Ako sa pripraviť na pôrod – prakticky II

Hana Celušáková 0

Dnes pokračujeme v praktických prípravách na pôrod a šestonedelie, ktoré je dobre premyslieť ešte než nastúpite na materskú dovolenku. 

Shutterstock

6) Veci úradné – alebo všetko čo by ste mali vybaviť pred a po pôrode

Úradovačky  pred a po pôrode vám väčšinou zaberú veľa času aj nervov, skúste sa preto so svojimi povinnosťami a právami oboznámiť vopred. Mali by ste hlavne:

7) Myslite na šestonedelie

Obdobie po pôrode je jedno z najkrajších, ale aj najnáročnejších na organizáciu. Skúste sa preto vopred zamyslieť a s partnerom dohodnúť, ako si predstavujete svoj príchod z pôrodnice.

  • Čo má byť nachystané – byt poupratovaný, postieľka poskladaná, plienky nakúpené?
  • Kto vás má čakať – chcete sa na začiatku zžívať s bábätkom sami, alebo by ste uvítali pomoc? Kto vám pomôže a kto naopak skôr zneistí?
  • Čo budete jesť – hlad je, po nedostatku spánku, často najväčší problém šestonedieľok, zvážte teda, či sa nepredzásobíte už vopred, alebo koho môžete požiadať o pomoc s teplým jedlom. Tu nájdete jedálniček šetsonedielky.
  • Kto preberie bežnú starostlivosť o domácnosť? – prvé dni v šestonedelí by ste mali hlavne spať, oddychovať, ležať, nalaďovať sa na bábätko a dojčiť – kto teda bude prať, žehliť, vysávať, umývať dlážku, riady?

Neplánujte si na prvých šesť týždňov žiadne veľké spoločenské udalosti a cesty, väčšinou vám to s novorodencom nakoniec nepríde ako dobrý nápad.

Shutterstock

8) Čo by ste mali vedieť o dojčení?

Dojčenie nie je len výživa novorodenca. O výhodách materského mlieka ste sa určite už aj na Rodinke dočítali veľa: od výživy, po imunitu, po ekonomickú výhodnosť.

Ja pridám ešte aj nespornú pohodlnosť dojčenia – materské mlieko je všade s vami, v správnej teplote, v sterilnom obale – je proste ideálne pre lenivé mamy. A nielen, že bábätko nasýti, často aj upokojí, uspokojí aj jeho potrebu blízkosti a pomáha vytvárať bezpečné citové puto medzi matkou a dieťatkom.

Možno ste sa o dojčení napočúvali veľa tristných príbehov. Ja to zhrniem do jedinej vety: „šťastie praje pripraveným“. Takže sa neváhajte vzdelávať o dojčení už v tehotenstve.

Základom je bezprostredný kontakt s bábätkom tesne po pôrode koža na kožu už na pôrodnej sále (ak chcete vedieť viac, prečítajte si o význame bondingu a samoprisatia) a neoddeľovanie mamičky a bábätka ani neskôr v pôrodnici. Nevyhnutnosťou je rooming –in systém, podpora už v pôrodnici, dojčenie podľa požiadania a neobmedzovaný pobyt bábätka na prsníku.

Okrem bondingu si prečítajte aj o tom, ako má vyzerať správne prisatie bábätka na prsník, ako spoznáte, že bábätko naozaj pije, aké sú vhodné polohy na dojčenie po vaginálnom pôrode i po sekcii a znaky, že bábätko má dostatok mlieka.

9) Starostlivosť o bábätko

Nikdy nezaškodí venovať sa už pred pôrodom aj otázkam:

  • ako, ako často a kedy bábätko kúpať, prebalovať, ukladať na spánok,
  • ktoré sú vhodné polohy a hračky na stimuláciu psychomotorického vývoja dieťaťa (prvé týždne hračky ešte nebudete potrebovať – najlepšia hračka a aj miesto na hranie ste vy) ,
  • v akej polohe ho zdvíhať, nosiť, ukladať na spánok,
  • ako správne odčítať jeho potreby a aj sebe trocha zjednodušiť život.
Shutterstock

Zjednodušovaním života skôr myslím nosenie bábätka v šatke, ako jeho umiestňovanie do vibračných lehátok, autosedačiek, chodítok a iných náhrad materskej náruče. Viem, že kontaktné rodičovstvo môže niekedy pôsobiť náročne na realizáciu, ale oplatí sa.

Skúste zvážiť pomoc v iných oblastiach, ono na rukách ho do maturity určite nosiť nebudete musieť. A dieťa, čo má vo vás bezpečný prístav – to je devíza na celý život pre vás aj preň.

10) Nezabudnite na seba

Áno, úplne príznačne sa zrazu vy ocitáte až na poslednom mieste zoznamu. Ono to tak často my mamy robíme. Myslíme na potreby druhých a zabúdame na seba. Nerobte to – lebo šťastná mama = šťastné dieťa.

Tehotenstvo, pôrod, šestonedelie nie je len obdobie narodenia bábätka. Rodí sa aj mama. Rodíte sa vy, ako mama. Viete akou mamou chcete byť? 

V  ďalšom článku sa teda zamyslíme, ako sa na pôrod pripraviť psychicky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár