Prídem o rodičovský príspevok, keď dám dieťa do škôlky? | Peniaze pre rodičov | Príručka pre rodiča | Tehotenstvo.Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Prídem o rodičovský príspevok, keď dám dieťa do škôlky?

 Kristína Kováčiková   08.11.2016   0

Prídem o rodičovský príspevok, ak dám dieťa do škôlky? Môže byť dieťa v škôlke celý deň alebo iba najviac štyri hodiny, neprídem o rodičovský príspevok?

iStock

 

Prídem o rodičovský príspevok, ak dám dieťa do škôlky?

Nie, neprídete o príspevok. Nikto Vám príspevok neodníme - na poberanie rodičovského príspevku nemá vplyv, či sa rodič stará o dieťa osobne alebo zabezpečí starostlivosť o dieťa inou fyzickou alebo právnickou osobou, napríklad ho umiestni do škôlky alebo do jaslí.

Rodič, ktorý pracuje a umiestni dieťa do škôlky alebo do jaslí, má možnosť (nie je to povinnosť) zrušiť rodičovský príspevok a namiesto neho požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa.

Kým rodičovský príspevok je vo výške 203,20 eur, príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť v  zariadení, najviac však vo výške 280 eur mesačne.

Poberať oba príspevky možné nie je. Je na rodičovi, ktorý z príspevkov si vyberie ako viac finančne výhodnejší.

Požiadať si o príspevok na starostlivosť môže rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne dôchodkovo poistený.

Môžem dať do škôlky dieťa na viac ako 4 hodiny denne?

Áno. Zákon rodiča nijako neobmedzuje, pokiaľ ide o počet hodín, ktoré dieťa strávi v škôlke alebo v starostlivosti inej osoby. Toto rovnako platí pre rodiča, ktorého dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Môže ho dať do zariadenia na viac ako 4 hodiny denne a nepríde o rodičovský príspevok.

Obmedzenie dochádzky v škôlke na max. 4 hodiny sa týka rodiča, ktorému skončil nárok na rodičovský príspevok, je evidovaný ako osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a z tohto titulu sa prihlásil ako poistenec štátu, za ktorého štát platí poistné na zdravotné poistenie.

Na účely zdravotného poistenia je podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa splnená vtedy, ak dieťa navštevuje jasle, materskú školu - v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

Za rodiča, ktorý poberá rodičovský príspevok, platí poistné na zdravotné poistenie štát, bez ohľadu na to, koľko hodín je dieťa v zariadení.

Ak však rodič nie je poberateľom rodičovského príspevku a štát za neho platí zdravotné poistenie, podmienkou pre rodiča ako poistenca štátu je, že dieťa chodí do škôlky najviac štyri hodiny denne.

Inak sa rodič nepovažuje za "osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku" a rodič si musí sám platiť poistné na zdravotné poistenie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised