ma povedat na plne usta, ze je to nieco nenormalne, co sa inde nedeje?? Nie vsetky zeny maju dostatok informcii o tom, ako by to mohlo ist, ze aj nieco take ako posudok psychologa a poplatok za pritomnost otca su jednoducho nezmysly a nie nieco, co sa ma prijimat ako fakt. Ze sa to da aj inak. Ze sa treba dozadovat zmeny. V takom tusim Estonsku nesmu tehotne soferovat, u nas by sme si potukali po cele, keby nam chcel niekto v tehotenstve zakazat sadnut za volant, lebo vieme, ze je to blbost. Tiez to tym Estonkam povie len a len niekto zvonku, aby sa nenechali vmanipulovat do postavenia nesvojpravnej osoby, aj ked to o ich vzdelani a inteligencii samozrejme nehovori nic. Len proste inu skusenost nemaju.
        A co mi vazne nejde do hlavy, preco sa voci zenam, co pisu svoje skusenosti z toho, ako to ide aj inak, stavaju mnohe (no nastastie nie vsetky) do opozicie. Ja osobne na Slovensku fakt rodit nebudem, tak to sem pisem preto, aby tie, co budu, to mali este lepsie a krajsie, ako je to dnes. Voci tomuto bojujete? Preco, preboha????

        1. Ostala som z tvojho prispevku dost sokovana. Platit za to ze tam mas partnera alebo nejake nutne testy pre neho?? Ja som si obehla desat nemocnic na Slovensku a ani v jednej som sa stym nestretla. Bohuzial sa obavam ze je tu problem vo vas a nie v starostlivosti. Ked nechcem dieta hned po porode tak to poviem. Ked nechcem nastrihnut tak to poviem. To iste vyprazdnovanie, jedenie a podobne. Kazda mame pravo si povedat co chceme a to ze niekto sa len stazuje a nadava na kazdy iny system je len jeho chyba. Odorucam si nastudovat zopar veci aby si k doktorovi nabuduce prisla ako osoba ktora vie o com hovori a nerozpravala len tak ze na internete toto pisali, kamoskami povedala a pod. Vacsina z tych veci o ktorych sa tu bavite je vedecky podlozena vo vacsine krajin sveta.

    3. Dakujem Schamka, nie, nemam vela skusenosti s diskusiami na tomto fore – ale som velmi rada ze moj clanok diskusiu vyvolal, podla mna je to ovela lepsie, nez by mal byt odignorovany. Ze so mnou ludia nesuhlasia to je OK, o tom je diskusia, ze si ludia vymenia nazory v ramci slusneho spravania. A – samozrejme – ak so mnou niekto suhlasi, to vzdy potesi. Ak pre niekoho dobra starostlivost znamena byt v starostlivosti lekara a mat vela vysetreni tak ja im to neberiem – aj ked i v takomto pripade je podla mna namieste ocakavat od lekara slusne spravanie, nevidim dovod preco nie. Pre mna osobne je dobra starostlivost spojena s minimom vysetreni a zasahov, asi aj preto mi anglicky/PA model viac vyhovuje ako slovensky/lekarsky – pokial veci bezia ako maju, nevidim dovod na lekarsky zasah.
      A som tiez rada ked sa ozvu mamicky ktore boli na Slovensku so starostlivostou spokojne – aj ked je to typ starostlivosti ktory mne osobne nevyhovuje. Ale je smutne, ze mnohe mamicky stale dostavaju „starostlivost“ ako pred 30 rokmi, je smutne ze si ludia musia vyberat medzi „dobrym odbornikom“ a „slusnym spravanim“ akoby jedno vylucovalo druhe.
      A podla mna treba na to poukazovat a ked je clovek nespokojny tak sa treba ozvat – lebo tie mamicky co su dnes spokojne mozu za zlepsenie starostlivosti dakovat tym mamickam, co boli vcera nespokojne.
      A mozno jedneho dna aj zeny ktore nepovazuju vela vysetreni a lekarskych zasahov za krok spravnym smerom dostanu na Slovensku adekvatnu starostlivost

    4. nuz Schamka, Ty zase nemas inu skusensot, nez tu holandsku,tak tiez neviem preco porovnavas prid do tretice rodit na Sk, zazi aj to a potom mozes pisat a proovnavat!
       
