Mimomaternicové tehotenstvo

MikSa 0

Mimomaternicové tehotenstvo (tzv. ektopická gravidita) je porucha, ktorá vedie k implantácii a dozrievaniu zárodku mimo dutiny maternice.

Ak sa zárodok neocitne v požadovanú dobu v maternici, môže sa uchytiť a rásť aj inde. Vtedy hovoríme o mimomaternicovom tehotenstve – graviditas extrauterina.

Čo je mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicove tehotenstvo, komplikacie
Shutterstock

Pri normálnom vnútromaternicovom tehotenstve sa po splynutí spermie s vajíčkom transportuje novovzniknutý zárodok vajcovodom do maternice. V tehotensky zmenenej sliznici maternice sú najlepšie podmienky pre vývoj a rast embrya.

Avšak bunky trofoblastu sú natoľko prispôsobivé, že sú schopné zaistiť výživu nového života aj v menej vhodnom prostredí. Ak sa zárodok neocitne v požadovanú dobu v maternici, môže sa uchytiť a rásť aj inde.

Vtedy hovoríme o mimomaternicovom tehotenstve – graviditas extrauterina.

Ako vzniká mimomaternicové tehotenstvo

Takéto tehotenstvo vzniká najčastejšie vo vajcovode (vajíčko ľahko uviazne najmä vo vajíčkovode, ktorý je zmenený po prekonanom zápale, sú tam rôzne zrasty a jazvičky, tento stav je najčastejšie označovaný ako nepriechodnosť vajcovodov a pod.).

Výnimočne vzniká extrauterinné tehotenstvo aj inde ako vo vajíčkovode.

Koniec mimomaternicového tehotenstva

V mimomaternicovom tehotenstve chýbajú optimálne podmienky pre správny vývoj plodu, následkom čoho tehotenstvo zvyčajne odumiera.

Tkanivo, z ktorého neskôr vzniká placenta – trofoblast, sa správa tak ako v maternici. To znamená, že prerastá do okolitých štruktúr, narušuje cievy.

Vajíčkovod nie je pre zárodok a inváziu trofoblastu vhodným prostredím, jeho stena je tenká, cievy nedokážu reagovať, ako cievy vo výstelke maternice. Dochádza k narušeniu steny cievy vajíčkovodu a ku krvácaniu do brušnej dutiny.

Pri krvácaní do brušnej dutiny sa jedná vážny stav, vyžadujúci si okamžitý lekársky zásah.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva

Najčastejšou príčinou môže byť infekcia (zápalové ochorenie panvy), pooperačné stavy (operácie na vajíčkovodoch), použitie metód asistovanej reprodukcie, antikoncepcia (progesterónové preparáty).

Medzi príčinami môže byť aj vrodená vývojová abnormalita vajíčkovodov alebo funkčné poruchy vajíčkovov.

Rizikovým faktorom je vek matky nad 35 rokov, či fajčenie. Predstavujú však nižšie riziko ako napríklad promiskuita (5 a viac sexuálnych partnerov).

Ženám, ktoré prekonali mimomaternicové tehotenstvo, hrozí, že sa im diagnóza zopakuje. 

Prejavy mimomaternicového tehotenstva

Klinickými prejavmi pri mimomaternicovom tehotenstve sú spočiatku:

  • bolesti v podbrušku a
  • nepravidelné krvácanie z maternice (atypické vaginálne krvácanie) spôsobené hormonálnymi zmenami,

Avšak asi len polovička žien má uvedené príznaky.

Niektoré ženy majú príznaky typické pre začínajúce tehotenstvo, ako je nevoľnosť, napätie v prsníkoch, únava (podobné PMS).

Najčastejším príznakom je bolesť v podbrušku a vaginálne krvácanie. Pacientkam buď menštruácia vynechala alebo sa objavilo netypické vaginálne krvácanie po predchádzajúcej chýbajúcej menštruácii (asi 7-14 dní po vynechaní menštruácie).

Ako sa zistí mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo sa diagnostikuje pomerne ťažko, lebo spočiatku nemá tehotná žena problémy odlišné od priebehu normálneho tehotenstva.

Prvým príznakom býva slabé a nepravidelné krvácanie z rodidiel.

Podozrenie na takéto tehotenstvo vzrastá, ak je tehotenský test pozitívny a ultrazvukové vyšetrenie nezobrazí plodové vajíčko v maternici.

Mimomaternicové tehotenstvo a hCG hormón

Pri dobre sa vyvíjajúcom normálnom tehotenstve sa hodnoty tzv. tehotenského hormónu hCG každých 48 hodín zdvojnásobujú.

Ak tomu tak nie je, môže to naznačovať zle vyvíjajúce sa tehotenstvo, spontánny alebo zamlknutý potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo.

No aj keď hCG rastie normálne, diagnóza mimomaternicové tehotenstvo ešte nemusí byť celkom vylúčená. Vyšetrenie hCG z moču sa považuje skôr za orientačné, nemusí byť úplne spoľahlivé.

Mimomaternicové tehotenstvo môže potvrdiť ultrazvuk.

Potvrdenie mimomaternicového tehotenstva

Mimomaternicové tehotenstvo sa definitívne potvrdí až pri prehliadke brušnej dutiny – laparoskopicky alebo klasickou operáciou.

Pri laparoskopickom vyšetrení sa v celkovej narkóze, maličkým rezom tesne pod pupkom, zavedie do brušnej dutiny tenká trubička s optikou. Lekári sa snažia o čo najmenší a čo najšetrnejší zákrok, aby neumenšili šancu na ďalšie tehotenstvo.

Okrem operačného postupu existuje aj medikamentózny postup, keď sa farmakologicky účinné látky podávajú celkovo, alebo lokálne do postihnutej časti vajíčkovodu pri operácii.

Štatistiky mimomaternicových tehotenstiev

Počet mimomaternicových tehotenstiev tvorí len zlomok všetkých tehotenstiev. Pre mimomaternicové tehotenstvo bolo ošetrených približne 1,1 % žien na 100 pôrodov.

Okrem toho, mnoho zárodkov, ktoré sa uchytia vo vajcovode pomerne skoro zanikne bez toho, aby sa o tom žena alebo lekár dozvedeli.

Predpokladá sa však, že počet mimomaternicových tehotenstiev bude rásť pri čoraz častejšom využívaní techník asistovanej reprodukcie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár