Jedno dieťa – jeden zub. Platí?

Martina Hatňanková 0

Babské povedačky – jedno dieťa = jeden zub donedávna strašili každú budúcu mamičku. Verilo sa totiž, že zvýšená kazovosť je daňou za privilégium pýšiť sa tehotenským bruškom a s týmto faktom nikto nikdy nič nemohol spraviť. 

Mýty o zuboch v tehotenstve sú však už  vyvrátené.

foto: iStock

Keď na tehotenskom teste zbadáte pozitívny výsledok a váš gynekológ tú dobrú správu potvrdí, rozbieha sa kolotoč udalostí, ktorý ma v tých najlepších prípadoch radostný dopad – stanete sa pyšnou mamou zdravého bábätka. Počas tehotenstva vás však čaká nespočetné množstvo vyšetrení a najmä kopec strašenia a mudrovania z rôznych svetových strán. Jednou z najväčších obáv je strata zuba či jeho poškodenie. Je pravdou, že hormonálne zmeny počas tehotenstva sú významné a ovplyvnia váš život, avšak so správnym prístupom sa na vašom chrupe prejaviť nemusia.

Hrozí najmä zápal

Keď už hovoríme o hormonálnych zmenách, práve tie spôsobujú zvýšený rast krvných ciev v okolí zuba, ktorého následkom je krvácanie, sčervenanie ďasien a zápal. Ten má aj svoj špecifický názov – tehotenská gingivitída, ktorá sa vyskytuje u 30 % žien. Zubný lekári sa pri budúcich mamičkách stretávajú práve s týmto pojmom, avšak často je pravdou, že zhoršený stav počas tehotenstva je len následkom počiatočného štádia ochorení pred ním. Tak ako pred tehotenstvom, počas neho a aj po ňom platí stará a nemenná zásada – dôkladné čistenie je základ. V skratke to znamená, že ak ste sa dôkladne o svoje perličky starali predtým, ako ste sa dozvedeli tú dobrú novinu, ťažkosti počas gravidity by mali byť minimálne alebo žiadne.

Ach, tie kazy

Trápia nás po celý život a šťastný človek je ten, čo sa môže pochváliť skvelou genetickou výbavou, ktorej vďačí za dokonale zdravé zuby. Zubný kaz vzniká nedostatočnou hygienou, zanedbávaním čistenia medzizubných priestorov a ťažko dostupných miest, ale aj pôsobením kyselín v ústnej dutine. Tie vznikajú najmä po tom, ako zjete niečo sladké alebo kyslé, ale aj po zvracaní, ktoré trápi tehotné ženy najmä počas prvého trimestra.

Zubári odporúčajú v takýchto prípadoch preplachovať zuby ústnou vodou a umyť ich až po polhodine, kedy by už zubná sklovina mala byť menej oslabená kyselinami. Ak sa však u vás predsa len nejaký ten kaz objaví, nemusíte mať strach z bolesti pri ošetrovaní kvôli zákazu liekov počas tehotenstva.

Lokálne anestetikum vášmu dieťatku totiž škodí omnoho menej (ak vôbec), ako stres vznikajúci zo strachu a bolesti počas zákroku.

Na zuby treba ísť jemne

Ak vás netrápia tehotenské nevoľnosti a nemáte zvýšenú chuť na sladké či kyslé potraviny a nápoje, pokojne stačí, ak si zuby budete umývať dvakrát denne a z toho raz ich dočistíte medzizubnou kefkou či niťou.

Počas tehotenstva je však zubná sklovina jemnejšia a náchylnejšia na vplyvy, preto by ste mali investovať do kvalitných prípravkov, ktoré jemne, ale najmä dôkladne vaše zuby vyčistia. Základom je preto čo najjemnejšia kefka a zubná pasta s veľmi nízkou hodnotou abrazivity.

Práve vysoká abrazivita (množstvo brúsnych častích) je tým, čo výrazne ohrozuje zubnú sklovinu a tým ju nenávratne ničí. 

Nepodceňujte prevenciu

Každý človek na Slovensku má raz ročne nárok na preventívnu prehliadku u svojho zubára.

Ako nastávajúce mamičky však máte možnosť nechať si bezplatne zuby skontrolovať až dvakrát do roka, pričom túto možnosť by ste určite mali využiť.

Nielen kvôli povinnému záznamu v tehotenskej knižke, ale aj kvôli vám a vášmu dieťatku. Zubné kazy a zápaly totiž neohrozujú nielen vaše zdravie, ale aj jeho život.

Je preukázané, že neliečený zápal môže byť príčinou potratu, rizikového tehotenstva alebo predčasného pôrodu. Hlboké kazy vám navyše môžu spôsobiť zápal srdcového svalu, obličiek alebo močového mechúra.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár