Chcete mať dieťa? Vyspite sa na to!

Martina Kosturková 2

Nie, lekári neodporúčajú, aby ste si dieťa rozmysleli. Tým, ktorí sa snažia o počatie radia, aby ste dbali na poriadny nočný odpočinok. Kvalita spánku totiž prispieva k tvorbe spánkového hormónu melatonínu, ktorý zvyšuje šancu počať.

Čo a načo je melatonín?

Melatonín je hormón, ktorý reguluje cirkadiánny rytmus človeka, čiže spôsob akým naše telo vníma striedanie dňa i noci, spánku a bdenia. V najväčšom množstve si ho telo tvorí počas spánku a počas tmy, čo nie je pre každého to isté. S rastúcou intenzitou svetla jeho prítomnosť v tele rýchlo klesá.

Tento pravidelný rytmus klesania a rastu hladiny melatonínu naťahuje naše biologické hodiny. Melatonín však nie je len hodinársky hormón, funguje ako dôležitý antioxidant a vplýva na správne fungovanie imunitného systému. Tým, že znižuje riziko oxidačného stresu, vplýva na dozrievanie a kvalitu ženských pohlavných buniek. Práve o tých snívajú každú noc ženy, ktoré plánujú priviesť na svet potomka.

MUDr. Michaela Grossová, PhD.  z reprodukčného centra Iscare, a.s. na margo melatonínu odporúča: „Je vhodné pravidelne dopĺňať melatonín v období plánovania rodičovstva, najmä pri technikách asistovanej reprodukcie, pri ktorých sa riziko oxidačného stresu mierne zvyšuje.“ Význam melatonínu však neklesá úspešným počatím. Gynekologička ešte dopĺňa: „Dostatočná hladina melatonínu má v tele matky počas gravidity priaznivý vplyv na vývin plodu, hlavne jeho nervový a endokrinný systém.“

Žene, ktorej záleží na kvalite svojich vajíčok však odporúčame nedávať všetky vajíčka do jedného košíka. Tehotenstvo totiž nestojí a nepadá len na jednom jedinom vitamíne. Preto, ak sa chcete poistiť, lekári odporúčajú zvýšiť svoj pravidelný denný príjem nielen melatonínu, ale aj kombinácie myo-inozitolu a kyseliny listovej.

Inozitolom sa hovorí aj vitamíny mladosti.

Konkrétne myo-inozitol nie je žiadne béčko napriek tomu, že patrí do skupiny vitamínov B. Zohráva dôležitú úlohu v metabolizme glukózy práve v ováriách. Pre nádejné mamičky je dôležitá jeho schopnosť ustáliť cyklus a zvýšiť kvalitu vajíčok. Špeciálny význam má najmä pre ženy, ktoré bojujú so syndrómom polycystických vaječníkov a rizikom tehotenskej cukrovky.

Kyselina listová je tiež B vitamín, konkrétne B9.

V našich končinách ju berú najmä ženy v prvom trimestri tehotenstva, MUDr. Michaela Grossová však odporúča jej pravidelný príjem pred počatím. „Kyselina listová znižuje riziko vád neurálnej trubice dieťaťa o viac než polovicu. Pozitívne vplýva aj na riziko iných druhov chýb ako sú rázštep podnebia, rázštep pery a aj na niektoré typy srdcových vád.“

Aj keď sa tieto odporúčané látky nachádzajú aj v rôznych jedlách, získať ich v dostatočnom množstve je jednak veľmi zložité a tiež sa často poškodzujú tepelnou úpravou. Preto, ak chcete rodinný prírastok, hľadajte výživový doplnok, ktorý obsahujú tieto látky. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Klaudia, skus vitaminy ogestam. Tiež som ich brala a do dvoch mesiacov som bola tehotna. Brala som ich po celu dobu tehotenstva a po porode

  2. treba na to brat aj nejake vitaminy? Naozaj to pomože k tomu, aby žena skor otehotnela? Pretože čo som čitala, tak niektore sa beru v dobe planovania, potom sa s nimi pokračuje počas tehotenstva a po porode

Pridaj komentár