Prof. Žúbor z Martinskej pôrodnice: Mamičky chcú rodiť buď úplne prirodzene, alebo mať 24 hodín k dispozícii epidurál

Martina Gregušová 3

Keď porovnáme, ako rodili naše mamy, ako sa rodilo pred 10-15 rokmi a ako sa rodí teraz, tak zmeny sú citeľné. Ako každá oblasť nášho života, i starostlivosť o tehotné a rodiace ženy a novorodencov sa mení, vyvíja, objavujú sa trendy, mení sa dopyt i ponuka služieb.

Vyspovedali sme niektoré osobnosti pôsobiace v tejto oblasti a ich názory vám v tomto seriáli prinášame.

iStock

O svoje názory na starostlivosti o tehuľky, rodičky a ich detičky na Slovensku sa s vami v tomto dieli podelil prof. MUDr. Pavol Žúbor, DrSc., zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

Podľa Vás, ktoré zmeny a novinky sa u žien, Vašich klientiek, stretávajú s najlepším ohlasom?

Prirodzený nestimulovaný pôrod v polohe podľa želania rodičky v prípade fyziologického a nerizikového priebehu pôrodu. Druhým prípadom je možnosť 24 hodinovej služby podania pôrodníckej epidurálnej analgézie, prítomnosť blízkej osoby pri pôrode (partner, rodinný príslušník, dula), skorý bonding a snaha o elimináciu rutinnej epiziotómie.

V čom vidíte najvýraznejší pozitívny vývoj z Vášho hľadiska?

Vo vnímaní pôrodu ako prirodzeného javu s minimálnym zasahovaním pôrodníka do tohto deja, avšak pod jeho prísnou kontrolou v prípade nutnosti intervencie v situáciách, ak sa pôrod nevyvýja dobre a objavia sa príznaky ohrozenia rodičky alebo plodu počas pôrodu.

Kde sú najväčšie nedostatky a rezervy na strane poskytovateľov predpôrodných a pôrodníckych služieb?

Nízka snaha o zavedenie moderných a ustálených lekárskych postupov vo vedení pôrodu. V mnohých prípadoch chýba tzv. Evidence based prístup a stále prevláda konzervatívny pohľad pôrodníka na pôrod a jeho vedenie s častými intervenciami do priebehu pôrodu, rôznorodými medikáciami a riešením situácií nehomogénnym prístupom, každý podľa svojich skúseností. Rovnako stále pretrváva nízka snaha o súlad medzi pôrodníkom a pôrodnými predstavami rodičiek.

Vnímate nejaké negatíva na strane žien, Vašich klientiek?

Uvítali by sme vyššie percento rodičiek absolvujúce predpôrodnú prípravu.

Aké trendy vnímate v oblasti služieb pre tehotné a rodiace ženy a ako ich hodnotíte?

V posledných rokoch dochádza k zmene pohľadu na pôrod tak medzi rodičkami, ako aj v radoch lekárov i pôrodných asistentiek.

Všetky nové trendy vnímam ako pozitívny vývoj vpred, či už sa jedná o pôrod vo vode, v sede, v podrepe, v prístupe k tlmeniu pôrodních bolestí pomocou EDA alebo prechodu vykonávania cisárskych rezov z celkovej anestézie k spinálnej regionálnej anestézii, ktorá umožní prežitie pôrodu dieťaťa pri vedomí mamičky počas celej operácii.

Za pozitívne považujem čoraz vyšší záujem o bonding a neskoré prerušenie pupočníka po pôrode plodu. Ako aj pozitívny prístup rodičiek k pôrodu formou vypracovania pôrodného plánu, o ktorom je však vždy potrebné spoločne diskutovať pred nástupom pôrodu.

Čo by ste popriali budúcim mamičkám?

Príjemné a bezproblémové priebehy svojich tehotenstiev, nekomplikované pôrody zdravých detí a spokojné prežitie týchto najkrajších okamihov v ich živote.

Ďalšie užitočné informácie o konkrétnych slovenských pôrodniciach nájdete v Sprievodcovi pôrodnicami.

Narodilo sa vám bábätko v slovenskej pôrodnici?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite na obrázok a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Alex, bohuzial nie vsetci zdravotnici to povazuju za automaticke. Najlepsie je mat „porodny plan“ vopred odovzdany v porodnici, kde zena strucne jasne zhrie dolezite chcem/nechce pocas celeho porodu. Su nam uz celkom zvyknuty v porodniciach a cakam, kedy si konmecne nejake progresuivna slovenska porodnica zostavy formular na ziskanie „porodneho planu“ od svojich rodiciek – vsetkym zucastnenym by to ulahcilo fungovanie!

  2. „čoraz vyšší záujem o bonding“

     

    Eek

     

    Záujem?

    O to treba prejaviť záujem, aby vám dieťa bez slova neodniesli preč?

    To sa nepredpokladá, že budem mať záujem o vlastné dieťa?

    A kedy to povedať? Komu to povedať?

    Žena je pacientkou gyn-pôr. a dieťa si od narodenia berú pediatri, a z mojich skúseností vyplýva, že spolu nekomunikujú.

    Takže s kým to vybaviť?

    Prečo to proste nie je normálne a automatické, ak už aj lekári uznávajú, že je to prospešné?

Pridaj komentár