15.10.2014verzia pre tlač


Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?

Autor: Dagmar Mozolová

Párkrát som v správach počula o ženách, ktoré porodili dieťa a potom tvrdili, že nevedeli o svojej tehotnosti. Keďže mám za sebou tri tehotenstvá, takúto situáciu – že žena nepocíti bábo v brušku, jeho pohyby, všetky zmeny, ktoré sa udejú - si viem ťažko predstaviť. Ale možné je všetko, ktovie.

Nepochybujem však o tom, že iné je to na začiatku, keď o tom bábätku v brušku ešte ani nevieme... Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná to zbadá podľa zmien na svojom tele a pre ďalšiu bude prvým príznakom tehotenstva vynechanie menštruácie.

 

Neisté príznaky: tehotenské nevoľnosti

O mojom prvom bábätku som sa dozvedela za príjemných okolností. Bol teplý letný večer a s manželom sme sa boli prejsť v centre mesta. Už sa zotmelo, kaviarničky osvecovali plamene zažatých fakieľ a my sme si do jednej z nich na pešej zóne sadli. Viem presne, čo som si objednala: viedenskú kávu. Pri prvej lyžičke, ktorú som dala do úst, mi prišlo zle od žalúdka. Vtedy som povedala manželovi, že som asi tehotná. Na druhý deň som si urobila tehotenský test, a bolo to tak.

Nevoľnosť patrí k tým prvým príznakom tehotnosti, ktoré zažijú mnohé ženy: „Nevoľnosť v tehotnosti je spôsobená hormonálnym vplyvom gestagénov (ktoré v tehotnosti prevládajú) na zažívací trakt. Nie každá tehotná je na danú situáciu rovnako citlivá. Nevoľnosť sa väčšinou objavuje už na začiatku gravidity a postupne ustupuje koncom prvého trimestra,“ hovorí MUDr. Karol Javorka.

Ale len z nevoľnosti nemôžeme na 100 percent určiť, že je v brušku bábo.

Ďalšie zmeny, ktoré ženy pociťujú na začiatku tehotenstva:

  • bolesť v podbrušku,
  • napätie v prsníkoch (môžu byť citlivejšie, zdajú sa byť plnšie),
  • častejšie močenie,
  • únava,
  • zmeny nálad,
  • závrate,
  • vracanie,
  • zvláštne chute (resp. nechuť na niektoré jedlo či veľký hlad),
  • zápcha či hnačky,
  • „plechová“ chuť v ústach.

Vynechanie menštruácie

Áno, pravdepodobne môžete byť tehotná, ak vám vymeškala menštruácia. Stáva sa však, že aj tehotná žena menštruáciu dostane, alebo na druhej strane vynechanie menštruácie môže byť signálom zdravotných problémov, takže tento samotný fakt ešte nie je potvrdením tehotnosti.

Ďalšími pravdepodobnými znakmi tehotnosti sú zmeny pohlavných orgánov /mäkší krčok maternice/, zväčšenie maternice, zväčšenie prsníkov alebo zosilnená pigmentácia bradaviek.

Tehotenský test a hCG hormón (hormón tehotných žien)

HCG, „tehotenský hormón“, teda humánny choriový gonadotropin, produkuje placenta počas tehotnosti. Už od začiatku tehotnosti sa tvorí v štruktúre, z ktorej placenta vznikne. Na zistení jeho prítomnosti v tele je založený aj domáci tehotenský test, ktorý si kúpite v lekárni, a na základe jeho prítomnosti v moči stanoví tehotnosť aj gynekológ.

„Už na 8-10 deň po oplodnení je tehotenský hormón v cirkulácii. Moderné komerčné tehotenské testy sú už na túto hladinu citlivé. Pre úplnú istotu však odporúčame počkať aspoň 2 týždne od predpokladaného dátumu počatia a potom skúsiť tehotenský test znova,“ uvádza MUDr. Karol Javorka v Poradni gynekológa na našom portáli.

Viac informácií o domácom teste sa dozviete v článku Príznaky tehotnosti, tehotenský test. Tehotnosť vám s istotou potvrdí len gynekológ.

Vyšetrenie krvi na prítomnosť hCG hormónu

Prvým potvrdením tehotnosti u lekára je najmä vyšetrenie krvi, prípadne moču na prítomnosť hCG. Jeho prítomnosť v moči takmer na 100 % potvrdí ťarchavosť už medzi 7. a 14. dňom po počatí. Tento test sa robí profesionálne, takže je menšie riziko chybného výsledku.

Vyšetrením krvi v laboratóriu možno potvrdiť ťarchavosť dva týždne po počatí. Jeho prednosťou je určenie koncentrácie hCG v malom množstve krvi (niekoľko kvapiek) a umožňuje presnejšie stanoviť dĺžku trvania ťarchavosti. 

Jednoznačné potvrdenie tehotenstva: ultrazvukové vyšetrenie

Medzi jednoznačné príznaky ťarchavosti patria viditeľný zárodok alebo zárodkový vak pri ultrazvukovom vyšetrení (4 - 6 týždňov po počatí) a ozvy plodu, teda tlkot srdiečka (a bije ako zvon, ten zvuk si zapamätá každá žena).

Kedy najskôr potvrdí tehotnosť lekár?

Kedy už môžem ísť k lekárovi? Mnohé ženy, ktoré sa cítia byť tehotné, si kladú túto otázku a chceli by potvrdiť tehotenstvo čo najskôr.

„V zásade platí, že by ženu malo priviesť za gynekológom meškanie menštruácie z akejkoľvek príčiny. Určite by mala ísť na vyšetrenie do dvoch týždňov meškania oproti očakávanému termínu menštruačného krvácania,“ hovorí MUDr. Karol Javorka.

Zdroje:
- poradňa gynekológa, www.rodinka.sk, H. Murkoffová, A. Esenberová a S. Hathawayová: Deväť mesiacov otázok a odpovedí, Slovart 2007,

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia