Pripravte bradavky na dojčenie ešte v tehotenstve

Mária Kopčíková 0

Túto vetu, resp. otázku na fakt, či bradavky v tehotenstve pripravovať treba či nie, počúvam veľmi často. Obvykle je sprevádzaná rôznymi získanými odporúčaniami, ktoré ženám hovoria, že bradavky pripraviť treba – najmä aby boli odolnejšie, keď sa na ne bude prisávať bábätko – aby ich následne nepoškodilo.

Vždy sa snažím ženám vysvetliť, že príprava na dojčenie spočíva najmä v príprave informačnej a v akomsi „uprataní si v hlave“. Čo sa prsníkov týka, príliš sa im venovať netreba a netreba riešiť ich veľkosť, tvar bradaviek – či sú dlhé, široké (niekedy snáď mám pocit, že i bystrozraké …).

Stále sa však ženy k týmto otázkam vracajú a majú už v tehotenstve o svojom budúcom dojčení kadejaké pochybnosti. Myslím, že to pomerne významne súvisí s realitou, ako je dojčenie podporované v našich nemocniciach a aké skúsenosti – často negatívne – dostane budúca matka od svojich blízkych žien v okolí, ktoré už rodili a mali s dojčením nejakú skúsenosť.

Samoprisatie je dobrým základom pre dobré dojčenie

Dieťa po narodení – ak je donosené a zdravotne v poriadku, patrí k matke. Malo by byť položené mamičke na bruško a malo by mu byť umožnené samoprisatie. Teda dieťa, ktoré je  vybavené sadou nepodmienených novorodeneckých reflexov,sa prisaje na prsník bez pomoci a akejkoľvek intervencie kohokoľvek „zvonka“.

Čo je to samoprisatie a ako to vlastne to dieťa zvládne?

Je dokázané, že deti, ktorým bolo umožnené samoprisatie, vykazujú perspektívne menej problémov s dojčením, s prisávaním a efektívnym satím mlieka.

Realita slovenských pôrodníc je však taká, že ešte stále prevažnému počtu novorodencov samoprisatie umožnené nie je a namiesto dojčenia u matky sú, z rôznych dôvodov“ dokrmované fľašou. Nastávajúce maminy by preto mali vedieť, ako by prvé chvíle ich dieťatka mali vyzerať a aké sa môžu prejaviť dôsledky, pokiaľ sa do procesu dojčenia bude vstupovať nejakými umelými náhradami prsníka – čo je najčastejšie cumeľ a fľaša.  Je to dôležitejšie, ako počas tehotenstva riešiť tvar bradaviek.

Ak sa dieťa bude dobre prisávať, samo si poradí i s plochšími bradavkami. Je vhodné, ak sa tehotné ženy naučia, ako by mala dobré prisatie bábätka vyzerať. A pokiaľ sa v pôrodnici nenájde nikto, kto by im kvalifikovane poradil už v prípade prvých problémov, treba sa obrátiť na laktačnú poradkyňu „zvonka“.

A čo tie nešťastné vpáčené bradavky?

Veľa žien svoje bradavky označí za vpáčené. Pričom sú „len“ ploché a dobrá technika dojčenia po krátkom čase zariadi všetko tak, že s dojčením problém nie je žiaden.

Naozaj vpáčené bradavky má asi 3% žien. Príčinou je stiahnuté väzivo. Je úplne normálne, že ženy, ktoré sú tehotné po prvý raz, majú ploché bradavky. Ale ako sa počas tehotenstva pokožka mení, pracuje aj väzivo, ktoré bradavku vo vnútri drží a uvoľňuje sa, stáva sa viac elastickým. Naozaj veľmi málo žien má vpáčené bradavky.

Identifikovať ich môžete tak, že medzi palec a ukazovák chytíte miesta na rozhraní dvorca a kože. Ak prsty jemne stlačíte proti sebe a bradavky čo i len mierne vystúpi „von“, nie je žiadny problém. Ak sa pri stlačení bradavka zatiahne do vnútra, je to vpáčená bradavka a možno by bolo fajn ešte počas tehotenstva ju troška podporiť vo „vystúpení“.

POZOR:

  • vpáčená bradavka neznamená nutne problém s dojčením.
  • je pomerne normálne, že na jednom prsníku bude bradavka iná, ako na druhom.

Na nutnosť niečo robiť s vpáčenými bradavkami ešte počas tehotenstva nájdete rôzne názory, ako u nás, tak i v zahraničných zdrojoch. Mne osobne – s ohľadom na nemocničnú skúsenosti našich žien – príde vhodné urobiť niečo málo. Použiť napr. formovače na bradavky alebo tzv.  Hoffmanovu techniku.

Cieľom tejto techniky je uvoľniť spojivo – väzivo, ktoré bradavku drží. Umiestnite palce oboch rúk oproti sebe na miesto na dvorci, kde začína bradavka – hovoríme tomu aj „koreň bradavky“. Bradavka sa potom nachádza medzi palcami. Pevne zatlačte palce do vnútra prsníka a zároveň odťahujte palce smerom od seba. Týmto sa naťahuje bradavka a uvoľňuje sa väzivo. Technika by sa mala začať požívať 2 krát denne a postupne zvyšovať počet až na 5 krát. Toto „cvičenie“ je vhodné robiť až v treťom trimestri a potom pokračovať aj po pôrode. 

Ako pomôcť vpáčeným bradavkám

V každom prípade ale treba najprv myslieť na to, čo všetko ovplyvňuje dojčenie a jeho priebeh, pričom samotný tvar bradaviek by v kruhovom diagrame zabral asi ten najmenší výsek. Maminy by mali vedieť aj o všetkom ostatnom, čo sme spomenuli a s ohľadom na to komunikovať aj s personálom nemocnice, kde sa rozhodnú svoje dieťa priviesť na svet.

S použitím: breastfeedingbasics.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár