Postup pri masáži hrádze

Mgr. Martina Gregušová 0

Hrádza (perineum) je tkanivo medzi vaginálnym a análnym otvorom. Pri pôrode, počas 2. doby pôrodnej, musí hrádza i celé okolie vaginálneho otvoru prekonať chvíľkovo veľkú záťaž.

Niekedy sa toto tkanivo môže pri pôrode poraniť, prípadne môže byť hrádza chirurgicky preťatá, tzv. nastrihnutá, za účelom rozšírenia vaginálneho otvoru a urýchlenia vypudzovania dieťatka.

Prevencia poranenia hrádze – masáž

Možným spôsobom prípravy hrádze na pôrod a prevencie jej poranenia je masáž hrádze, ktorú je optimálne praktizovať minimálne 6 týždňov pred termínom pôrodu. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny a v prípade vaginálnej infekcie praktizovať masáž až po jej dôkladnom preliečení.

Na základe skúseností odporúčam túto masáž všetkým ženám pred pôrodom – ak by ste sa aj nevyhli poraneniu či nástrihu hrádze (epiziotómii), trénované tkanivo sa lepšie hojí.

Uvádzam postup masáže, ktorý je prekladom z knihy „The Birth Book“ autorov Williama a Marthy Sears:

Čím lepšie pripravíte perineálne tkanivo na rozpínanie počas pôrodu, tým menej sa bude trhať a lepšie hojiť. Tak, ako tréning svalov ich pripravuje na čo najlepšie atletické výkony, tak aj tréning tkaniva okolo vaginálneho otvoru pomocou masáže ho pripravuje na jeho výkon.

Pôrodné asistentky uvádzajú, že ženy, ktoré praktizovali perineálnu masáž denne posledných 6 týždňov tehotnosti, zažili menej pálivých pocitov počas prerezávania sa hlavičky. U žien s lepšie vytrénovaným perineom sa menej vyskytujú trhliny a je menší dôvod na epiziotómiu.

Jednou z ďalších výhod perineálnej masáže je precítenie napínania v tejto oblasti, takže žena sa môže už pred samotným pôrodom naučiť ľahšie uvoľňovať napínajúce sa svaly, keď pocíti pálenie.

Vyskúšajte túto techniku:

  1. Dôkladne si umyte ruky a ostrihajte si nechty na palcoch. Usaďte sa v pohodlnom teplom prostredí, mierne roztiahnite nohy v polosede. Aby ste sa lepšie oboznámili so svojou perineálnou oblasťou, môžete použiť pri prvých masážach zrkadlo. Použite masážny olej resp. čistý rastlinný olej alebo lubrikant na vodnej báze (nie na báze ropy), ktorým natriete prsty, palce a perineum.
  2. Vložte palce do vagíny tak hlboko ako sa dá a roztiahnite nohy. Stlačte perineálnu oblasť dole smerom ku konečníku a do strán. Jemne pokračujte v rozpínaní otvoru, až pokiaľ nepocítite slabé pálenie alebo svrbenie.
  3. Udržte toto roztiahnutie, až kým pálenie alebo svrbenie neopadne a pritom jemne masírujte vagínu dozadu a dopredu.
  4. Počas masírovania zatlačte palce do stien vaginálneho kanála a jemne ťahajte tkanivo dopredu, akoby prechádzala hlavička dieťatka počas pôrodu.
  5. Nakoniec masírujte tkanivo medzi palcom a ukazovákom tam a späť asi minútu.
  6. Pozor! Použitie príliš veľkej sily by mohlo spôsobiť pomliaždeniny alebo opuchliny. Počas masáže sa vyhnite tlaku na močový otvor, pretože by to mohlo spôsobiť poranenie alebo infekciu.

    A ešte jedna rada na záver:

    Počas masáže ošetrite olejom a jemne premasírujte aj celé okolie vaginálneho otvoru, aby bolo tkanivo v dobrej kondícii, pretože pri pôrode bude namáhaná nielen hrádza.

    So želaním pôrodu, na ktorý sa vám bude dobre spomínať.

    Mgr. Martina Gregušová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár