Materská a rodičovská dovolenka. V čom je rozdiel?

Kristína Kováčiková 4

Materská dovolenka vs. rodičovská dovolenka. Dva inštitúty pracovného práva. Rozdiel medzi nimi nie je iba v názve.

Odlišný majú napríklad účel, dĺžku trvania, vrátane minimálneho trvania, rôznia sa aj dávky určené pre rodiča, ktorý je na materskej/na rodičovskej dovolenke, inak sú upravené podmienky zárobkovej činnosti…

Je toho celkom dosť, v čom sa tieto inak „dovolenky“ líšia.

Shutterstock

 

Účel materskej/rodičovskej dovolenky

Materská dovolenka (MD) je ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania, ktoré podľa Zákonníka práce poskytuje zamestnávateľ zamestnankyni v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

Rodičovská dovolenka (RD) je ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi – rodičovi – za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa, ak ho o to zamestnanec požiada.

Ak porovnáte zákonné definície materskej a rodičovskej dovolenky, nájdete aj tento rozdiel: o materskú dovolenku, na rozdiel od rodičovskej dovolenky, netreba zamestnávateľa špeciálne požiadať. 

Avšak Zákonník práce rovnako tak pri materskej, ako aj rodičovskej dovolenke, počíta s oznamovacou povinnosťou v súvislosti s nástupom na materskú/rodičovskú dovolenku:

„Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný nástup na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.“

Dĺžka materskej/rodičovskej dovolenky 

(MD) Zákonník práce priznáva žene materskú dovolenku v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve a viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov.

(RD) „Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku“ (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce).

 

Minimálne trvanie materskej/rodičovskej dovolenky

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

Nástup na materskú/rodičovskú dovolenku

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 34. týždni tehotenstva), najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Zákonník práce počíta s tým, že čas nástupu na materskú dovolenku stanoví lekár – gynekológ tým, že určí termín pôrodu.

Začiatok čerpania rodičovskej dovolenky nie je určený zákonom, o tom, či žena nastúpi na rodičovskú dovolenku a kedy, si rozhodne žena sama, samozrejme najskôr až po skončení materskej dovolenky. Môže sa napríklad vrátiť po materskej dovolenke do práce a o rodičovskú dovolenku požiadať neskôr.

Krátenie materskej dovolenky, presun rodičovskej dovolenky

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

Materská dovolenka sa môže žene krátiť. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, než že pôrod nastal skôr, ako určil lekár (napríklad preto, že až do pôrodu chodila do práce), poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov; osamelej žene sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 31 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 37 týždňov.

Rodičovská dovolenka sa v prípade ženy, ktorá sa rozhodne čerpať si ju neskôr, nekráti. Zákonník práce naopak umožňuje presunúť rodičovskú dovolenku na neskoršie obdobie, ak sa nevyčerpala do dňa, v ktorom dieťa dovŕšilo 3, resp. 6 rokov veku. Podrobnosti si môžete prečítať v článku Rodičovská dovolenka.

 

Materská/rodičovská dovolenka a dávky 

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

Počas materskej dovolenky spravidla poberá žena materské, čo je dávka nemocenského poistenia, ktorá sa poskytuje z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o dieťa.

Počas rodičovskej dovolenky spravidla poberá žena rodičovský príspevok, čo je štátna sociálna dávka.

Práca počas materskej/rodičovskej dovolenky

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

V období nároku na materské zamestnankyňa nesmie mať príjem, ktorý by sa dal považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Do tejto kategórie však nespadá napríklad príjem vyplývajúci na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v takomto prípade zamestnankyňa môže pracovať a nepríde o materské.

Rodičovský príspevok obmedzenia zárobkovej činnosti nepozná. Každá žena, bez ohľadu na to, či je doma na rodičovskej dovolenke alebo sa vráti do práce pred dovŕšením tretieho roku veku dieťaťa, bude mať nárok na rodičovský príspevok.

Shutterstock

 

Riadna dovolenka počas čerpania materskej/rodičovskej dovolenky

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

Doba materskej dovolenky je považovaná pre účely dovolenky za výkon práce, preto žene za dobu čerpania materskej dovolenky vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok, akoby chodila riadne do práce.

Za obdobie čerpania rodičovskej dovolenky nárok na dovolenku za kalendárny rok nevzniká.

Povinné poistenie – nemocenské/dôchodkové/v nezamestnanosti 

Materská dovolenka

Rodičovská dovolenka

V období, počas ktorého sa povinne nemocensky poistenej osobe poskytuje materské, považuje sa táto osoba aj naďalej za povinne (nemocensky/dôchodkovo/v nezamestnanosti) poistenú, avšak táto osoba nemá povinnosť platiť poistné na povinné (nemocenské/dôchodkové/v nezamestnanosti) poistenie.

Počas čerpania rodičovskej dovolenky sa poistenkyni prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie aj povinné poistenie v nezamestnanosti. S prerušením povinného poistenia sa spájajú určité právne následky.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Privyrábali ste si niektorá počas materskej ? Ja by som hrozne rada po večeroch niečo na privyrobenie z domu vzala…

    1. Tak ja trebars si privyrabam akoby online lektorka cez chattyclass – mam tam príjemnú online lekciu, počas ktorej s maminkami riešime momentálne bolestivé dojčenie a tak im pomáham od bolesti na diaľku presne ako v mojej práci pred MD – som laktačná poradkyňa a táto práca ma baví

  2. Ahojte, ja som bola 3 roky doma a dietatom, od 1.1.2018 som momentalne na urade práce, dieta chodi do skvôlky. Mozem pokracovat byt doma S dietatom do 6 rokov veku, lebo napokon som nenasla pracu. Bude za mna platit stat zdravotne poistenie a dochodok? Dakujem pekne za info.

  3. zene sa narodilo dieta a dostali sme kocikovsky prispevok 1300 a materska bude kolko mesačna davka dakujem

Pridaj komentár