DNP mi zaniklo. Môžem ho využiť v budúcnosti?

Mgr. Kristína Kováčiková 5

Mnohé ženy, ktoré plánovali dieťa a chceli si zabezpečiť príjem v období starostlivosti o dieťa v podobe materského sú teraz sklamané, lebo sa mení celý systém dobrovoľného poistenia. Platiť si poistné podľa „starého“ a podľa „nového“ systému je veľký rozdiel.

Zvlášť znechutené môžu byť ženy, ktoré získajú 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a toto im zo zákona zanikne. Materské z tohto poistenia v dohľadnej dobe uvidia len tie, ktoré budú v čase zániku poistenia tehotné a nárok im vznikne v ochrannej lehote.

Čo však tie ženy, ktoré tehotné v tom čase nebudú? Peniaze, ktoré dali na poistné, im nikto nevráti. Sú to naozaj vyhodené peniaze? Alebo im na niečo predsa len budú dni nemocenského poistenia, ktoré získali? Môže im ešte vzniknúť zo starého dobrovoľného nemocenského poistenia nárok na materské?

Podmienky nároku na materské

Zákon o sociálnom poistení definuje podmienky nároku na materské takto: “poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.”

Ak má poistenkyňa termín pôrodu stanovený na 15.január 2013 a v tomto termíne aj skutočne porodí, bude sa sledovať, či v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (15.január 2011 – 15.január 2013) bola nemocensky poistená (povinne alebo dobrovoľne, prípadne povinne aj dobrovoľne) najmenej 270 dní.

Pozor, nemusí byť nemocensky poistená dva roky pred pôrodom (730 dní), stačí jej, keď bude v týchto posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní (ak žena neporodí predčasne), preto je treba poistiť sa ešte pred tým, ako otehotnieme, aby sme potrebný počet dní nemocenského poistenia (270) získali v elegantnom predstihu ešte pred pôrodom. Po pôrode už nemôžeme doplatiť spätne chýbajúce dni nemocenského poistenia.

Do potrebného počtu 270 dní nemocenského poistenia je možné zarátať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie. Ak má napríklad žena termín pôrodu 15.január 2013 a v roku 2011 bola 3 mesiace zamestnaná (dokopy napr. 91 dní), stačí jej získať do pôrodu už len 179 dní nemocenského poistenia, aby jej vychádzalo 270 dní. Možnosťou, ako ich získať, je napríkad dobrovoľné poistenie. Ak však žena nikdy poistená nebola (ani povinne, ani dobrovoľne) a lekár jej potvrdí tehotenstvo, už sa jej tých 270 dní nemocenského poistenia získať do pôrodu nepodarí a prihlasovala by sa na dobrovoľné poistenie celkom zbytočne. Boli by to vyhodené peniaze.

Stačí mi 270 dní DNP, ktoré už zaniklo?

Ak má žena termín pôrodu 15.január 2013 a platila si dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré jej k 1.februáru 2012 zaniklo zo zákona, lebo do 31.januára 2012 získala 270 dní nemocenského poistenia, mohlo by sa zdať, že splní podmienku nároku na materské, lebo v období dvoch rokov pred pôrodom (15.1.2011 – 15.1.2013) si už 270 dní nemocenského poistenia “našetrila” prostredníctvom “starého” dobrovoľného poistenia, a teda, že by jej mal vzniknúť nárok na materské bez toho, aby sa musela prihlasovať na “nové” dobrovoľné poistenie.

Problém je to, že podľa zákona má nárok na materské iba poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, a nie žena, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Teda ten rozdiel robí slovo “poistenkyňa.”

Žena musí byť poistenkyňou, ak chce získať materské.

Nie je možné získať nemocenskú dávku (materské) v prípade, že nie ste nemocensky poistená (že Vám netrvá nemocenské poistenie), resp. ak Vám v čase dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky neplynie ochranná lehota.

Podmienka 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom sa skúma až vtedy, ak je splnený prvý predpoklad nároku na materské: v čase nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom, ak pôrod nenastal skôr, nám musí trvať nemocenské poistenie. Ak nemocenské poistenie zaniklo, nárok na materské môže vzniknúť, iba ak trvá v čase nároku ochranná lehota. Ak netrvá ani ochranná lehota, nárok si uplatniť nemôžeme.

Žene, ktorej DNP zanikne zo zákona (či už k 1.februáru 2012 alebo neskôr, ak k 31.januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia), bude plynúť ochranná lehota. Ak bude v čase zániku poistenia tehotná, jej ochranná lehota bude 8 mesiacov a nárok na materské z tohto DNP získa.

Ak nebude v čase zániku poistenia tehotná, jej ochranná lehota bude iba 7 dní a nárok na materské z tohto DNP nezíska bez štatútu “poistenkyne.” To znamená, že ak v budúcnosti otehotnie, bude sa musieť znova prihlásiť na dobrovoľné poistenie (od 1.februára na nový balík dobrovoľného poistenia).

Štatút poistenkyňa

Ak ste v tejto situácii (DNP vám zanikne zo zákona), tehotná nie ste, odkladáte aj vaše plány otehotnieť a preto si nechcete platiť nové poistenie, ale predsa len sa vám pritrafí, že otehotniete:

  • ak chcete aspoň minimálne materské, stačí, keď budete v novom systéme poistená zrovna v ten deň, keď si uplatníte nárok na materské. Tým splníte prvú podmienku nároku – budete nemocensky poistená. Do potrebného počtu 270 dní nemocenského poistenia (druhá podmienka nároku) sa vám započítajú “našetrené” dni ukončeného “starého” DNP. V čase nároku na materské poistné na DNP platiť nemusíte.

  • Ak však chcete materské maximálne, je treba byť v novom systéme poistená najmenej 26 týždňov pred vznikom nároku na materské. Pozor, nie ku dňu pôrodu, ale ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – teda keď nastupujeme na materskú dovolenku. Ak pôrod nastane skôr, tak ku dňu pôrodu.

V tomto článku uvádzame prípad Ruženy, ktorej sa oplatilo poistiť sa nový balík poistenia hneď, ako jej zaniklo staré DNP a získala maximálne materské.

Aj v tomto článku na rôznych prípadoch vysvetľujeme, kedy je možné získať kombináciou starého a nového dobrovoľného poistenia materské v maximálnej výške a čo znamená podmienka „26 týždňov.“

Ďalšie informácie o DNP

Neprehliadnite pod článkom Súvisiace stránky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Stále mám v tom chaos… Platím si DNP od februára 2012, končí mi tento mesiac, dnes som sa dozvedela že som tehotná (5 + 6 tt), termín máme 6/2013, budem mať nárok na maximálne materské? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  2. Dobrý deň mala by som otázku ohľadom DNP.,ktoré som uzatvorila v januari 2012. Momentálne som na PN.Podmienku 270 dní som splnila,chcela by som sa opýtať,nakoľko som na predĺženej materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok, či sa mǒzě stať ,že mi ho nevyplatia a v akom pŕipade ( keď PN presiahne určitý čas?)Nevedeli mi to totižto na úrade povedať.Za odpoveď vopred ďakujem

  3. Váš komentár

    na rodicovskej dovolenke som este rok.do 23.3.2013.mozem si za tento cas zvysit matersku, ak budem platit maximum z vymeriavaceho zakladu?

    druhy problem mam, ze nechcem prejst do noveho systemu, je to vela penazi, nielen pre mna aj pre ostatnych. uz si platim jedno dochodkove poistenie v inej spolocnosti.neplanujeme ani v blizkej buducnosti dieta.po skonceni rodicaku chcem nastupit do prace aspon na 2roky.Ake poistenie si mam platit? co by ste mi odporucili?mam sa radsej dat na pn?ziskam niekedy v buducnosti narok na matersku? a za akych podmienok.

    dakujem za odpoved

  4. Váš komentár Od 1. marca 2011 som si dobrovoľne priplácal do konca roka 2011. Začiatkom februára 2012 ma lekárka poslala na maródku pre vysoký tlak. Dostanem zvýšenú maródku? Som SZČO.

  5. Dobrý deň. Platím si DNP od augusta tohto roku, vychádza mi, že mi teda zanikne automaticky v máji 2012, moja otázka znie, ak v tom období nebudem tehotná, na materskú však nastúpim v lehote 8mesiacov po skončení DNP, budem zamestnaná, takže si budem platiť povinné nemocenské poistenie, bude mi platiť ochranná lehota a bude mi priznaná materská aj z tohto DNP? Sme totiž čakateľmi na adopciu a takáto možnosť sa zatiaľ v žiadnom článku nespomínala. Logicky mi vychádza, že by malo, lenže v našich zákonoch je logika len do istej miery…

    Ďakujem za odpoveď, Martina

Pridaj komentár