ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

02.12.2013verzia pre tlač


Druhé, tretie tehotenstvo... (2.diel)

Autor: MikSa

Rodina sa zväčšuje...

Nezabúdajte na vaše prvorodené dieťa. Príchod druhého dieťaťa je pre staršie dieťa obrovskou zmenou.

Preto sa počas tehotenstva a po pôrode usilujte o to, aby ste v jeho živote neprevrátili hore nohami všetko, na čo je zvyknuté.

Ľúbime Ťa!

Počas celého tehotenstva dieťatko ubezpečujte o láske, ktorú k nemu prechovávate, a ktorá sa nezmení. Povedzte mu, že máte dosť lásky pre celý svet.

Zapojte ho do rôznych príprav, ktoré súvisia s príchodom ďalšieho súrodenca, napríklad so zariaďovaním izbičky pre bábätko, s výberom hračiek pre bábätko,...

Dovoľte mu pohladiť vaše bruško, nechajte ho pocítiť ako kope. Nezabudnite mu povedať o tom, že aj ono bolo vo vašom brušku, ukážte mu fotografiu z jeho ultrazvuku...

Myslite aj na maličkosti, na ktorých všetko stojí. Napríklad, ak ste unavená, doprajte si „siestu“ spoločne s vaším diaťaťom, ktorému inak robí problém ísť si samo ľahnúť. Vyhnete sa tak nervozite a obviňovaniu a posilníte tým vašu spolupatričnosť a nehu, ktorá vás spája.

Čas iba pre seba

Pri druhom tehotenstve musíte častejšie spomaliť tempo a ponechať si dostatok času, aby ste ho v pohode prežívali (často je toto tehotenstvo zároveň aj posledné). Pokúste sa zariadiť si čas tak, aby ste ho mali niekedy iba pre seba, napríklad kým je dieťa u starých rodičov, v jasliach,...

Aj keď je vaše prvé dieťa niekedy otravné a vyčerpáva vás, nezabúdajte, že sú to posledné chvíle, ktoré s ním prežívate, predtým než príde na svet druhé. Využívajte neúnavne tieto neopakovateľné okamihy vo dvojici, chvíle, keď sa o vás ešte nemusí deliť.

Počas vášho pobytu v pôrodnici, mu dovoľte vás navštíviť, tak často, ako chce. Preukážte mu dôveru tým, že mu dovolíte dotknúť sa bábätka, vziať ho do náručia,... Je potrebné, aby pocítil, že je oporou rodiny a že jeho úlohou je novorodeniatko uvítať.

Ak je vaše prvorodené dieťa dievčatko, darujte jej bábiku, aby sa mohla hrať na mamičku, opakovať vaše gestá a zbaviť sa prípadnej žiarlivosti.

Ak je váš prvorodený chlapec, možno píše k tejto téme nejaké listy:)

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia
###E_COOKIES###