Teplota, chrípka, angína? S liečbou v tehotenstve treba opatrne

Mária Kopčíková 2

Tehotenstvo je špecifické obdobie s ohľadom na mnohé skutočnosti, liečbu ochorení a užívanie liekov nevynímajúc.

Lieky užívame aj v tehotenstve

Shutterstock

Štatistiky hovoria, že väčšina žien počas tehotenstva užije nejaký liek. Niekedy ide o lieky predpísané lekármi, inokedy o voľnopredajné výživové doplnky. Otázkou je, či je to vždy nutné a či je daná indikácia lieku na mieste.

V tomto bode sa aj názory lekárov rozchádzajú, mnohí z nich sa viažu na obdobie tehotenstva, v ktorom má byť liek podaný, iní zase na pomer medzi prínosov a rizikom, ktoré liečba prináša pre matku i dieťa.

Určite v tehotenstve nie je vhodné vysadiť lieky na astmu, epilepsiu, Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu, na hypofunkciu štítnej žľazy, lieky používané po transplantácii, kvôli závažným psychiatrickým ochoreniam a kvôli ostatným závažným chronickým ochoreniam.

V takom prípade by mohlo dôjsť k zhoršeniu stavu a ohrozenia matky a jej nenarodeného dieťaťa. Pretože ochorenie samo o sebe je nebezpečné, je základnou požiadavkou udržať nad ním kontrolu a predísť aktivácii choroby. 

Viete, kedy je užívanie liekov v tehotenstve najnebezpečnejšie a kedy  zase bezpečné?

Ochorenia a vnútromaternicový vývin dieťatka

Aj akútne ochorenie môže mať negatívny vplyv na vývin dieťatka. Pri akútnom infekčnom ochorení je potrebné dať pozor na teplotu. Vysoká horúčka môže vášmu dieťaťu ublížiť. Je teda potrebné ju udržať pod 38 °C.

Najbežnejšie ochorenia a ich liečba v tehotenstve

Zvýšená teplota

Vhodné sú: 

  • zábaly ako u malých detí,
  • paracetamol (Paralen). Ten je bezpečný počas celého tehotenstva v dávkach do 1500 mg / deň.
  • vitamín C 500 mg,
  • nie však echinacea dôvodu nedostatku údajov a možné hepatotoxicite.
Shutterstock

Upchatý nos 

  • možno krátkodobo (1 týždeň) liečiť dekongescentnými nosovými kvapkami (kvapky s účinkom na zníženie prietoku krvi v sliznici).  Tu však hrozí riziko zvýšenia krvného tlaku.

  • vhodnejšie sú prípravky s bylinnými silicami či morskou a minerálnou vodou.

Kašeľ 

  • Lieky s účinnou látkou  dextrometorfán – 1. a 2. trimester (napr. Stoptussin),
  • Lieky s účinnou látkou  butamirát – 2. a 3. trimester, obdobie dojčenia (napr. Mugotussol, Robitussin),
  • Na vykašliavanie čajové zmesi s obsahom skorocelu a materinej dúšky, ktoré by súčasne nemali obsahovať šalviu.
  • Lieky s účinnou látkou  ambroxol (napr. Ambrobene, Ambrosan, Halixol, Mucosolvan) – 2. a 3. trimester, obdobie dojčenia.

Pre riziko kardiotoxicity sa neužíva v čase tehotenstva a laktácie vo väčšom množstve lipa a kvôli obsiahnutému alkaloidu Emetín nie je vhodný brečtan a výrobky z neho.

Bolesť v krku 

  • Odporúčané sú pastilky s antiseptikom tridekanaminem (napr. Septisan, Septilen). Vhodné je tiež salinické kloktadlo individuálne pripravované v lekárni, kloktadlo z harmančeka alebo med.
  • Pri bolesti v krku je lepšie sa vyhýbať pastilkám s obsahom lokálneho anestetika. Neodporúčajú sa kloktadlá s obsahom jódu, formaldehydu a šalvia.
Shutterstock

Bolesť 

  • Paracetamol možno krátkodobo užívať počas celého tehotenstva i dojčenia.
  • V treťom trimestri je kontraindikovaný ibuprofén a kyselina acetylsalicylová.

Ochorenia vyžadujúce antibiotiká

Správna antibiotická liečba v tehotenstve by mala spĺňať niekoľko požiadaviek.

V prvom rade by mala byť cielená proti existujúcej infekcii a podávaná v dostatočnom dávkovaní a vhodných intervaloch tak, aby sa zabezpečila jej účinnosť. Pri zabezpečovaní účinnosti liečby si treba uvedomiť, že v tehotenstve sa mení vstrebávanie liekov v tráviacom trakte.  

Dôsledkom toho môžu plazmatické hladiny antibiotika u tehotnej ženy dosahovať len 10–50% hodnoty, ktorú by dosiahli pri rovnakom dávkovaní u netehotnej ženy. 

Iné súvislosti v liečbe tehotných žien

V tinktúrach, kvapkách a sirupoch treba brať do úvahy obsah farmaceutických pomocných látok (alkohol a najmä propylénglykol), ktoré sú samy o sebe škodlivé pre nenarodené dieťatko.

Čo sa týka rastlinných prípravkov a potravinových doplnkov, je potrebné zdôrazniť, že v tehotenstve rozhodne nie sú vhodnejšie ako lieky. U rastlinných prípravkov nie je štandardizované množstvo účinnej látky ako u liekov. Rastliny obsahujú celú zmes účinných látok a o ich vplyve na dieťa je len minimum informácií.

Shutterstock

Potravinové doplnky, rôzne multivitamíny a diétne doplnky, nie sú kontrolované ako lieky. Obsah účinných látok môže kolísať a možno ho zvyčajne len ťažko zistiť, pretože prípravky nie sú nikde evidované. To, že sa jedná o potravinové doplnky, ešte neznamená, že sú úplne bezpečné.

Môžu obsahovať aj vysoké dávky vitamínu A, ktorý je pre vývoj dieťaťa, zvlášť na začiatku tehotenstva veľmi nebezpečný a môže vyvolať vznik vrodených vývojových chýb. Pretože vitamínu A je v potrave dostatok, nie je dôvod ho v tehotenstve užívať.

Nie ste si istí? Získajte o liekoch informácie.

Ak si nie ste vy alebo váš lekár istí, či je liečba v tehotenstve bezpečná, je vhodné kontaktovať buď pracoviská lekárskej genetiky alebo teratologickú informačnú službu.

Kontakt: Teratologické informačné centrum, +421 2 59370 324.

Spracované s použitím: slg.cz, lekarnici.cz, solen.sk, ceumed.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja som dostala v prvom trimestri hroznú chrípku. Bolelo ma hrdlo, hlava mi išla prasknúť,nos upchatý ale žiadne lieky som nemohla. V lekárni som si kúpila homeopatiká, ale tie vôbec nezabrali.Nakoniec som sa poradila s lekárom, že paralen môžem a ten nakoniec zabral aspoň na bolesti hlavy a kúpila som si normálne kvapky do nosa, aby som mohla aspoň v noci normálne dýchať.

  2. U liekov na kasel mate zle uvedene vyrobky

    –> lieky na kasel s dextrometorfanom su Mugotussol a Robitussin

    –> lieky s obsahom butamiratu Stoptussin a Sinecod

    len aby nedoslo k omylu smile

Pridaj komentár