      A stale ma zaujima, ako sa rozona zdrave tehotensvtvo – bez vaginalnyhc vysetrenie napr. Lebo vsetko moze byt o.k., len krcok nemusi drzat, moze sa predcasne skracovat a otvarat (bez bolesti) a bez toho zbytocneho vaginalneho vysetrenia na to nikto nepride. teda pride- po predcasnom ci velmi predcasnom porode, alebo neskorom potrate, ze?

      1. Nuz slovenka, to je znacne otazne, ci to naozaj niecomu pomoze…
        neviem, aku mas skusenost, ale moja laicka, vypozorovana na kamaratkach:
         
        1, zisti sa zhorsenie nalezu/vacsinou zo stresu/ zena paralelne citi tvrdnutie bruska. Ci je vysetreny krcok ci nie, v oboch pripadoch je riesenie klud, znizenie stresu, pripadne magnezium (otazka: ak by to v tejto chvili zena chcela, nie je dovod nevykonat vag.vys)
         
        2, zisti sa zhorsenie nalezu/ bez tvrdnutia bruska, o par tyzdnov nalez opat ok, pre zenu zbytocny stres (kamoska napr bola na 2-3 cm od 27!!!! tyzdna a prenasala nakoniec, ale ako ju plasili cellu dobu!) keby sa nevysetrovalo, nie je stres
         
        3, zacina predcasny porod (babeko sa nema dobre) – s kontrakciami! (moznosti ho zastavit su naozaj minimalne, liecba vacsinou oddiali porod max na 24h, kedy sa pomoze podavat latka na vyzretie pluc, babo vie, preco mu lepsie bude vonku)
         
        4, zacina predcasny porod v dosledku vag. infekcie (obdobne ako v predchadzajucom pripade) – tu bolo treba liecit skor – otazka, ci vag. vysetrenia skor jej riziko nezvysuju (z rozpravania kamaratky, u nemenovaneho gyn. v konkretnom meste si zeny nosili sami sterilne rukavice, ak chceli mat istotu, ze este neboli pouzite).
         
        Takze mne to vychadza – tvrdne brucho – vysetrit -liecit
        netvrdne – nechat tak

        1. janisko – ja mam zo zahranicia inu kamoskinu skusenost.
          Nevysetrovany krcok, ziadne tvrdnutie brucha. nic, citila sa skvele, nikto ju nestresoval vaginalnym vysetrenim. A v 24 tt prisla o babo,. bola totiz otvorena a nijako sa uz nedal porod zastavit. Ako malo stacilo, ze?
          Preco myslis, ze pri otvarani musi tvrdnut brucho? Vobec nemusi.
           
          Mne sa nepaci tento clanok, nepacia sa mi ani ine podobneho druhu, uz len nazov je blby, ake to je mat deti v anglicku.nie byt tehotna, ci rodit, co by bolo o dost presnejsie, ale „mat deti“ ?ved je to odveci.
          Je pravda, ze mnohe sa da zlepsit, ALE mnohokrat staci povedat a ide to.
          Ibaze tu v tych diskusiach na BBT aby clovek ani nedajboze nepovedal, nenapisal, ze bol spokojny s porodom na Slovensku. lebo je hned sfuknuty, ze to len preto, lebo je nenarocny blbec, co urobi vsetko, co mu ten otrasny personal kaze.
          Lebo spokojne mozu byt s porodom len mamicky v zahranici…. k tomu vedu tie diskusie zasadne z ich strany. – to su moje priame skusenosti.
          Nuz, rodial som na SK, voci jednemu z porodov mam vyhrady, iste vsak nie nejake horinible, voci dalsim nemozem povedat ani määkke f. Personal bol uuuzasny a prijemny, nebol problem s nicim, co som chcela ci nechcela (rutinneveci) a celkovo ich hodnotim velmi pozitivne.
          Ide o obycajnu statnu nemocnicu, nic za cim sa cetsuje.

          1. Slovenka, takto sa argumentovat, zial, neda. Holandsko nema vacsiu potratovost ako Slovensko. Ak by bolo vaginalne vysetrenie v kazdom pripade take nevyhnutne, tak by sa to na cislach prejavilo. Mne je luto, ze tvoja kamaratka prisla o dietatko, je to naozaj velmi smutne, ale ani ty, ani ja, ani ona nedokazeme povedat, ci by sa tomu dalo zabranit, keby jej krcok mesiac co mesiac kontrolovali. Nedavno prisla jedna zena uz druhykrat o dietatko vo vyssom stadiu tehotenstva. Napriek vaginalnemu vysetrovaniu, napriek vsetkemu. Jeden den bolo vsetko v poriadku, druhy den jej nastupili kontrakcie a praskla voda. Nebola ani v 20.tyzdni tusim. Nikdy nemozeme vediet, co sa malo spravit, aby sa tak nestalo. A nevieme to ani v pripade tvojej kamaratky.
            Mimochodom, ja ak by som chcela, vaginalne vysetrenie by mi PA na moju ziadost urobila, staci poziadat. Ja jej vsak plne doverujem a nevidim dovod nechavat si mesiac co mesiac zistovat nieco, co by mi moje dieta, ani tak nezachranilo. A Holandsko a Britania nie su jedine krajiny, kde sa zdravym zenam so zdravym tehotenstvom vaginalne vysetrenie v tehotenstve nerobi. Slovensko je v tomto skor vynimka nez pravidlo.
            ps: a dakujem za „pozvanie“ rodit na Slovensku, no nevyuzijem to. S niektorymi mamickami z tohto fora mam velmi podobne predstavy o tom, ako by mal vyzerat moj idealny porod a viem, ze ich to cele stalo nemaly boj, aby aspon nieco z toho vybojovali. Mne sa v tehotenstve bojovat nechce a tiez viem, ze niektore veci by aj napriek boju mozne neboli. Radsej porodim dieta tam, kde viem, ze mi to bude vyhovovat aj bez vycerpavajuceho boja.

          2. dobre schamka,
            mozno by predisli a mozno nie neskoremu potratu ci skoremu porodu vag. vystereniami, to my uz nezistime.
             
            ale prepac – nepojdes rodit na SK, lebo nemas chut v tehotenstve bojovat?
            No ja neviem, ale VKUSE nahovaras ine zeny v roznych diskusiach, nehc ziadaju, nehc bojuju…. ty len informujes a pytas sa, co viac mozes urobiot.
            Tak preto pisem – pod a skus si to, nieco dosiahnut, nieco vybojovat…. lebo inak mi to pride, prepac, riadne pokrytecke
             
             
            Vies a ono kazda minca ma dve strany…. ak pozries do marcioviek, najdes tam prispevky od aksuram, ktora dosla na SK z Holandska, kde predtym zila, okrem porodu dalsia konzervativna tema – ortopedicke nohavicky, ach ti nasi zastarali konzervativni lekari… nikde sa to neodporuca, len u nas…. nuz, nie je lahsie volit prevenciu?
            Aksuram dosla z holandsak s uzasnym zdravotnictvom so synceklom s bedrovymi klbami v takom stave, ze nedokaze mat nozky inac nez “ tesne pri sebe, ako cudne dievcatko“ – to su jej slova.
            Beriem, ze mnoho deti nema problemy s klbikmi ani bez ortobedickych nohaviciek, ale ako je mozne, ze to v Holandsku neodhalili, nic s tym nerobili?????
             
            Nie je mojou snahou zhadzovat anglicke, holandske ci akekolvek ine zdravotnictvo. Skor poukazat na to, ze ziadne nie je dokonale, jednno o kusok lepsie v tomto, ale zase o dost horsie v inom….. vsade je neico, co ma k dokonalosti daleko

  26. no, v prvom rade blahozelam martine ze odrodila v anglicku, podla mna vsetko a vsade ma svoje klady aj zapory, ja som tiez skor za porod na slovensku, o chvilu ma caka a tak som si vybrala sukromnu nemocnicu a zatial nemam kriveho slova. samozrejme niekomu sa moze urcite vysetrenie zdat zbytocne, v kazdom pripade staci si pozriet statistiku umrti novorodencov a aj laik uvidi ze slovensko je spicka v starostlivosti o ne. a preco su mamicky na slovensku v nemocnici hospitalizovane tak dlho? nuz oni by mozno aj nemuseli ale dietatka ano, u nas sa totiz nestane ze dietatko poslu domov so silnou zltackou. samozrejme neberiem inym zenam ich nazor. podla mna by kazdy mal mat pravo vybrat si ako a kde chce rodit a tak by to bolo mozno najlepsie voci vsetkym.

  27. Hmm…

    Rodila som pred 13imi rokmi na Slovensku a budúci mesiac by som mala tiež.. zwinker

    Rozdiely v starostlivosti spred 13 rokov a terajším tehostenstvom sú obrovské. Vtedy som išla na UZ ak ma doktorka poslala, teraz mi robia UZ na každej poradni, lebo lekár má prístroj v ambulancii. Môj terajší gynekológ je skvelý a vysvetľuje čo prečo a ako. So synom som vedela len toľko, že som tehotná a kedy mám porodiť – to bolo všetko.

    Teraz niekedy sa čudujem, koľko informácií dostaneme.. No a najväčší rozdiel vidím v prístupe mamičiek – keď som bola prvýkrát tehotná tak internet ešte „nebol v móde“.. Teraz ako čítam niektoré fóra, tak mamičky používajú také výrazy a delia sa o skúsenosti, že normálne som sa aj hanbila, že nemám ani šajnu o čo ide..

    Lekárska starostlivosť okolo tehotenstva považujem za veľmi dôležitú a -takisto ako očkovania- nemusia byť povinné,lebo každá zodpovedná mamička predsa chce, aby jej dieťa bolo zdravé.. A ona sama tiež..

    Ak Vy, milá autorka ste bola spokojná v UK, tak je to v poriadku.. Mne by asi ttakáto starostlivosť moc nevyhovovalo.. Ale máte pravdu, že každá sme iná.. Tak Vám prajem veľa krásnych chvíľ strávený s detičkami.. smile

  28. Ja som tiez bola tehotna v UK aj na Slovensku a mohla som si vybrat kde budem rodit. No po celkovych skusenostiach s anglickym zdravotnictvom som si vybrala Slovensko. Moj porod nebol uzasny, ale starostlivost o mna a o maleho perfektna. Ak by som mala rodit v Anglicku, neustale by som sa bala ci je maly v poriadku, ci nieco nezanedbali. Starostlivost aj odbornost je tam podla mna uplne miziva a zatial ma nic nepresvedcilo o opaku. Jedine, co vyrazne prevysuje zdravotnu starostlivost v UK nad tou na Slovensku, je PRISTUP personalu, ako uz bolo spominane. Aj ked v mojom pripade bol pristup slovenskeho personalu tiez vyborny. A predsa, co je dolezitejsie, to ci vam niekto pred vstupom do miestnosti zaklope na dvere alebo zdravie vase a vasho dietatka? Teraz zijem znovu v UK a modlim sa, aby nikto z nas nebol chory. Veru, su 2 strany mince a aj o tej anglickej by sa dali pisat eseje… Confused

    1. Absolutne suhlasim s tym, ze startostlivost o chorych ludi v Anglicku je mizerna.
      Je ale tehotenstvo a porod choroba? Su mnohe zeny, ktorym „medikalizovany“ pristup vyhovuje – ale aj take, ktorym je to cudzie.
      A vobec, preco by si mal vobec clovek vyberat medzi odbornostou a ludskym pristupom? Preco by dobry odbornik nemohol byt zaroven zdvorily?

  29. Rodenie v Anglicku nie je vobec take fantasticke ako sa zda, poporodna starostlivost na bode mrazu, lekarska starostlivost hruza!!!! Zila som v Anglicku a v 35.tt som prisla na Slovensko, takze som odrodila uz tu, ale vobec nelutujem. Starostlivost u nas bola na velmi vysokej urovni, 24 hod. rooming je samozrejmost a to ze som ostala s malym 4 dni v nemocnici mi vobec neprekazalo. Prave naopak, ako prvorodicke mi to velmi pomohlo a uistila som sa ze vsetko je ok. Same sme si kupali babatka, prebalovali, maly bol po cely cas pri mne na izbe. Izby su dvojlozkove so sprchou a wc. Klystir a holenie mozete odmietnut ale teraz vidim ze to ma svoje opodstatnenie tak isto ako nastrih hradze, ktorym sa da predist nekontrolovatelnemu natrhnutiu. Jedina vyhrada – tlmice bolesti su u nas velmi chabe, bud sprcha alebo epi, co je dost malo.

    Nejedna moja kamaratka odrodila v Anglicku, mala som moznost byt pri tom. Midwife co hulakala push, push, osem zien v jednej miestnosti – ano oddelene zavesom Confused , dieta so silnou zltackou poslali domov…

    Tak ako v Anglicku sa najdu skveli lekari a nemocnice, tak aj tu na Slovensku to plati rovnako. Keby som sa mala rozhodnut v buducnosti, rodim urcite na Slovensku!!!

    A o tej lekarskej starostlivosti v Anglicku…. no to by bolo na novy a nie velmi optimisticky clanok Frown

    1. Suhlasim s tym, ze existuju velke rozdiely medzi nemocnicami -ako na Slovensku tak aj v Anglicku. Autorka komentara mala stastie na dobru nemocnicu na Slovensku, ja som zasa mala stastie na dobru nemocnicu v Anglicku. Taktiez aj v ramci jednej nemocnice mozu mat rodicky rozne skusenosti – zavisi od personalu aj od rodicky samotnej, priebehu porodu, atd. Niektorym matkam viac vyhovuje mat okolo seba lekarov a vela starostlivosti, inym zas viac vyhovuje ked im „daju pokoj“. Ja som skor z tej druhej skupiny Takze skutocnosti, ktore ja povazujem za vyhody anglickeho systemu, sa mozu inym javit prave ako jeho nevyhody.

      1. Samozrejme, rodenie tu ci v uk ma v oboch pripadoch vyhody a nevyhody, zalezi od matky co uprednostnuje. avsak mne pripadal clanok skor pisany tak ze ste porovnavali prave ten porod vasej mamky spred 30tich rokov s porodmi v uk. doba sa zmenila a clanky uvedene na babetku su vacsinou o zlych skusenostiach, tie dobre (verim ze prevazuju) sa rozpravaju len medzi znamymi, nepotrebuju sa medializovat a „varovat“ niekoho pred dobrou nemocnicou ci skvelym personalom. ja som tiez ako tehotna v uk citala clanky na babetku, bola som zhrozena a do nemocnice som sla s velkym strachom. lebo porod v anglicku bol podla toho co som sa docitala, prechadzka ruzovym rajom. ale ako som sa uz zmienila, od pristupu personalu, vysetreni, starostlivost o mna a drobca az po vybavenie nemocnice atd – klobuk dole!

  30. myslim, ze na tento clanok by mal zareagovat nejaky odbornik, pretoze pani z anglicka si mysli, ze u nas sme 100 rokov za opicami. Ja som odrodila 2 deti na slovensku a neviem si vynachvalit starostlivost lekarov pocas tehotenstva, pri porode ako aj po nom. Vsetky vysetrenia (vratane toho vaginalneho) co sa u nas prevadzaju tehotnym zenam maju svoje opodstatnenie. A starostlivost v nemocnici o rodicky a babetka je tiez velmi dobra.

    Tento clanok ma akurat tak nahneval…nie vsetko, co je vzahranici je skvele!

    1. Som rada, ze moj clanok vyvolal diskusiu a ked sa do nej zapoji aj nejaky odbornik, budem este radsej. Ved hadam je nacase, aby odbornici POCUVALI matky a diskutovali s nimi a spravali sa k nim s respektom ako k partnerom aj ked s nimi nesuhlasia;
      namiesto toho aby im NARIADOVALI ako osobam v podradnom postaveni ze co a ako maju robit.
      Ako som uz spominala v clanku, priamu skusenost zo Slovenska nemam, vsetko je z druhej ruky, najma z babetka. Na opodstatnenost mnohych vysetreni mam iny nazor a co ma hneva najviac je element „povinnosti“ a penalizacia matiek ktore sa rozhodnu nemat monitorovane tehotenstvo v podobe zaniku naroku na prispevky pre dieta. Ak tehotna zena chce aby ju gynekolog vaginalne vysetroval ja nemam nic proti tomu – nicmenej dakujem, ja si taku starostlivost neprosim.

  31. Prve dve deti som priviedla na svet na Sk, tretie vo Fr.

    S prizmurenymi ocami mozem povedat, ze ano: standartna starostlivost na Sk moze byt (Ak vsetko prebieha v poriadku. Ak mas problem, tak sa zacni modlit, mna skoro zabili, ked zo mna vytrhli placentu, miesto aby ju vyoperovali!), ale pristup personalu bol v mojom pripade tak otrasny, ze som si potom vo fr.porodnici pripadla ako v prezidentskom apartmane v Hiltone!!!

    A ako citam bbetko, tak ten pristup sa nejak extra nezmenil k lepsiemu, takze Ti, mila Martina, plne schvalujem Tvoje rozhodnutie rodit tam, kde personal bol pouceny, ze na dvere pacientovi je slusne pred vstupom zaklopat, pozdravit sa, otazky klast zdvorilo, nesetrit povzbudzujucimi usmevmi…atd.

  32. Clanok ok, ale veta „Na Slovensku by som si netrúfla.“ (byt tehotna) je pre mna silna kava. Standardna starostlivost je tu OK, su veci, s kt. nesuhlasim, ktore by som zmenila, ale nie su to veci, ktore by ohrozovali zdravie ci dokonca zivot.

    1. praveze niektore su… predcasne pustenie plodovej vody, skakanie na brucho pri tlaceni, tahanie za pupocnu snuru, aby sa „pomohlo“ placente,… ja by som dokonca nepodcenovala ani to tlacenie na povel, monitorovanie v lahu na chrbte, ci vyrusovanie pocas porodu, kedy sa porod moze zaseknut a skoncit cisarskym, ktory ma svoje rizika. a toto su len veci, co sa tykaju porodu…

      1. Moj porod na SK bol masaker. Povedala som si nikdy viac a aj dodrzala. Zial okrem otrasnych spomienok na vsetko okolo tehotenstva a hlavne porodu, ma dieta aj dozivotne nasledky. Nie zivot ohrozujuce, ale iba mne zivot totalne zmenili. V UK som zazila nastastie zdravotnu staroslivost iba okrajovu-ciastocnu, bola som spokojna. Aj ked odbornost pri mojej diagnoze velmi nepomoze.

    2. Netrufla by som si nie preto, ze by som si myslela, ze rodit na Slovensku je zivotu nebezpecne
      Tu ide skor o osobne dovody – vzhaldom na moju anamnezu by moje dalsie tehotenstvo bolo pravdepodobne (bezdovodne) povazovane za rizikove, takze moje sance na minimum „starostlivosti“ by boli male. Tiez sa mi zda, ze lekari povazuju standardnu starostlivost o tehulky za „balicek vsetko alebo nic“ a ked by som niektore vysetrenia odmietla, tak by som bola „nezodpovedna“, lebo predsa „vsetky vysetrenia su odovodnene“. Alternativne by som sa mohla rozhodnut nechodit do poradne vobec a riskovat tak mozne komplikacie a prist o prispevky na dieta. Moje sance na fyziologicky porod bez lekara len s PA su zrejme nulove, sance na ambulantny porod nie ovela vacsie A ak by som nebodaj mala zasa cisarsky, tak by mi dieta po porode vzali. Podla vysledkov prieskumu o dojceni v slovenskych porodniciach, co bol nedavno na babetku, sance na uspesne rozbehnutie dojcenia by boli tiez ohrozene. A ak by som mala smolu na naozaj zlu porodnicu/zly personal/alebo proste len smolu – tak nemozno s istotou vylucit ze by som nerodila ako moja mama pred 30 rokmi Niekomu sa moze toto zdat malicherne, ale pre mna je to dolezite, takze ak by som sa neplanovane musela teraz vratit na Slovensko, dalsie tehotenstvo by som velmi-velmi zvazovala – dufam, ze takuto dilemu nebudem musiet v skutocnosti riesit.

Pridaj komentár