Pšeno a pohánka. Superpotraviny, ktoré oceníte v tehotenstve

kika/redakcia 0

Pohánka a pšeno (lúpané proso) kedysi patrili na stôl chudobných. Ak sa prosná kaša objavila na svadobnej hostine, malo to symboliku: aby mali novomanželia vždy dosť peňazí.

Boli by možno upadli do zabudnutia, keby sa im v posledných rokoch nezadaril triumfálny comeback. Vďaka cennému pokladu živín, ktoré v sebe skrývajú, si vynútili, aby sme ich znova objavili. A prišli im na chuť.

Thinkstock

 

Prečo zaradiť pohánku a pšeno do jedálnička v tehotenstve?

Okrem toho, že pšeno a pohánka sú prirodzene bezlepkové, sú ľahko stráviteľné a zbytočne nezaťažujú tráviaci systém, obsahujú kopu úžasných, zdraviu potrebných vecí od béčkových vitamínov po železo.

Ocenia ich aj mamičky, ktoré riešia, čo na tanier bábätkám po prvých mesiacoch výlučnej mliečnej stravy. Pohánku a pšeno môžu pokojne a vďačne zaradiť k prvým príkrmom).

Pšeno. Ktoré úžasné, zdraviu potrebné „veci“ ocenia tehotné?

Pšeno má vysoké zastúpenie prospešných esenciálnych mastných kyselín, najmä kyselinu linaloovú, obsahuje tiež vitamíny B1 a B2. Vo všeobecnosti má vyšší obsah minerálov a vitamínov ako napríklad pšenica, ryža alebo kukurica.

Tehotné (aj dojčiace ženy) by však mohli azda najviac oceniť vysoký obsah železa, ktorý sa v pšene ukrýva. To potrebujeme, aby sme neodkväcli únavou a nemali pocit, že nám bruško berie akosi priveľa energie.

Ku koncu tehotenstva sa veľmi často stáva, že ženy majú v krvi nižší obsah železa, na čo sa príde pri rutinnom odbere krvi. V čase rýchleho rastu dieťatka, obvykle medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva, je pokles hladiny Hb normálny.

Váš gynekológ vám môže predpísať tabletky s obsahom železa, ktoré však vedia spôsobiť zápchu (ten môj ma dokonca povzbudil, aby som si na záchode neprivodila kontrakcie a predčasný pôrod…) Prirodzené zdroje železa vám prídu potom veľmi vhod. Pšeno je jedným z nich.

Prečítajte si viac: Anémia v tehotenstve, ako jej predchádzať

Pšeno na tanieri

Pšeno sa výborne hodí na raňajky – najmä na sladko. Za vyskúšanie stojí napríklad pšenová kaša s makom alebo kokosom.

Na slano sa dá pšeno použiť ako príloha k mäsovým jedlám, alebo ako hlavné jedlo, napríklad rizoto so pšenom, namiesto ryže alebo sladký či slaný pšenový nákyp. Hodí sa tiež ako závarka do polievky. Pre inšpiráciu vám ponúkame aj tieto recepty zo pšena.

Thinkstock

 

Pohánka. Ktoré úžasné, zdraviu potrebné „veci“ ocenia tehotné?

Pohánka obsahuje množstvo rutínu (vitamínu p), minerálov (vrátane vápnika, horčíka a železa), béčkových vitamínov, ako aj vitamín C a E.

Ak sa vrátime k rutínu, podľa wikipedie ide o „flavonoid rastlinného pôvodu, ktorý pomáha k zníženiu nadmernej priepustnosti krvných kapilár pri vysokom krvnom tlaku a má antioxidačný účinok.

Jeho nedostatok sa prejavuje praskaním ciev, drobným krvácaním pod kožou či krvácaním z nosa. Priaznivo ovplyvňuje priepustnosť stien kapilár a tým zmenšuje možnosť tvorby opuchov, má antioxidačné vlastnosti – chráni vitamín C pred oxidáciou a zvyšuje jeho efektivitu. Je vhodný pri krvácaniach z ďasien a nosa.“

Tehotné si preto na pohánku môžu spomenúť, keď budú riešiť nepríjemnosti ako sú hemoroidy, kŕčové žily, opuchy nôh, krvácajúce ďasná, či popraskané cievky.

Pohánka na tanieri

Pohánka má pre niekoho veľmi špecifickú chuť, na ktorú si v prvom momente nevie zvyknúť. Na začiatku môžu tí opatrnejší skúsiť pridať za hrsť pohánky do zeleninovej polievky ako závarku. Alebo vyskúšať pohánkovú múku do palacinkového cesta, či na slané pohánkové placky.

Ak pohánka a pšeno patria k potravinám, ktoré vás doteraz obchádzali, možno nastal čas ich objaviť. Dobrú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár