Pôrod krok za krokom

Stanislava Mikolášová 9
shutterstock

 

Deň P … pôrodu, alebo ako sa stať železnou ženou.

Nosíte si pred sebou krásne guľaté bruško, už ste si naň pomaly aj zvykli a akosi sa vám ani nechce veriť, že by sa to už malo čoskoro skončiť.

Samozrejme, že sa už neviete dočkať, kedy budete svojho anjelika držať v náručí, ale predstava o tom, čo tejto nádhernej chvíli predchádza, vás mierne desí. Nehovoriac o tom, že keď niekto pred vami spomenie slovíčko „pôrod“, začne vás oblievať studený pot.

Neistota je v tomto prípade na mieste, lebo neviete, čo máte od blížiaceho sa veľkého dňa očakávať. Nie je dôvod na paniku, ani na to, aby ste sa už vopred vzdávali. Pripravili sme pre vás malého sprievodcu, ktorý vám priblíži dianie vo vašom tele a okolo vás počas pôrodu.

Pôrod = horor?

V dnešnej dobe vedia ženy o tom, čo ich na pôrodnom stole čaká, dosť. Niektoré z nás uvidia pôrod po prvýkrát v zázname na rôznych vzdelávacích videokazetách, v televízii, či vo filme. Niektoré príbehy, hlavne tie filmové, majú občas hororový nádych, tak nečudo, že sme vystrašené, keď sa to začne týkať aj nás.

A keď ste nevideli film alebo video, určite ste sa stretli s pútavým rozprávaním od čerstvých mamičiek z vášho okolia. Určite ste si všimli, že každý príbeh o pôrode sa zdá byť odlišný a vy máte stále viac zmiešané pocity o tom, čo vás vlastne čaká. Do istej miery je pravda, že určité rozdiely sa vo fyziologickom priebehu pôrodu vyskytujú. Tento termín totižto pomenúva určité rozmedzie, odkiaľ – pokiaľ je priebeh pôrodu v norme a kedy už nie.

Ten istý proces, a predsa vždy rozdielne vnímanie pôrodu

Najväčšie rozdiely sú v dĺžke trvania procesu pôrodu a úplne najväčší rozdiel zo všetkých je vnímanie pôrodu každou z nás. Každá sme iná, prežívame rovnaké situácie odlišne, a to robí pôrod pre každú z nás jedinečným a neopakovateľným (a treba rátať aj s tým, že veľa žien svoje zážitky „prikrášli“ a opisuje udalosti dramatickejšie, ako naozaj boli).

V celkovej podstate však pri každom pôrode prebieha ten istý proces. Pochopenie tohto základného procesu a zmien, ktoré sa počas pôrodu dejú, vám pomôže zvládať jednotlivé jeho fázy a špecifické javy, ktoré sa počas neho môžu vyskytnúť.

Pôrod je veľmi zložitý proces, ktorý sa nezačne len tak z ničoho nič. Zabudnite na filmové spracovania, v ktorých dotyčnú pichne v boku a vzápätí sa narodí dieťatko. Takže žiadnych scenárov, ako porodíte nečakane bábätko v taxíku či počas návštevy reštaurácie s priateľkami a pod., sa obávať naozaj nemusíte.

Thinkstock

Telo sa pripravuje na pôrod

Z praktických dôvodov sa organizmus na pôrod pripravuje už niekoľko týždňov predtým, než pocítite prvú kontrakciu. Telo sa na túto veľkú udalosť pripravuje niekoľkými spôsobmi, ktoré môžete, ale aj nemusíte zaregistrovať. Aj keď tieto prípravné procesy necítite, alebo si ich nevšimnete, dejú sa.

A hoci tieto známky môžu signalizovať, že čoskoro sa vám začne pôrod, definícia slovíčka „čoskoro“ sa môže pohybovať od niekoľkých hodín do niekoľko týždňov. Neexistuje žiadny časový harmonogram, ktorý by malo vaše telo nasledovať.

Znaky blížiaceho sa pôrodu

  • Jednou z najskorších príprav je zvýšenie celkového objemu cirkulujúcej krvi, čo vám môže spôsobovať mierne opuchnutie. Pravdepodobne sa budete v tomto období cítiť ako nafúknutý balón, ktorý by mal každú chvíľu prasknúť. Vaše telo sa týmto pripravuje na stratu krvi pri pôrode a robí si zásoby predtým než pôjde „do tuhého“.
  • Ďalšou prípravnou fázou sú nepravidelné sťahy na konci tehotenstva, takzvané tréningové kontrakcie, nazývané aj Braxton-Hicksove. Tieto kontrakcie sú veľmi dôležité pre svaly maternice, aby podali dobrý výkon počas nadchádzajúceho pôrodu. Niektoré ženy pri nich pociťujú miernu bolesť, ale pre väčšinu je nepravidelné tuhnutie bruška bezbolestné. Niekedy môže toto trénovanie trvať aj niekoľko hodín, prípadne sa opakovať v pravidelných intervaloch počas niekoľkých dní.
    Niektoré budúce mamičky to môže pomýliť a vyvolať dojem, že ide o ozajstný pôrod. Niektorí to nazývajú aj falošný pôrod, ale lepší názov by bol „predpôrod“, lebo vaše telo dolaďuje formu a tvrdo na sebe pracuje pred veľkým výkonom.
    Ak nie ste si isté, o aký druh kontrakcií ide, zmeňte činnosť, dajte si pohár vody a niečo zjedzte a uvidíte, aký to bude mať vplyv na sťahy bruška, či dôjde k ich spomaleniu alebo vymiznutiu.
  • Tiež môžete zbadať, že vaše prsia začínajú vo zvýšenej miere produkovať hustú žltú tekutinu nazývanú kolostrum. Toto bude prvé jedlo vášho bábätka. Najväčší význam kolostra je v tom, že dodáva dieťatku obranné látky z vášho imunitného systému na ochranu pred nákazou v prvých dňoch jeho života.
  • Odchod hlienovej zátky niektoré ženy zaznamenajú, no niektoré zas vôbec nevedia o tom, že sa im niečo také stalo. Hlienová zátka je šedastý sekrét (môže byť s prímesou krvi), ktorý uzatvára kŕčok maternice a ochraňuje tehotenstvo. Ak uvidíte sekrét v toalete, alebo na vašej spodnej bielizni, znamená to, že krčok maternice sa začína otvárať. Ale neponáhľajte sa hneď do nemocnice. Aj keď sa vám ochranný sekrét odlúčil, ešte stále môžete mať dva týždne do začiatku pôrodu.

Rozoznávanie signálov – začiatok pôrodu

Mnoho žien najprv nevie presne definovať svoj stav, len majú pocit, či obavu, že sa s nimi niečo deje. To je v poriadku, ale ako má budúca mamička vedieť, že jej dieťatko sa už naozaj chystá na svet?

Thinkstock

Tu je niekoľko znamení, ktorými vás vaše telo upozorňuje, že sa schyľuje k pôrodu.

  • Výtok hlienu s prímesou krvi: sekrét z krčka maternice sa jemne zafarbí jasnou červenou krvou, čo znamená, že krčok maternice sa stenčuje a otvára, pričom môžu na ňom vzniknúť trhlinky, ktoré mierne krvácajú. Nemusíte sa kvôli tomu znepokojovať, ale pozorne sledujte, čo sa s vami deje. Ak by sa objavilo silné krvácanie obsahujúce tmavšiu a hustú krv so zrazeninami, znamená to vznik možných komplikácii a urýchlenú cestu do nemocnice.
  • Nástup kontrakcií: Kontrakcie môžete zo začiatku pociťovať len ako bolesť v chrbte alebo tuhnutie okolo panvy a bude zložité ich rozoznať od tréningových Braxton-Hicksových kontrakcií. Môže sa stať, že občasné cvičné tuhnutie bruška plynulo prejde do pravidelných kontrakcií. Pri tejto príležitosti vás môže prekvapiť aj mierna hnačka, keďže sa začína vo vnútri všetko hýbať a telo začne so samoočistou. Toto všetko môže znamenať, že sa vám začína pôrod, ale len čas ukáže, ako sa všetko ďalej vyvinie. V ideálnom prípade sa kontrakcie začnú postupne predlžovať a interval medzi nimi skracovať. 
    Ak máte jednu kontrakciu každých päť minút a jej trvanie je medzi 30 až 60 sekundami a tento stav trvá okolo dvoch hodín, je takmer isté, že sa vám začal pôrod.
  • Prasknutie plodových obalov a odtok plodovej vody: Ak stojíte, najskôr pocítite akoby vás niečo ošpliechalo, ak ležíte, budete cítiť, ako z vás niečo pomaly vyteká, akoby ste sa samovoľne pomočili. Ako zistiť, či ide o plodovú vodu? Ak máte podozrenie, že vám odtiekla plodová voda, treba sa čo najskôr presunúť do nemocnice, kde vám urobia potrebnú skúšku. Túto skúšku si môžete spraviť aj doma, ak si zakúpite v lekárni príslušný set na ňu určený. Ak vám tento test potvrdí, že ide o plodovú vodu, tiež treba ísť čo v najkratšej dobe do nemocnice. S týmto stavom sa spája niekoľko závažných rizík, ktoré môžu viesť ku komplikáciám, preto si vyžaduje dohľad odborníkov.

Pôrod ako trojboj

Veci sa už naozaj dali do pohybu a vy sa môžete začať tešiť na prvé stretnutie so svojím bábätkom. Kým však pocítite ten uzlíček šťastia vo svojom náručí, musíte zdolať najskôr trojboj, ktorý vám pripravila príroda.

Nečakajte žiadnu prechádzku ružovým sadom, pôrod si vyžaduje maximálny psychický aj fyzický výkon počas niekoľkých hodín, ktoré sa vám v istých chvíľkach budú zdať nekonečné.

Pri prvom pôrode môže celý proces trvať až 18 hodín. Skoro tak dlho ako jedna známa súťaž s názvom IRONMAN- Železný muž, kde vytrvalci absolvujú dlhú trať počas ktorej vystriedajú tri rôzne športy (plávanie, bicykel, beh). Tak milé dámy: Do toho! Na konci vás čaká titul „Železnej ženy“. 😉

iStock

 

Pôrod má zvyčajne svoju prípravnú fázu a potom tri ďalšie fázy:

  1. dobu pôrodnú, nazývanú aj otváracia
  2. dobu pôrodnú, nazývanú aj vypudzovacia – pôrod dieťatka
  3. dobu pôrodnú – pôrod placenty
  4. 1. doba pôrodná – otváracia

    Počas prvej fázy pôrodu sa vaše telo všemožne pripravuje na pôrod dieťatka. Kŕčok maternice sa postupne skracuje a rozširuje, až kým nie je roztiahnutý na 10 cm, teda natoľko priestranný, že môže cez neho prejsť hlavička dieťatka.

    Tento proces je ako horolezecký výstup, každým centimetrom ste bližšie k cieľu a môže trvať od 7 – 12 hodín, v niektorých prípadoch aj viac. Vyžaduje si to silnú výdrž, pretože kŕčok maternice sa musí dostatočne otvoriť a jediný spôsob, ako ho otvoriť, je mať pravidelné kontrakcie.

    Kontrakcie naberajú na intenzite

    Bolesť môže zo začiatku pripomínať menštruačné bolesti, ktoré postupne zosilnejú. Kontrakcie výrazne naberú na intenzite, keď budete približne otvorená na 5 – 6 cm a začnete si myslieť, že to už ďalej nezvládnete. V tejto chvíli pravdepodobne začnete tiež rozmýšľať o nejakom spôsobe tlmenia bolesti, ak ste to už neurobili skôr.

    Môžete si vybrať od najjednoduchších foriem (teplá voda, masáž, chôdza, pohyby, vokalizácia) cez hudbu, aromaterapiu, akupresúru, či fitloptu až po prístroje, a samozrejme lieky. Niektoré ženy to zvládnu len s minimálnym tíšením bolesti, iné využijú všetky dostupné formy, ktoré sú na danom mieste k dispozícii.

    Thinkstock

     

    S bolesťou treba počítať

    Podstata tejto prvej časti pôrodu je odovzdať sa pôrodnému procesu a umožniť kontrakciám robiť si svoju prácu. S bolesťou pri pôrode musíte počítať, bez nej to jednoducho nejde, je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Slovné spojenie bezbolestný pôrod v praxi neexistuje.

    Veľmi dôležitá je v tejto fáze hydratácia vášho organizmu, preto nezabudnite pravidelne v malých dúškoch popíjať vodu (ak to vo vašej pôrodnici nepovoľujú, v takom prípade skúste aspoň cmúľať z domu v termoske prinesenú kocku ľadu, či pravidelne si ovlažovať pery).

    Tiež by už v tejto chvíli mal byť pri vás váš pôrodný partner/ka, ktorý vám bude oporou až do konca.

    Prechodná doba

    Ku koncu prvej doby môžete mať pocit, že je toho už na vás priveľa a že odmietate pokračovať. Môže sa stať, že začnete kričať na vášho partnera, alebo volať o pomoc. Môžu vás tiež prepadnúť pocity paniky a beznádeje, dostanete triašku, alebo vám začne byť nevoľno.

    Táto časť sa nazýva prechodná doba a dobrou správou je, že sa blíži finále, kedy uvidíte svoje bábätko a bolesti vám skončia…

    Thinkstock

     

    2. doba pôrodná – vypudzovacia

    V druhej fáze sa ocitnete, akonáhle je kŕčok maternice naplno roztvorený tak, že môže cez neho prejsť hlavička dieťatka a posunúť sa ďalej do pôrodného kanála. Samotná druhá doba máva rozličné trvanie a ráta sa od prechodu hlavičky krčkom maternice (lekársky výraz: bránka je zájdená) po pôrod dieťatka na svet.

    V týchto chvíľach budete pociťovať veľmi silnú potrebu tlačiť, pričom môžete aj mierne krvácať, ak došlo k trhlinám na krčku maternice pri prechode hlavičky. V určitom momente začnete cítiť tlak na konečník, akoby ste sa potrebovali vyprázdniť. Je to spôsobené tlakom hlavičky dieťatka na nervy signalizujúce telu vyprázdňovanie.

    Pripravte sa na to, že aj ošetrujúci personál sa vás opýta či pociťujete „tlak na konečník“. Je to dôležitá informácia o tom, že dieťatko sa posunulo nižšie a bude čo nevidieť vonku. Neobávajte sa toho, ak pri pôrode vylúčite časť stolice, je to úplne prirodzené a personál má s tým skúsenosti. Pri všetkých týchto okolnostiach sa začnete zapájať, začnete tlačiť.

    Kedy pri pôrode tlačiť?

    Najlepšie počas kontrakcie, vtedy telo sťahuje maternicu a vy mu pomôžete zapnutím okolitého svalstva – jednoducho počúvajte svoje telo a tlačte vtedy, keď vám ono samo povie, že teraz je ten správny čas a dýchajte, keď vám povie, že máte dýchať.

    Aj keď sa vám personál bude snažiť poradiť, ak je váš pocit iný – choďte podľa seba, oni necítia to čo vy. Ale neostaňte úplne „hluché“. Vy ste síce šofér, ale lekár pôrodník je vaším navigátorom, on sleduje cestu, a preto sú jeho rady veľmi cenné.

    iStock

     

    Ako pri pôrode tlačiť?

    Niektorým ženám vyhovuje, ak v rovnakej chvíli zadržia dych a tiež tlačia (ako keď sa ponoríte pod vodu). Iné z nás zase nepotrebujú zadržiavať dych a lepšie sa im tlačí pri výdychu s otvorenými ústami. Dôležité je, aby ste sa nadýchli, keď si vaše telo žiada porciu kyslíka.

    V určitej fáze sa vám môže zdať, že napriek tomu, že tlačíte ako o dušu, nerobíte žiadny pokrok. Skúste si mimo kontrakcie zavrieť oči a pokojne sa nadýchnuť a vydýchnuť a upokojiť si myseľ, vypnúť a vzápätí zapnúť, niečo ako reštart na počítači.

    Nezabudnite na vhodnú polohu, pri ktorej sa vám bude najlepšie tlačiť a budete dostatočne stabilná. Moja rada: Ktorákoľvek poloha, len nie v polohe na chrbte (čo bude opäť u nás asi problém).

    Keď sa hlavička dieťatka dostane úplne dole, začne napínať perineum – priestor medzi vagínou a konečníkom. Pokúste sa nechať hlavičku prejsť veľmi opatrne a keď ju už porodíte, budete mať za sebou tú najťažšiu časť. U niektorých žien dôjde k natrhnutiu perinea (hrádze), alebo im lekár urobí epiziotómiu – nástrih hrádze na zväčšenie priestoru pre prechod hlavičky.

    Hneď po pôrode hlavičky lekár skontroluje, či nemá dieťatko okolo krku omotanú pupočnú šnúru (výskyt je u tretiny narodených detí) a jemne mu ju dá dole. Zvyšok dieťatka už vykĺzne skoro samo. Po pôrode putuje bábätko na vaše obnažené bruško, kedy mu venujete prvé objatie. Po tom, ako dôjde k prestrihnutiu pupočnej šnúry, vám drobčeka vezmú skontrolovať, či je v poriadku.

    Od tejto chvíle zamestnáva vašu myseľ vaše prekrásne dieťatko a vy možno ani nezbadáte, že sa niečo ďalšie deje.

    Thinkstock

     

    3. doba pôrodná – pôrod placenty

    Maternica sa hneď po pôrode začne sťahovať a pri tejto príležitosti sa začne odlučovať aj placenta, ktorá poskytovala vášmu bábätku výživu počas tehotenstva.

    Pôrodník jemne potiahne pupočnú šnúru a požiada ešte o jedno slabé potlačenie, aby ju dostal von. Dôležité je, aby žiadna časť placenty neostala vo vnútri maternice, pretože by to mohlo spôsobiť komplikácie (krvácanie, bolesť alebo infekciu), preto ju pôrodník dôkladne skontroluje.

    Jediné, čo vás po zvládnutí pôrodu ďalej čaká, je očistenie a zopár stehov, ak ste mali epiziotómiu, alebo sa hrádza natrhla. Viem, že to znie dosť odľahčene, pretože práve šitie po pôrode býva pre mnohé ženy tým najhorším zážitkom, ktorý pri narodení svojho dieťatka zažili. Šitie sa vykonáva pod miestnym znecitlivením pomocou lokálneho anestetika a celý výkon a jeho dĺžka závisí od rozsahu poranenia.

    Všetkým vám držím palce. Pokúste sa to vydržať, ten malý uzlíček za to stojí.
    A odteraz môžete začať svoj život ako rodinka.

    Thinkstock

     

    V nemocnici na pôrodnej sále sa môžete stretnúť s nasledujúcimi vyšetreniami či starostlivosťou:

    Vyšetrenie moču

     – po príchode vás požiadajú o vzorku moču, ktorú otestujú na prítomnosť bielkovín, hnisu a zvýšeného množstva cukru.

    Meranie vitálnych funkcií

    – počas celého pôrodu vám budú pravidelne merať tlak krvi, telesnú teplotu a pulz.

    Frekvencia srdca dieťatka (ozvy plodu)

     – bude sledovaná tiež v pravidelných intervaloch stetoskopom (pôrodnícky lievik) alebo dopplerovským prístrojom, ktorý vám priložia na bruško.

    Monitorovanie kardiotokografom

      – prístroj, ktorý súčasne sníma činnosť srdiečka dieťatka a frekvenciu a intenzitu kontrakcií. Na bruško vám pomocou pružných pásov pripevnia dva snímače, pričom vy budete v polohe ležmo na boku.

    Očistná klyzma

     – známa aj ako klystír. Pomocou nádoby s vodou a gumovej rúrky vám bude do tela vpravená tekutina, ktorá vám pomôže vyprázdniť obsah čriev. V niektorých slovenských pôrodniciach už nie je táto procedúra povinná – podobne ako inde vo svete.

    Holenie genitálu

     – oholenie tej časti genitálu, kde sa predpokladá vznik pôrodných poranení, alebo vykonanie epiziotómie. Ani holenie už nie je všade povinné – podobne ako v iných krajinách.

    Amniotómia

    – prerušenia vaku blán na umožnenie odtoku plodovej vody, pokiaľ vám voda neodtiekla spontánne.

    Vaginálne vyšetrenie

    – vám bude tiež vykonávané v pravidelných 2 – 3 hodinových intervaloch na sledovanie procesu otvárania kŕčka maternice (lekár vám potom oznámi, na koľko centimetrov ste „otvorená“ – pôrod prebieha pri otvorení „na 10 cm“)

    Podávanie liekov

     – v rôznych formách na zmiernenie bolesti, na podporu kontrakcií, alebo na doplnenie tekutín organizmu.

    Epiziotómia

    – nástrih hrádze pre zväčšenie priestoru pre prechod hlavičky a prevencia samovoľného natrhnutia v tejto oblasti

    Autor: Stanislava Mikolášová, dipl. pôrodná asistentka, článok bol prevzatý so súhlasom  časopisu Mama a ja

    Zdroje: E. Čech a spol.: Porodnictví, www.birthingnaturally.net

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (119 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja len na margo toho, ze porod musi boliet – nie, nemusi.

     

    rodila som 3x a kontrakcie som citila len ako jemne steklenie v slabinach.

     

    porody boli prirodzene a bez zasahov ci medikamentov.

     

    rodit v polohe na chrbte mi nevadilo. po povinne odlezanych dvoch hodinach som sa postavila a hned bez problemov fungovala.

     

    a inak, je coraz viac gynekologov, ktori „dovolia“ rodicke rodit v polohe, ktora vyhovuje jej.

  2. Ja som rodila 2x v BS a 1x v Bn-idem aj teraz. A vždy som mala zdvihnutú opierku chrbta do sedu. Roky 2010,2014,2016,2018. Jasné, že v prvej dobe sprcha, fitlopta, rebriny boli k dispozícii.

  3. Ahojte,

    prepáčte, idem prvý krát rodiť a chcela by som sa niečo opýtať, lebo mám z toho zlý pocit…

    Už mám mesiac do termínu a doteraz som chodila iba ku svojej gynekologičke.

    Ak som správne , to sa mi doktor bude každé dve hodiny pozerať medzi nohy? Nikdy som u muža nebola a bolo by to pre mňa ozaj veľmi nepríjemné…

    Druhú vec, čo sa chcem opýtať, je to, že je možné, že budem musieť rodiť cisárskym rezom, ak sa dieťatko neotočí 🙁

    Počula som už také horory, od kamarátky, že jej pred operáciou museli netrieť bruško dezinfekciou (čo samozrejme chápem) a kým ju ponatierali ležala nahá pred celým operačným tímom a skoro odpadla od hanby 🙁 dlho sa hanbila sama pred sebou, cítila sa ponížene. Bolo to vo Zvolene.

    Po operácii ju vraj doviezli na izbu nahú a sanitára vôbec neštvalo, že majú druhé ženy návštevu a nechal ju tam nahú ležať pred nimi, kým neprišla sestra, čo ju zakryla.. To sa dozvedela už len od spolu ležiacich.

    Robí sa to naozaj tak ? Ak áno, tak všade, v každej nemocnici???

    Veľmi sa takéhoto niečoho bojím.

    Ďakujem za každý názor a skúsenosť.

    Jara

  4. Nie je pravda ze na Slovensku sa da rodit len poleziacky, ja som rodila v Galante a spytali sa ma ako mi maju nastavit porodnu stolicku, tak som im presne povedala, a bolo. Vsetko zavisi aj od porodnika, ja som mala svojho, normalne mi vsetko vysvetlil a nemyslim ze bolo nieco „zle“ alebo horsie ako inde vo svete…

  5. Váš komentár smile To si treba milé dámy vyhádať dopredu, a nie je to teda prechádzka ružovou záhradou.Ja som to vybavovala mesiace, v rôznych nemocniciach a rôznymi le kármi, písala som o tom práce, aby ma ktosi začal akceptovať… je to ťažká cesta a boj, ale má to zmysel! Prajem všetkým budúcim mamičkám krásny pôrod <3 Evil

  6. Nechápem načo sa píšu tieto články…že rodička nemusí zadržať dych, že si má nájsť vhodnú polohu na tlačenie…ak si to neprečítajú lekári, takáto osveta nemá žiadny zmysel.

     

    Veď ktorá rodička sa bude v čase pôrodu hádať s lekármi, aby jej umožnili zmeniť polohu a miesto ležania na chrbte sa mohla postaviť a nemusela zadržiavať dych a tlačila keď sa jej chce? Ktorý lekár na Slovensku vie odviesť pôrod inak ako v klasickej polohe na chrbte?

     

    Na Slovensku sa okrem jednej pôrodnice v Topoľčanoch nedá rodiť inak ako na chrbte!

Pridaj komentár