Výživa tehotnej ženy

Doc. MUDr. Darina Chovanová, CSc. 0

Vývoj dieťaťa v tele matky je ohromujúci. Za 38 týždňov sa z drobnej bunky vyvinie organizmus s hmotnosťou 3,5 kg. Zdravý vývoj plodu a dieťaťa po narodení si vyžaduje popri optimálnom dennom režime (odpočinok, spánok, pohyb na čerstvom vzduchu) primeranú výživu a dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok.

Výživa tehotnej ženy

Odporúčané zdroje živočíšnych bielkovín sú chudé mäso, nízkotučné výrobky s nízkym obsahom tuku, vajcia, morské ryby. Rastlinné bielkoviny obsahujú orechy, strukoviny a semená.

Úplne vynechajte surové mäso (tatársky biftek, krvavé steaky), pretože sa vystavuje riziku infekcie toxoplazmózou. Nevhodné sú mäsové konzervy a údené mäsové výrobky pre vysoký obsah solí. Mäso pripravujte varením, dusením, pečením, grilovaním ale nie vyprážaním.

Znížte príjem tukov. Zo stravy úplne vylúčte stužené rastlinné tuky, obsahujúce zdraviu škodlivé transformy mastných kyselín, ktoré ohrozujú zdravý vývoj centrálnej nervovej sústavy dieťaťa. Maslo konzumujte len výnimočne. Najvhodnejší na prípravu jedál za studena aj za tepla je olivový olej. Nezabúdajte na rybí tuk. Je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú na vývoj mozgu a očnej sietnice. Nejedzte jedlá zahustené zápražkou, sú to zbytočné kalórie naviac.

Cukry váš organizmus získava z rastlinných potravín – zemiaky, ryža, obilniny, ovocie, zelenina. Optimálnym zdrojom je chlieb a pečivo z celozrnnej múky. Odolávajte cukrárenským výrobkom.

Jedzte veľa surovej zeleniny a ovocia, najmenej 500g denne. Sú dôležité pre udržiavanie pohybov čriev.

Redukujte stres. Zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Primeraný pohyb – prechádzky a plávanie vám uľahčia pôrod a obdobia po ňom.

Vyhýbajte sa silne koreneným a umelo prifarbovaným potravinám.

Dostatočný prísun vitamínov a minerálov v tehotenstve zabezpečíte užívaním doplnkov výživy určených pre tehotné matky.

Obezita matky býva častou príčinou komplikácií po pôrode, a preto sa držte zásady „nejesť za dvoch“. Podvýživa, naopak, vedie k poruchám mentálnych funkcií a zníženej obranyschopnosti dieťaťa. V prvom trimestri nepotrebujete zvýšený energetický príjem v potrave, v druhom a treťom trimestri by sa mal zvýšiť asi o 13% (300 kcal/deň), čo je približne jeden krajec celozrnného chleba s plátkom syra. Jedzte 5-krát denne, jedlo si rozdeľte takto: raňajky – 20%, desiata – 10%, obed – 30-35%, olovrant 10-15%, večera – 20%. Jedálny lístok si prispôsobte ročnému obdobiu. Optimálny hmotnostný prírastok v tehotenstve je 8-12 kg (1-1,5 kg za mesiac).

Tekutiny v tehotenstve

Minimálne 1,5 l denne v závislosti od klimatických podmienok.

Minerálne a stolové vody, ovocné a bylinné šťavy, 100% ovocné šťavy riedené minerálnou vodou.

Pite pravidelne v menších množstvách, polovicu celodenného množstva dopoludnia. Dajte prednosť minerálnym vodám s nižším obsahom sodíka (prevencia vzniku opuchov a vysokého krvného tlaku), prípadne bohatým na vápnik, horčík, železo (napr. Korytnica). Vynechajte nápoje s obsahom cukru, kofeínu (káva, kola), alkoholu, chinínu (toniky) a surové mlieko. Pozor na predávkovanie kávou. Pôsobí dehydratujúco práve vtedy, keď najväčším potrebujete vodu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár