Keď sa nedarí… ďalšie príčiny neplodnosti

Mária Kohutiarová 2

Štítna žľaza funguje ako hodinky, hmotnosť je primeraná. Napriek tomu bábätko nikde – môže byť problém neplodnosti ešte niekde inde?

Máme pre vás pozitívnu odpoveď: áno, ešte sú aj iné príčiny neplodnosti. Poďme sa na ne pozrieť.

Shutterstock

Antikoncepcia a neplodnosť

Zázračné tabletky vyzerajú niekedy ako riešenie, ale majú veľmi zlý dopad na prítomnosť vitamínov v organizme ženy. Tabletky sú predsa len syntetická droga, ktorá znižuje hladinu kyseliny listovej, vitamínov B2, B6, B12 a C.

Doktorka Grantová, pôvodne odborníčka vo výskume vývoja antikoncepcie, odporúča ženám, ktoré vysadili antikoncepciu, zinok, magnézium, esenciálne mastné kyseliny, vitamín E a vitamíny skupiny B.

Pokiaľ trpíte PMS alebo nadmerným rastom kvasiniek, aj toto môže mať na svedomí antikoncepcia a zároveň vám brániť vo vytúženom tehotenstve. Pokiaľ si chcete presne overiť súvislosť antikoncepcie a stravovania sa, siahnite po knihe Dr. Ellen Grantovej Sexual Chemistry.

Ak teda chcete dať svoju plodnosť do pôvodného stavu, najlepším krokom je vypustiť antikoncepciu, dobrá strava dokončí v organizme zvyšok a dá do poriadku čo treba. Treba však počítať, že návrat k pôvodnej plodnosti potrvá cca 3-4 mesiace.

Kofeín a neplodnosť

Koľko káv denne zvládnete alebo si doslova dožičíte? Ak je to jedna – dve, tento počet by nemal vašej plodnosti škodiť. Otázne je to pri vyššom počte káv denne.

Podľa štúdie z roku 1988 ženy, ktoré pili denne viac ako jednu šálku denne, potrebovali na otehotnenie oveľa dlhší čas ako ženy, ktoré pili kávu menej. (Wilcoyx, A., C. Weinburg, and D. Baird – Caffeinated beverages and decreased fertility.)

Marilyn Shannonová mala nie jednu skúsenosť so ženami, ktorým odporučila znížiť dávku kofeínu denne – výsledkom bolo veľmi skoré tehotenstvo.

M. Shannonová predpokladá, že silní kávičkári sa pokúšajú prekonať hypoglykémiu a mali by preto nahradiť vysoké dávky kofeínu vitamínmi skupiny B, najmä kyselinou listovou a chrómom. Silná závislosť na káve totiž mnohokrát zmení celkovú dĺžku cyklu ženy a mení plodnosť.

Svetlo v noci a neplodnosť

Asi už ani náhodou nie sú noci v tomto tisícročí také tmavé a tajomné, ako kedysi. Predsa len však na všadeprítomné osvetlenie ako ženy doplácame a to predovšetkým na akékoľvek svetlo, ktoré preniká do našej spálne.

Aj podľa adaptačných problémoch po ceste lietadlom vieme, že organizmus má svoje biologické hodiny, ktorých posun nie je jednoduchý. To isté sa týka senzitivity ženského organizmu a zvlášť plodnosti na svetlo v noci.

Ide o narušenie prirodzeného rytmu striedania dňa a noci, počas ktorých nervové impulzy, vychádzajúce z receptorov svetla v očiach, ovplyvňujú mnohé z telesných hormónov, reprodukčné nevynímajúc. Tieto vzájomné prepojenia sa potvrdili výskumami na iných cicavcoch, ako aj u vtákov a plazov.

Štúdia nočného osvetlenia a vplyvu na plodnosť od roku 1976 hovorí jasne: vylúčenie svetla zo spálne môže zlepšiť výskyt hlienu a zlepšiť nepravidelnosti cyklu a v mnohých prípadoch ukončilo neplodnosť.

Po odstránení nadbytočného svetla v spálni došlo k úprave cyklu v priebehu jedného až troch cyklov, a neplodné páry dosiahli tehotenstvo v priemere do piateho cyklu.

Treba si uvedomiť, že svetlo je schopné prenikať aj cez viečko oka až k citlivej sietnici, na čo reaguje špecifická neurálna dráha informáciami do epifýzy. Tá zariadi vylučovanie alebo nevylučovanie niektorých hormónov.

Čo teda odstrániť? Určite zbytočné svietidlá, digitálne hodiny, zminimalizovať dosah uličného osvetlenia , niektoré ženy potrebujú aj dobré utesnenie špár dverí, vypínačov elektrických zásuviek alebo zatiahnutie roliet proti mesačnému svitu. Jednoducho pre všetky ženy, ktoré potrebujú dosiahnuť zdravú plodnosť platí: čím tmavšia noc v spálni, tým lepšie.

Mlieko a neplodnosť

Hoci je to neuveriteľné, posledný výskum hovorí o konzumácii mlieka ako o príčine zníženia plodnosti niektorých žien. Ide o galaktózu – cukor nachádzajúci sa iba v mlieku, ktorý škodí vaječníkom.

Tá vzniká pri trávení pôvodného mliečneho cukru – laktózy. V normálnom prípade pečeň rýchlo vstrebáva galaktózu a mení ju na druhú zložku cukru – glukózu.

U niektorých žien však táto premena neprebieha tak, ako má a galaktóza cirkuluje v krvi, čím škodí zrejme neoplodneným vajíčkam pred ovuláciou. Ideálne je teda nechať si urobiť vyšetrenie na prítomnosť galaktózy v krvi.

Ak nenájdete takého ochotného lekára, skúste vylúčiť konzumáciu mlieka a mliečných výrobkov okrem masla zo stravy na 5-6 mesiacov.

Neplodnosť je ťažká pre ženu, aj pre pár ako taký.

Preto Marilyn Shannonová odporúča tým, ktorí neplodnosťou neprešli, aby nedávali „múdre“ rady tým, ktorí pre ňu trpia.

„Dobre mienené poučenia“ spôsobujú neplodným párom ďalšiu traumu a najväčšia z nich je hláška „Uvoľni sa“. Je jasné, že pre vytúžené tehotenstvo je stres nevítaný, ale skúste byť pre takýchto ľudí skôr pozitívnym dopingom.

Podľa knihy: Plodnosť, cykly, výživa Marilyn Shannonovej spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Miška skúšali ste vitamíny a trošku upravenú stravu? Možno nejaké podporné doplnky stravy ako fertil od kiwu wuki pre vás a partnera pre zvýšenie percenta úspechu…

  2. Váš komentárNEDARY SA MI OTEHOTNIET CO MAM ROBYT SKUSAME TO S PARTNEROM SKUSAME ANIC MAM SOM EVULCIU 2 DNI TAK NEVIEM CY SOM ALEBO NIE TAK NEVIEM MAM STRACH AKO DALEJ Big Grins Rolleyes Surprised PORATEMI CO MAM ROBYT S POZDRAVOM MISKA PAPA

Pridaj komentár