Načo je nám v tehotenstve magnézium?

Zuzana Hambáleková 0

Magnézium poznáme ako liek na kŕče v nohách, rôzne opuchy či vysoký krvný tlak. Pomáha nám tiež udržať si zdravé vlasy, nechty a zuby.

Zabúdať by sme naň nemali ani počas tehotenstva a dojčenia, kedy sa jeho spotreba zvyšuje. Magnézium je nevyhnutné najmä na stavbu kostí a vývoj plodu, pre správnu hormonálnu a metabolickú reguláciu a uľahčuje samotný priebeh tehotenstva.

iStock

„V prvých týždňoch tehotenstva magnézium pomáha pri ranných nevoľnostiach, kŕčoch a tiež ako prevencia potratu. Vo vyššom štádiu tehotenstva zamedzuje tvrdnutiu bruška, znižuje riziko predčasného pôrodu, nedostatočnej funkcie placenty či zvýšeného krvného tlaku. Vo vysokých dávkach má ochranný účinok na nervový systém plodu,“ vysvetľuje MUDr. Andrea Vašková z gynekologickej ambulancie v Prešove.

Tehotná žena by mala prijímať zvýšené dávky magnézia v priebehu celého tehotenstva, no predovšetkým medzi 20. a 30. týždňom, kedy sú hladiny magnézia v organizme tehotnej najnižšie. V prípade nedostatočného príjmu magnézia si ho telo kompenzuje zásobami z kostí matky či dokonca aj plodu. Tento stav však môže ohroziť zdravie mamičky alebo spomaliť rast dieťatka.

Magnézium z prírody

Existuje mnoho prirodzených zdrojov magnézia, ako napríklad rôzne druhy orechov, datle, artičoky, špenát, kandizované ovocie, treska a iné. Tie však nie vždy obsahujú dostatok magnézia potrebného pre budúcu mamičku a jej dieťatko. Jeho množstvo v potravinách sa stráca aj kvôli nevhodnej úprave potravín (vysmážanie, konzervovanie).

Ďalšou komplikáciou pre vstrebávanie magnézia je jeho kombinovanie s kravským mliekom či s potravinami bohatými na železo. Z celkovo prijatého magnézia dokáže náš organizmus vstrebať len 30%. Jeho vstrebávanie zhoršuje prítomnosť tukov, cukrov, vlákniny a voľného vápnika v strave a taktiež nedostatok vitamínov skupiny B. Z tohto dôvodu je preto vhodné dopĺňať zásobu magnézia v tabletkách.

Prečítajte si tiež: Pšeno a pohánka, superpotraviny, ktoré oceníte v tehotenstve

Magnézium v materskom mlieku

O dôležitosti magnézia pre zdravie matky a dieťaťa svedčí aj jeho vysoká koncentrácia v materskom mlieku. Mliečne žľazy počas prvých dní po pôrode produkujú materské mlieko s koncentráciou až 42 mg magnézia na liter materského mlieka, pričom postupne dochádza k jeho znižovaniu na 35 mg/liter.

Dojčené dieťatko však nielenže od matky dostáva potrebnú dávku magnézia, ale vďaka zloženiu materského mlieka ho vie aj lepšie spracovať.

V kolostre, „prvom“ materskom mlieku, ktoré prsné žľazy produkujú maximálne do 72 hodín po pôrode, sa v zvýšenej koncentrácii nachádza kyselina orotová, ktorá urýchľuje vstrebávanie magnézia, ako aj ďalších, pre telo novorodeniatka kľúčových látok. Táto dôležitá látka zostáva v materskom mlieku aj neskôr, avšak v nižšej koncentrácii.

Magnézium v tabletkách

„Dôležitý je aj výber vhodného typu magnézia, teda magnézia ako lieku, nie výživového doplnku,” upozorňuje MUDr. Vašková.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár